«Женя і Синько» аналіз
Аналіз твору В. Близнеця «Женя і Синько»
Рік написання – 1974
Жанр: пригодницька фантастична повість.
Тема: зображення Бена, його негативної поведінки, що зумовлювала неординарні вчинки хлопця, які він чинив під впливом фронтових розповідей діда Андрона.
Ідея: засудження ледарства, брехні, підступності, жорстокості, хвалькуватості, прагнення скористатися чужим майном шляхом крадіжки (Бен та його «друзі»); возвеличення чесності, порядності, доброти, бережливого ставлення до навколишнього середовища, справжніх дружніх стосунків.
Основна думка: заперечення дружби, яка будується на користі, вигоді.
- праця — облагороджує людину, а лінь її марнує;
- за виховання дітей несуть персональну відповідальність батьки, а не рідні (наприклад, дідусь);
- «…хлопця можна нагодувати супом, а от що зробити з батьками?»
Проблематика «Женя і Синько»:
- відповідальність за правильне виховання;
- взаємостосунки батьків і дітей;
- бережливе ставлення до природи;
- справжня дружба, її цінність;
- порядність, зрада, самотність.
Сюжетні лінії «Женя і Синько»
1) Твір розповідає про те, як київська п’ятикласниця Женя знаходить у підвалі будинку малесенького кумедного чортика Синька. Дівчина забирає його, хворого, додому. Женя, яка досі почувала себе самотньою, нарешті знайшла друга, про якого може турбуватись.
2) У Жені є однокласник Бен-розбишака. Бена, батьки якого повсякчас перебувають у відрядженні, доглядає і виховує його старий дід Ан-дрон Касянович. Хлопець росте неслухняний, найбільше полюбляє слухати розповіді діда про фронтові події, а сам намагається уявити себе генералом, щоб бути командиром серед хлопців. Бен краде з дому їжу, гроші, спиртне, сигарети і пригощає перш за все реального керівника хлопчачого гурту — Вадьку Кадуху.
З Беном трапляються різноманітні неприємні ситуації: поламав туї у шкільному парку; катався на чужому інвалідному возику; обікрав з іншими хлопцями професора Гай-Бичковського; намагався проїхати у танку Т-34, що був пам’ятним експонатом. Після втручання міліції (молодший сержант Рябошапка), хлопець залишив своє «військове оточення».
Бен залишився сам, бо дід-вихователь потрапив до лікарні через систематичні нервові струси від витівок онучика, а батько поїхав до матері, яка перебувала у відрядженні.
Хто ж повинен займатися вихованням хлопця?
Композиція «Женя і Синько»
Експозиція: Женя знаходить Синька; знайомство з Беном, його оточенням, умовами виховання дідом хлопця.
Зав’язка: Женя забирає Синька додому, лікує його; різноманітні пригоди, які траплялися з Беном-генералом (знищення туї, грабування професора, намагання покататися на Т—34 та ін.).
Кульмінація: хлопці потрапили в міліцію; звинувачення діда Андрона (батьком Бена) у невмінні як слід виховувати внука.
Розв’язка: розвал Бенової армії, зрадництво і самотність.