Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/u14446/domains/vchys.com.ua/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 217 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/u14446/domains/vchys.com.ua/public_html/engine/modules/sitelogin.php on line 109
Пошукова робота:
Підствольний гранатомет М203
Інструкція по експлуатації
Даний розділ містить інструкцію по експлуатації американського підствольного гранатомета М203. Даний матеріал являє собою переклад американської інструкції Tecnical Manual operators manual grenade launcher: 40-mm, M203 (1010-00-179-6447); Grenade Launcher, 40-mm: M203A1 (1010-01-434-9028) (1 august 2001). Перекладено на українську мову - Kurt Oberst.
Оригінал у форматі PDF можна скачати за цим лінком:
;
Досвід контрпартизанської війни у В'єтнамі підкреслив гостру необхідність американської піхоти у насиченні протипіхотним гранатометами. З 1961 році основним протипіхотним гранатометом був однаозарядний М79. Попри простоту конструкції та різноманітні типи боєприпасів озброїти ними кожного стрільця було просто недоцільно через неможливості озброєння одного вояка і гранатометом і гвинтівкою одночасно. Тож в якості виходу з ситуації було прийнято рішення про розробку гранатометів які б встановлювалися на штурмових гвинтівках М16.
Штурмова гвинтівка М16А1 з підствольним гранатометом М203.
Першими на потребу армії США у такій зброї відкликалися фірми "Colt" i AAI. Першим випробування у В'єтнамі пройшов гранатомет "Colt" XM148. Хоча гранатомет не задовольнив війська по показникам надійності у експлуатації, але робота з розроблення аналогічних видів зброї не припинилася. Згодом у 1967-1968 році фірма ААI представила свій підствольний гранатомет ХМ203. Зброя знову ж таки була відправлена у В'єтнам для випробування у бойових умовах. Результати виявилися хорошими, і гранатомет був прийнятий на озброєння у 1970 році. Гранатомет випускався фірмами ААI і "Colt".
Підствольний гранатомет має наступні модифікації:
М203 - перша стандартна модифікація гранатомету;
М203А1 - підствольний гранатомет призначений для кріплення на штурмову гвинтівку М4;
М203 РІ (1987 рік) - удосконалена модифікація гранатомета, розроблена фірмою R/M - Equipment Company, з універсальним механізмом кріплення, який дозволяє встановлювати гранатомет на будь-яку штурмову гвинтівку, а також можливістю пристикування окремої рукоятки та використання як окремої зброї.
Завдяки комбінації гвинтівки і гранатомета у одному комлексі різко підвищилася вогнева міць американської піхоти. Окрім цього гранатомет вирізняється високою точністю стрільби у порівнянні з гвинтівковими гранатами, а широка номенклатура пострілів (осколкові, кумулятивні, освітлювальні, тощо) розширювали обсяг бойового застосування гранатомета. З недоліків можна відмітити хіба що складність і тривалість встановлення на штурмову гвинтівку М16.
Глава I. Загальна характеристика
Підствольний гранатомет М203 розроблений для використання на штурмовій гвинтівці М-16, може розбиратися без використання спеціальних інструментів у польових умовах. Підствольний гранатомет М-203 А1 використовується на штурмовій гвинтівці М-4А1. Він ідентичний функціонально до М-203.
Мал. 1. Загальний вигляд підствольного гранатомета М-203, встановленого на штурмовій гвинтівці М-16.
Гранатомет є однозарядною зброєю використовує 40 міліметрові снаряди. Він має рамковий та квадрантний приціли.
Мал. 2. Загальний вигляд підствольного гранатомета М-203А1 встановленого на штурмовому карабіні М-4.
Швидкоз'ємний кронштейн використовується на штурмових гвинтівках М-4А1 оснащених універсальною рейковою системою М-4, на М-16А4 використовується система М5.
Мал. 3. Загальний вигляд підствольного гранатомета М-203 з напрямними рейками та швидкоз'ємним кронштейном.
Гранатомет складається з наступних частин: ствол, ствольної коробки, накладки, рамкового та квадрантного прицілів.
Основні ТТХ.
Наіменування характеристики | Номінальна величина
Вага гранатомета
Вага М-16А1
Загальна вага комплексу - | - 1, 35 кг (3 фунти).
- 2,93 кг (6,5 фунтів).
- 4, 28 кг (9,5 фунтів).
Максимальна ефективна дальність стрільби:
- по площинним цілям
- одиночним цілям
| - 350 м. (1 155 футів)
- 150 м. (495 футів).
Максимальна дальність стрільби - | - 400 м. (1,320 футів).
Мінімально безпечна відстань:
- у бойових умовах
- під час навчання
| - 31 м. (102 фути)
- 165 м. (541 фут)
Теорія використання
Відкрийте ствол, встановіть гранатомет на запобіжник, вставте гранату, і закрийте канал сьтволу.
