Індивідуальне завдання. Мурахи й комахоїдна рослина
- 21-04-2021, 22:14
- 1 122
11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Андерсон (рівень стандарту)
Індивідуальне завдання. Мурахи й комахоїдна рослина
Ознайомтеся з інформацією:
«Біологи описали цікавий приклад симбіотичних відносин між мурахами Camponotus schmitzi, що мешкають на Калімантані, і комахоїдними рослинами непентесами (Nepenthes bicalcarata).
Непентес мешкає на бідних поживними речовинами торф'яних болотах і змушений отримувати Нітроген та інші елементи від комах, що падають у своєрідний глечик (ловчий апарат) із травними ферментами. Виявляється, що в цьому рослині допомагають інші комахи - мурахи. Учені порівняли непентеси, заселені й не заселені мурашиними колоніями. З’ясувалося, що в тихрослинах, які позбавлені сусідів-мурашок, уміст Нітрогену в листках був майже втричі менший, ніж у заселених колоніями. Фактично, рослини, позбавлені допомоги сусідів, постійно перебували в стані нітратного голодування й не могли повноцінно розвиватися. Мурахи доглядали за непентесами: очищали краї глечика, щоб вони завжди залишалися гладенькими, видаляли з глечика занадто велику неперетравлену здобич і навіть проганяли довгоносиків, які намагалися поласувати пагонами рослини. Але найголовніша послуга з боку мурах для квітки полягала в тому, що комахи залишали свої продукти життєдіяльності рослині й, таким чином, підгодовували її. Більшу частину Нітрогену, як показав ізотопний аналіз, непентес отримував саме від мурашок. У подяку рослина надавала мурахам спеціалізовані пагони, у яких вони влаштовували свої житла. Крім того, непентеси підгодовували комах нектаром».
Завдання 1. Нестача Нітрогену в організмі може призводити у першу чергу до порушення синтезу
- А білків
- Б ліпідів
- В моносахаридів
- Г полісахаридів
Завдання 2. Як непентес додатково отримує Нітроген?
- А перетравлюючи мурашок, які потрапляють у ловчий апарат рослини
- Б унаслідок симбіотичних відносин з нітрифікувальними бактеріями
- В з ґрунту торф'яних боліт, багатих поживними речовинами
- Г використовуючи продукти життєдіяльності мурашок
Завдання 3. Учень та учениця обговорювали наведену інформацію. Учень зазначив, що взаємовідносини між мурахами й непентесами зумовлені, зокрема, і взаємовигідними трофічними зв'язками. Учениця зауважила, що сусіди-мурахи підвищують уміст Нітрогену в листках рослини втричі.
Чи має хтось рацію?
- А лише учень
- Б лише учениця
- В обидва мають рацію
- Г обидва помиляються
Коментарі (0)