Уприіть приклад гвинтівки у плече. наветіть дуло у напрямку до цілі і зніміть зброю з запобіжника.
Сумістіть мушку і приціл з ціллю і натисніть на спусковий гачок;
Натиск на спусковий гачок вивільняє ударник і дозволяє йому ударити по капсулю запалювачу гранати.
Капсуль ініціює підпал пороху в гранаті.
Порохові гази, які утворюються гранаті рухають снаряд по каналу ствола.
Нарізи у стволі надають гранаті обертових рухів, що забезпечує стабільний політ до цілі.
Глава II. Основні частини і механізми
Ствол призначений для направлення польоту снаряда у необхідному напрямку.
Мал. 4. Основні частини і механізми підствольного гранатомета М-203.
Накладка служить для безпосереднього закріплення гранатомета на штурмовій гвинтівці.
Рамковий приціл призначений для для стрільби на відстані від 50 до 250 метрів. Рамковий приціл використовується разом зі штатною мушкою штурмової гвинтівки М-16.
Квадрантний приціл призначений для стрільби на відстань від 50 до 400 метрів (165 до 1320 футів). Для стрільби на ці відстані використовуються мушка та діоптр.
Засувка ствола призначена для замикання ствола. Натиск на засувку дозволяє відкривати канал стволу.
Спусковий гачок призначений для здійснення пострілу.
Запобіжник призначений для переведення зброї у бойове/небойове положення.
Мал. 5. Основні частиниі механізми підствольного гранатомета М-203А1.
Мал. 6. Основні частиниі механізми підствольного гранатомета М-203 з швидкоз'ємним кронштейном та напрямними рейками.
Глава III. Експлуатація
Заряджання зброї
Попередження: направте ствол у безпечному напрямку. Рекомендується одягатии захисні предмети на вуха стрільцеві та оточуючим, присутнім на вогневому рубежі при використанні гранат М585.
Тримайте зброю на запобіжнику доки не будете готові відкривати вогонь.
Мал. 7. Переведення гранатомета у положення "запобіжник".
Натисніть засувку ствола і посуньте ствол вперед від себе (мал. 8).
Попередження: для стрільби не використовуйте сигнальні набої до сигнальної ракетниці AN-M8. Це небезпечно. Щоб уникнути нещасних випадків переконайтеся в тому що зброю заряджено потрібними набоями. Ні в якому разі не використовуйте для стрільби 40-мм. авіаційні гранати М384 (класу НЕ) чи М385 (навчальні).
Мал. 8. Відкривання ствола.
Обережно: Перед заряджанням переконайтеся у чистоті та сухості набійника.
Часта стрільба вхолосту (натиск на спусковий гачок при відсутності набою у каналі стволу) може спричинити пошкодження казенної втулки та ствольної коробки. Стрільба вхолосту допускається для перевірки технічного стану, розтиснення пружини перед здачею зброї на зберігання.
Вставте гранату у набійник (мал. 9); Посуньте ствол у напрямку назад до себе і з'єднайте його з ствольною коробкою. При замкненні має почутися клац. Ствол замкнено, зброю заряджено.
Мал. 9. Вставка гранати у набійник.
Мал. 10. Замикання ствола. При замкненні має почутися клац.
Попередження: Щоб уникнути нещасних випадків що на лінії вогню відсутні будь які перешкоди.
Визначте дистанцію до цілі; зніміть зброю з запобіжника; прицільтесь та здійсніть постріл.
Видаленння стріляної гільзи: Після пострілу натисніть на засувку ствола і просуньте ствол у напрямку вперед від себе. Викид стріляної гільзи здійсниться автоматично. Якщо гільза застрягла у набійнику, використайте шомпол від гвинтівки для її видалення.
Мал. 11. Викидання стріляної гільзи.
Мал. 12. Видалення стріляної гільзи за допомогою шомпола.
Осічка ( незапалювання порохового заряду гранати)
Попередження: Тримайте ствол наведеним на ціль впродовж 30 секунд. Не рекомендується перебування інших осіб на відстані 80 метрів (284 фути).
Розрядіть зброю. Натисніть на засувку ствола і просуньте ствол у напрямку вперед від себе. Підхопіть випадаючу гранату рукою. Або розрядіть гранатомет на невеликій відстані від землі.
Мал. 13. Видалення неспрацьованого набою.
Увага: спіймайте набій. Не дайте йому впасти на землю.
Розташуйте набій на безпечній відстані від боєприпасів доти, доки не буде встановлено що є причиною несправності: несправний боєприпас чи гранатомет. Якщо боєприпас не ушкоджено значить несправним є механізм гранатомета. Якщо механізм полагоджено і граната не ушкоджена можна продовжувати стрільбу.
Експлуатація у складних умовах
Під час бойових дій в умовах жаркого клімату чи пустелі чистіть зброю якомога частіше. Часто змащуйте зброю, тому що стрільба швидко видаляє мастило. Протирайте від мастила зовнішню поверхню зброї. Оберігайте зброю від піску та пилу.
Під час бойових дій у місцевостях з вологим чи солонуватим повітрям оглядайте гранатомет щодня, чистіть та змащуйте його по необхідності, щоб уникнути коррозії частин та механізмів зброї.
Під час бойових дій при низьких температурах вносячи зброю з холодного у тепле місце прикривайте її маскхалатом чи ковдрою. Залиште зброю і дайте їй можливість набути кімнатної температури. Якщо сформується конденсат витріть насухо та змастіть зброю при кімнатній температурі перед виходом на холод. В іншому випадку конденсат замерзне, і перетворившись на лід ускладнить роботу частин та механімів. Запобігайте потраплянню снігу й льоду на зброю.
Якщо зброя опинилася у воді розберіть її, прочистіть, змажте і складіть якомога швидше. Переконайтеся в тому що зброя суха.
Глава IV. Прицільні присторї гранатомета
Прицільні пристрої підствольного гранатомета М-203 складаються з рамкового та квадрантного прицілів.
Рамковий приціл
Рамковий приціл призначений для для стрільби на відстані від 50 до 250 метрів. Рамковий приціл використовується разом зі штатною мушкою штурмової гвинтівки М-16.
Мал. 14. Стрільба з підствольного гранатомета М-203 з використанням рамкового прицілу (1) та мушки штурмової гвинтівки М-16 (2).
Шкала рамкового прицілу градуйована на відстані від 50 до 250 метрів (від 165 до 820 футів).
Поділка на 50 метрів (165 футів) помічена червоним кольором, щоб відмітити заборону пристрілювати зброю на даній відстані.
Гвинт виправлень на зустрічний та попутній вітри: є нетугим і дозволяє піднімати рамковий приціл для збільшення дальності стрільби при зустрічному вітрі або опустити рамковий приціл для зменшення дальності при попутньому вітрі. Для обертання гвинта використовуйте обід 40 міліметрової гранати. Одна поділка дорівнює відстані 10 метрів (33 фути) на відстані 200 метрів (660 футів).
Мал. 15. Рамковий приціл:
1-маховичок виправлень на вітер; 2-поділки виправлень на вітер ; 3-поділки виправлень на підвищення; 4-гвинт виправлень на підвищення; 5-шкала рамкового прицілу.
Маховичок виправлень на вітер: Поверніть маховичок по годинниковій стрілці щоб внести виправлення на вітер зліва; поверніть маховичок проти годинникової стрілки - при вітрі справа.
Лівий та правий вітри: поверніть маховичок бічних виправлень по годинниковій стрілці щоб внести виправлення на вітер зліва; поверніть маховичок проти годинникової стрілки для внесення виправлень на вітер справа. 1 поділка маховичка дорівнює 1.5 метри (5 футів) на відстані 200 метрів (660 футів).
Квадрантний приціл
Квадрантний приціл приєднується до рукоятки для перенесеня штурмової гвинтівки М-16. Для подальшого використання розкладіть мушку та діоптр. Відмикання засувки прицілу дозволяє вносити виправлення по відстань.
Мал. 16. Стрільба з підствольного гранатомета М-203 з використанням квадрантного прицілу: .- загальний вигляд квадратного прицілу (пунктирною лінією зображено лінію прицілювання); Б.- розташування квадрантного прицілу на штурмовій гвинтівці М-16 (виділений червоним).
Квадрант на відстані маркований на відстані від 50 до 400 метрів (від 165 до 1320 футів) з ціною позначок 25 метрів.
Зруште засувку квадранта на відстань до себе щоб вивільнити корпус прицілу. Виберіть виправлення. 1 поділка 5 метрів (17 футів) на відстані 200 метрів (660 футів).
Мал. 17. Квадрантний приціл: .-мушка; 2.-поділки квадранта; 3.-засувка; 4.-фіксатор; 5.-діоптр; 6.-корпус; 7.-квадрант.
Для внесення виправлень на зустрічний і попутній вітер потрібно: повернути мушку ліворуч для збільшення дальності стрільби при зустрічному вітрі; повернути мушку праворуч для зменшення дальності стрільби при попутному вітрі.
Внесення виправлень на бічний вітер:
натисніть на фіксатор і спрямуйте діоптр у напрямку від себе для внесення виправлень на вітер справа;
спрямуйте діоптр у напрямку до себе щоб внести виправлення на вітер зліва.
Вертикальні лінійні поділки: 1 поділка дорівнює 1,5 м. (5 футів) на відстані 200 метрів (66 футів).
Якщо ви не влучили у ціль з першого пострілу, визначіть місце падіння гранати по відношенню до цілі і введіть відповідні виправлення.
При використанні гранат класу НЕ при стрільбі по цілям на відстані до 165 метрів (541 фут) залишайтеся у захищеній позиції. Під час тренувань не стріляйте по цілям на відстані до 165 метрів (541 фут). Під час бою не стріляйте по цілям на відстані ближчі за 31 метр (102 фути).
Глава V. Пристрілювання гранатомета
Увага: не пристрілюйте гранатомет на відстані 100 метрів (330 футів).
Мал. 18. Таблиця дальності стрільби з гранатомета М203.
Влучання в ціль залежить від здатності стрільця правильно визначати відстань до цілі.
Мал. 19. Процес коректування стрільби з гранатомета М203.
Виберіть ціль на відстані 200 метрів (660 футів) і здійсніть постріл. Якщо граната не впала в радіусі 5 метрів від цілі, вивірте зброю наступним чином.
Внесіть у приціл відповідні виправлення на підвищення; Внесіть відповідні виправлення на вітер після кожного пострілу;
Після кожного пострілу вносьте виправлення доти, доки три гранати послідовно не впадуть у радіусі 5 метрів (17 футів) від цілі (мал. 18).
Глава VI. Розбирання і складання гранатомета
Розбирання гранатомета
Видаліть квадрантний приціл (мал. 20). Відкрутіть фіксуючий гвинт, розташований на правому боці рукоятки для перенесення штурмової гвинтівки;
Мал. 20. Відокремлення квадрантного прицілу. Стрілкою вказано фіксуючий гвинт прицілу.
Відокремте ствольну накладку (мал. 21). Потягніть назад муфту цівки. Не відпускаючи муфту візьміть ствольну накладку за задню частину і рухом назад-вгору відокремте її;
Мал. 21. Відокремлення ствольної накладки.
Примітка: Якщо видалення накладки ускладнене здійсніть цю дію з допомогою помічника (мал. 23): поставте зброю прикладом вниз. Візьміться однією рукою за приклад, іншою за накладку. В цей же час ваш помічник обома руками візьметься за муфту і відтягне її донизу. Скориставшись цим відокремте накладку.
Мал. 22. Варіант відокремлення ствольної накладки.
Увага: ні в якому разі не використовуйте викрутки або інші інструменти при відокремленні накладки. Це може пошкодити накладку та муфту.
Відокремте ствол (мал.23). Натисніть на засувку ствола і просунтье ствол у напрямку вперед від себе до повної зупинки.
Мал. 23. Відокремлення ствола.
Натисніть на стопор ствола щоб відокремити ствол від ствольної коробки (мал. 24) .
Мал. 24. Відокремлення ствола.
Увага: не вставляйте у зброю ствол з іншого гранатомета.
Складання гранатомета
Приєднайте ствол до ствольної коробки (мал. 25). Стисніть стопор ствола. Приєднайте ствол до ствольної коробки. Спямуйте ствол для його замикання.
Мал. 25. Приєднання ствола.
Приєднайте накладку і замкніть її муфтою (мал. 26) ;
Мал. 26. Приєднання ствольної накладки.
Якщо приєднання накладки ускладнене скористайтеся допомогою помічника (мал. 27). Поставте зброю прикладом донизу. Візьміться однією рукою за приклад, а іншою - за задню частину накладки. В цей час ваш помічник обома руками опустить муфту ствола штурмової гвинтівки донизу. Скориставшись цим встановіть накладку.
Мал. 27. Варіант приєднання ствольної накладки.
Встановіть квадрантний приціл (мал. 28). Приєднайте приціл до правого боку рукоятки для перенесення штурмової гвинтівки; встановіть та закрутіть фіксуючий гвинт.
Мал. 28. Приєднання квадрантного прицілу.
Глава VII. Чищення і змащення гранатомета
Мастильні матеріали: мастило CLP ; сухий очисний розчинник SD; суміш для чищення каналу ствола (ЕЕС); рушничне мастило (LAW); рушничне мастило (LSA).
Періодичне змащення може проводитися і без розбирання гранатомета. Тримайте зброю чистою і змащеною навіть тоді коли ви її не використовуєте;
Проводьте необхідне змащення під час перевірки технічного стану гранатомета;
Мастило CLP є рекомендованим. Використовується у температурному режимі від 65 градусів (-54 С) до 150 (+66 С) градусів по Фаренгейту;
Під час використання чистіть та змащуйте гранатомет щоденно після використання;
Якщо зброя знаходиться на зберіганні, чистіть та змащуйте зброю через кожні три місяці або при появі коррозії.
Враховуйте наступне. В усіх температурних режимах, окрім арктичного можуть використовуватися мастило CLP або LSA. Обидва мастила можуть використовуватися при температурі вище - 10 градусів (-23 С) по Фаренгейту. Не використовуйте одночасно два різних марки мастила. Мастило LAW спеціально призначена для використання у арктичних умовах у режимі температур + 10 градусів (-12 С) по Фаренгейту і нижче. Будь яке з мастил може використовуватися у температурному режимі від - 10 (-23 С) до +10 ( 12 С) градусів по Фаренгейту. Не застосовуйте різні марки мастила одночасно. У випадеку переходу на іншу марку мастила ретельно вичистіть зброю за допомогою сухого очисного розчинника SD. Суміш для чищення каналу ствола RBC використовується для вичищення каналу ствола та інших деталей гранатомета від порохового нагару. Сухий очисний розчинник SD можна викориистовувати для чищення, але дане мастило не слід використовувати для чищення пластику чи гуми.
Чищення
Попередня підготовка: Для чищення застосовувати наступне: Щіточку для чищення каналу ствола, ремінець для щіточки, мастило CLP (Cleaning/lubricant/Preservative), клоччя.
Примітка: догляд за гранатометом - найпростіший спосіб забезпечити його функціонування. Попереднє обслуговування убезпечить зброю від несправностей.
За допомогою щіточки для каналу ствола, змоченою у мастилі CLP прочистіть канал стволу й набійник;
Мал. 29. Чищення каналу ствола;
Примітка: Якщо гранатомет М-203/М-203 А1 використовується для стрільби несмертельними набоями, здійсніть відповідне чищення, описане у інструкції до набоїв.
Прочистіть за допомогою мастила CLP втулку казенника і отвір ударника;
Мал. 30. Чищення місця навколо втулки казенника та ударника.
Прочистіть від пилу та бруду всю зброю використовуючи мастило CLP; протріть клоччям;
Тримайте фіксуючий виступ у чистоті;
Мал. 31. Нарямний виступ.
Протріть канал стволу клоччям, просякнутим мастилом CLP.
Змащення
Просуньте ствол вперед і змастіть фіксуючий виступ і рейки ствола мастилом CLP;
Мал. 32. Змащення фіксуючого витсупу та рейок ствола.
Змастіть всі металеві частини тонким шаром мастила CLP;
При встановленому стволі нанесіть кілька крапель мастила CLP у отвір ударника. Тримайте зброю піднятою догори впродовж 10-15 секунд. Після цього поверніть зброю горизонтально і натисніть на спусковий гачок для кращого розлиття мастила всередині.
Мал. 33. Змащення отвору ударника;
Поверніть гранатомет верхньою частиною донизу і змастіть упор запобіжника. Він розташований попереду запобіжника.
Мал. 34. Змащення упору запобіжника.
Глава VIII. Перевірка технічного стану гранатомета
Перевірка механізмів
Попередження: переконайтеся у тому що зброя не заряджена.
Перевірте гранатомет. Перевірте чи немає тріщин, нагару, задирок, іржі, бруду чи інших видимих ушкоджень. Перевірте канал стволу. Чи не має в ньому бруду, вологи, залишків мастила чи інших сторонніх речовин.
Перевірте втулку казенника. Вона має міцно стояти на місці та не виступати за межі лицьової частини казенника.
Мал. 35. перевірка втулки казенника (вказана стрілкою).
Перевірте запобіжник. Посуньте запобіжник вперед від себе щоб перевести у положення FIRE (вогонь). Посуньте запобіжник назад до себе у положення SAFE (запобіжник) щоб убезпечити зброю.
Мал. 36. Робота запобіжника. Положення FIRE - зброя готова до стрільби; положення SAFE - зброя на запобіжнику.
Перевірте засувку ствола.
Мал. 37. Перевірка засувки ствола.
Чи немає пошкоджених або відсутніх частин та механізмів.
При використанні гранатометів М-203 і М-203А1 переконайтеся в тому що зброя ..... (переклад ускладнено). (В оригіналі - Make sure M203/M203A1 is safety wired).
Тестування роботи механізмів
Зарядіть гранатомет без набою і натисніть на спусковий гачок. Має спрацювати ударник.
Утримуючи спусковий гачок у задньому положенні зарядіть гранатомет знову (без використання набою). Відпустіть спусковий гачок і знову його натисніть. Ударник має спрацювати.
Мал. 38. перевірка роботи спускового гачка.
Попередження: Ударник може спрацювати і без натиску на спусковий гачок якщо шептало несправне.
Перевірте перевідник у обох позиціях. Гранатомет має бути зарядженим вхолосту перед встановленням перевідника на запобіжник.
Мал. 39. Перевірка перевідника.
Поснуньте ствол вперед і назад щоб переконатися у справній роботі стопора ствола і засувки ствола.
Мал. 40. Перевірка справності роботи ствола та його засувки.
Подальшу перевірку частин і механізмів проводьте за допомогою нижченаведеної таблиці.
Таблиця 2. Перевірка частин і механізмів гранатомета.
Частина чи механізм гранатомета | Час перевірки | Процедура перевірки | Механізм не готовий (не придатний до використання) якщо
1. Гранатомет та штурмова гвинтівка | Перед використанням | Відкрийте ствол, переконайтеся в його чистоті. Прведіть загальний огляд зброї на предмет загублених або пошкоджених частин та механізмів. Переконайтеся в тому що гранатомет правильно встановлено на штурмовій гвинтівці. Зверніться до майстра-зброяра у випадку виявлення будь яких ушкоджень. | Виявлено пошкоджені механізми або їх відсутність. Гранатомет неправильно встановлено на штурмовій гвинтівці.
2. Окреме обладнання | Перед використанням | Перевірте обладнання на комплектність та справність
3. Ствол | Перед використанням | Витріть з каналу стволу залишки олії та бруд з каналу ствола і набійника.
Перевірте ствол на наявність тріщин, зазубрин та інших пошкоджень.
Перевірте чи справні фіксатори та спрямовувач набою | Ствол має зазубрини. Фіксатори набою розбиті/викривлені, спрямовувач набою пошкоджений.
Ствол тріснутий, має зазубрини та ушкодження
Фіксатори набою розбиті/викривлені, спрямовувач набою пошкоджений.
4. Ствольна коробка | Перед використанням | Перевірте справність спускового важеля. Переконайтеся в тому що зброя розряджена. Зарядіть гранатомет (без набою) і натисніть на спусковий гачок. Ударник має спрацювати. Відведіть спусковий гачок назад. Зарядіть гранатомет. Відпустіть спусковий гачок і знову натисніть його. Ударник має спрацювати.
За допомогою спускового гачка перевірте справність запобіжника. Встановіть його у положення "запобіжник". Просуньте ствол вперед і назад щоб перевірити засувку і стопор ствола.
Огляньте втулку казенника. Вона має або перебувати на одному рівні або нижче лицьовї частини казенника. Якщо втулка виступає над лицьовою частиною казенника, зверніться до майстра-зброяра. | Спусковий важіль неправильно працює.
Запобіжник працює неправильно. Засувка і стопор ствола несправні.
Втулка виступає над лицьовою частиною казенника.
5. Ствольна накладка і рамковий приціл | Перед використання | Перевірте ствольну накладку і рамковий приціл. Перевірте справність роботи прицілу. | Ствольна накладка і рамковий приціл мають ушкодження
6. Квадрантний рпиціл | Перед використанням | На прицілі мають бути відсутні зовнішні ушкодження. перевірте справність роботи прицілу. | Частини прицілу ушкоджені, відсутні або неправильно функціонують.
7. Гранатомет | Під час використання | Спостерігайте за процесом роботи. У випадку виявлення несправностей зверніться до майстра-зброяра. Перевірте канал стволу. переконайтеся у відсутності бруду. Якщо канал стволу брудний прочистіть його. | Гранатомет функціонує неправильно.
8. Гранатомет | Після використання | Розберіть гранатомет і огляньте його. Переконайтеся наявності всіх частин та у відстутності пошкоджень. Прочистіть і змажте зброю. | Частини і механізми пошкоджені або відсутні.
Глава IX. Встановлення і відокремлення гранатомета від штурмової гвинтівки М4 (експлуатація швидкоз'ємного кронштейна).
Примітка: Якщо швидкоз'ємний кронштейн було відєднано від гвинтівки (карабіну), користуавч має пристріляти гвинтівку (карабін) заново. Якщо швидкоз'ємний кронштейн було встановлено на гвинтівку (карабін), користувач має пристріляти гвинтівку (карабін) заново.
Мал. 41. Загальний вигляд підствольного гранатомета та швидкоз'ємного кронштейна (вид спереду):
А- кронштейн, Б- ствол гранатомета. 1- скоба; 2- плече накладки; 3- ручка накладки; 4- плунжер; 5- пружина.
Мал. 42. Використання кронштейна при відокремленні гранатомета від щтурмової гвинтівки.
Відтисніть пружину (1) від плунжера(2);
Натисніть на плунжер (2);
Поверніть ручку накладки (3) догори;
Від'єднайте плече накладки (4) від скоби (5) ;
Опустіть ручку накладки донизу, доки вона не з'єднається з плунжером. Для цього потрібно утримувати пружину на відстані від плунжера, для того щоб з ним з'єдналася ручка накладки. Коли ручка накладки з'єднається з плунжером, а плунжер різко вийде вперед у напрямку дула - почується різкий клац; Примітка: неможливість виконання цієї дії може бути спричинено втратою внутрішньої клинової платівки. Якщо вона пошкоджена чи відсутня, зверніться до майстра зброяра.
Поверніть догори і повністю відкрийте плече накладки. При виконанні цієї дії будьте обережні при проході плеча накладки коло газової трубки штурмової гвинтівки;
Від'єднайте спускову скобу від отвору для магазину.
Клинова платівка
Базова довжина між віссю на кінці ствольної коробки підствольного гранатомета М203 та лицьовою поверхнею клинової платівки складає близько 11 дюймів (23 см.). Між пояском ствола гвинтівки і платівкою можливі коливання вздовж ствола або у межах платівки.
Перевстановка п'ятипозиційної клинової платівки у положення №2, №3, №4 або №5 (максимальний) підвищить загальну довжину вище за 11 дюймів що дозволить повністю усунути або звести до мінімуму коливання між пояском ствола і платівкою.
У деяких випадках платівка може не входити у поясок ствола штурмової гвинтівки. У такому разі встановіть платівку на попередню позицію і замкніть кронштейн на гвинтівці.
Наступний розділ пояснює як перевіряти зброю на коливання, коли клинова платівка встановлена у позицію №2. Якщо позиція №2 не усунула коливання, встановіть платівку у позицію №3 і так далі. Якщо необхідно встановити максимальну позицію №5, зазначте що потрібно встановити платівку зворотньою частиною у напрямку дула. Не переймайтеся, якщо помітите незначний коливання. Вони будуть усуненні закриванням плеча накладки.
Процес встановки гранатомета
Ознайомтеся з нижченаведеним малюнком.
Мал. 43. Процес використання клинової платівки.
Встановіть платівку у позицію №1 (мінімальну) - двома точками донизу лицьовою стороною у напрямку дула (мал. 44) ;
Мал. 44. Встановлення платівки у позицію №1 (мінімальну).
Якщо така позиція підходить, видаліть нижню направляючу від напрямної системи штурмової гвинтівки М4. (Коментар з приводу: схоже тут мається на увазі нижня направляюча цівки RIS - Rail Interface System від карабіна М4А1). Вставте задню частину гранатомета М203 у напрямку до заднього кінця ствола і рухом вгору закріпіть гранатомет на стволі. Переконайтеся що плече накладки повністю відкрите. Одночасно з вставленням заднього кінця гранатомета поверніть передній кінець гранатомета у напрямку переднього кінця ствола штурмової гвинтівки (мал. 45). Переконайтеся що вісь у задній частині гранатомета ввійшла у нижній вертикальний паз муфти ствола (позиця "6 годин").
Мал. 45. Встановлення гранатомета М203 на штурмову гвинтівку М4: - плече накладки.
Міцно тримайте зброю у такому положенні, одночасно утримуйте ствол гранатомета. Приставте гранатомет до ствола штурмової гвинтівки. Огляньте платівку згори, спереду. Внутрішній паз платівки має щільно прилягати позаду пояска ствола штурмової гвинтівки (мал. 46 Б). Похилитайте взад-вперед - чи немає кливалння зброї. Деякі незначні коливання можливі. Якщо зріз платівки не входить у поясок ствола штурмової гвинтівки, перевірте чи у правильній позиції знаходиться платівка.
Мал. 46 А. Перевірка правильності встановлення гранатомета:
малюнок ліворуч - гранатомет встановлено правильно, поясок ствола штурмової гвинтівки входить у виріз клинової платівки;
малюнок праворуч - гранатомет встановлено неправильно, поясок ствола штурмової гвинтівки не входить у виріз клинової платівки;
Мал. 46. Б. Ствол штурмової гвинтівки М16.
Стрілкою вказано поясок ствола де має прилягати виріз клинової платівки.
Примітка: Після настрілу кількох тисяч пострілів може виникнути необхідність встановити клинову платівку у іншу позицію. Зброяр має періодично перевіряти на колтивання кожного разу після перевстановлення платівки, розбирання і складання зброї.
Від'єднайте швидкоз'ємний кронштейн від гвинтівки. Натисніть на плунжер, повністю виміть платівку з кронштейну і встановіть її назад у позиції №2 - трьома точками донизу, однією вгору у напрямку ствола.
Приєднайте гранатомет швидкоз'ємним кронштейном до пояска переднього кінця ствола штурмової гвинтівки. Похилитайте гранатомет вперед-назад.
Якщо гранатомет хилитається вперед-назад повторіть пункт 6 тільки на цей раз встановіть платівку у позицію №3 - двома точками вгору до ствола. Якщо платівка не входить позаду пояска ствола, але виходить за діаметр ствола) поверніться до попередньої позиції і закінчіть приєднання.
Коли оптимальну позицію платівки вибрано (мал. 47):
а. Якщо потрібно утримуйте пружину відтиснутою, натисніть на плунжер (4) щоб вивільнити ручку накладки (5) ;
б. поверніть плече накладки (3) праворуч-вгору у відкриту позицію;
в. відсуньте скобу і опустіть плече накладки донизу(6);
г. поверніть ручку накладки вниз (5) ;
д. натисніть на плунжер. Переконайтеся що утримуюча пружина не з'єдналася з плунжером;
е. замкніть засувку накладки - опустіть ручку накладки донизу. Плунжер вивільниться і вийде вперед. Ручка накладка буде повністю замкнена; Примітка: В цей час плече накладки має міцно прилягати у бік кронштейна щоб плунжер зайняв своє місце й замкнув ручку накладки. У деяких випадках лише одного давління на ручку накладки може бути недостатньо для її повного замикання.
ж. Поверніть скобу (7) і з'єднайте її з отвором магазину штурмової гвинтівки.
Мал. 47. Приєднання гранатомета М203 до М4.
Якщо при платівці, встановленій у позиції №3 помічено коливання, видаліть гранатомет з штурмової гвинтівки. Перевстановіть клинову платівку у позицію №4 - три точки догори, одна - внизу.
Мал. 48. Встановлення клинової платівки у позицію №4.
Якщо потрібно встановити платівку у позицію №5 (максимальну), встановіть платівку задньою частиною у напрямку дула.
Мал. 48. Встановлення клинової платівки у позицію №5.
Коментар з приводу: Приблизно таким же чином гранатомет М203 встановлюється на штурмову гвинтівку М16А4.
Глава X. Боєприпаси до гранатомета
Увага: не стріляйте боєприпасами, які не призначені для підствольного гранатомета М203. У противному випадку це може призвести до нещасних випадків.
Рекомендується захист на вуха для стрільця та оточуючих на вогневому рубежі під час стрільби гранатами М585. Використовуйте для стрільби боєприпаси, які зазначені в цьому розділі. Якщо боєприпаси не стрілють, поверніть їх майстру-зброяру.
Типи боєприпасів класифіковані за призначенням, радіусом дії і позначені відповідними кольорами.
Типи боєприпасів
40-мм. навчальні постріли.
Увага: зривник пострілу М407А1 зводиться на відстані від 14 до 27 метрів (від 46 до 89 футів). Радіус враження - 20 метрів (66 футів).
Примітка: Навчальний постріл М781 має інертний пороховий заряд, однак його спрацьовування не виключається. Холості набої не використовуються.
Мал. 50. Учбові постріли М407А1 та М781 до підствольного гранатомета М203.
40-мм багатоцільові постріли.
Увага: зривник пострілу М651 зводиться на відстані від 10 до 30 метрів (від 33 до 99 футів). Примітка: постріл М651 містить немеханічний зривник
Увага: під час стрільби пострілами М576 переконайтеся що відкриваєте вогонь по ногам цілі.
Мал. 51. Постріли до підствольного гранатомета М203:
ліворуч - газовий постріл М651 (рецептура СS), праворуч - картечний постріл М576.
40-мм багатоцільові осколкові та фугасні постріли
Увага: радіус враження цих гранат 165 метів (541 фут). Зривник пострілів М386, М397, М397А1, М406 і М433 зводиться на відстані від 14 до 27 метрів (від 46 до 89 футів). Зривники пострілів М381 та М441 зводяться на відстані від 2,4 до 3 метрів (від 8 до 10 футів).
Мал. 52. Постріли до підствольного гранатомета М203:
ліворуч - осколковий вистрибуючий М397 та М397А; по центру - осколково-кумулятивний постріл М433 (бронепробиваємість - 50 мм); праворуч - фугасні постріли М381, М386, М441; М406 - осколково-фугасний з напівготовими осколками .
40-мм освітлювальні, димові та сигнальні постріли
Коментар з приводу: Постріли маркуються в залежності від кольору світла та диму.
Мал. 53. 40-мм освітлювальні (I), димові (II) та сигнальні (III) постріли до підствольного гранатомета М203.
Мал. 54. 40-мм "несмертельний" постріл М1006.
Увага: до боєприпасів придається спеціальна інструкція по експлуатації. Її недотримання може спричинити до смерті цілі та нещасних випадківв з стрільцем.
Порядок збереження пострілів: алюмінієві гільзи легко пошкоджуються що може спричинити важкість при заряджанні чи видаленні пострілів. Будьте обережні. жоден з пострідів не містить механічного зривника. Тримайте постріли сухими, чистими і захищеними від жиру, піску, пилу, снігу й льоду.