Войти
Закрыть

Негативний вплив тютюнопаління, алкоголю та наркотиків

11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Андерсон (рівень стандарту)

 

§ 21. Негативний вплив тютюнопаління, алкоголю та наркотиків

Що таке синапси, як вони працюють?

Раніше ми з'ясували, що своєю поведінкою людина істотно впливає на стан власного здоров'я. Низка поширених звичок має негативний вплив. До таких чинників можна віднести вживання алкоголю і тютюнопаління.

Небезпечні звички. Напої, що містять етиловий спирт, люди різних культур широко використовують упродовж століть. Тютюн був завезений з Північної Америки у XVII столітті. Однак негативний вплив обох звичок на здоров'я людини давно відомий - це збільшення ймовірності розвитку серцево-судинних патологій, порушень мозкового кровотоку, виразки шлунку, ракових захворювань голови, ротової порожнини, стравоходу, печінки тощо (рис. 104). Уживання алкогольних напоїв є причиною понад 5 % смертей щороку, до того ж найбільша частина припадає на віковий діапазон 20-39 років. Частка смертей від тютюнопаління навіть більша - близько 10 % (рис. 105). Часто високий рівень споживання алкоголю й інтенсивне тютюнопаління спостерігають у тих самих людей, що потенціює негативні ефекти обох чинників. Алкоголь у великих дозах має й негативні соціальні наслідки - нетвереза людина втрачає адекватність поведінки, схильна до ризикованих учинків, які можуть мати сумні наслідки (автомобільні катастрофи, бійки, злочини тощо). Тривале вживання високих доз алкоголю типово супроводжується стійкими соціальними проблемами: хворі на алкоголізм люди втрачають роботу, руйнують стосунки з близькими людьми, можуть учиняти протизаконні дії, що сукупно призводить до зменшення тривалості життя та зниження його якості.

Рис. 104. Статистичні дані щодо обсягів куріння цигарок і смертності від раку легень поміж чоловіків і жінок в США

Рис. 105. Кількість щорічних смертей, викликаних безпосереднім курінням і пасивним курінням

Проаналізуйте наведені дані. Оцініть твердження.

І. Смертність від раку легень пов'язана з інтенсивністю тютюнопаління.

ІІ. Пасивне куріння, тобто перебування в атмосфері тютюнового диму, є повністю безпечним для людини, якщо вона сама не курить.

Чи є поміж них правильні?

Захисні сили організму хворих на алкоголізм або курців знижуються, що призводить до збільшення ймовірності розвитку інфекційних хвороб, насамперед респіраторних. Більша частина курців на нашій планеті мешкає в країнах з низьким рівнем економічного розвитку. На жаль, статистика в Україні також невтішна: курить кожна четверта людина, а близько 80 % дорослих курців починають курити у віці до 18 років. Відмова від куріння та вживання великих доз алкоголю є важливими складовими здорового способу життя.

Небезпека вживання наркотичних сполук. Небезпечними чинниками, які впливають на здоров'я, є наркотичні сполуки. До них належать як природні, так і штучно синтезовані органічні сполуки різної хімічної природи (рис. 106). Ці сполуки об'єднує здатність суттєво впливати на діяльність нервової системи (збуджувально, седативно, галюциногенно тощо), а також викликати психологічне та фізіологічне звикання. Обіг наркотичних сполук законодавчо заборонений або істотно обмежений. Джерелами природних наркотичних сполук зазвичай є рослини: опійний мак (морфін), коноплі (тетрагідроканабінол), кока (кокаїн) та ін. Фізіологічним механізмом дії більшості наркотичних сполук є активація рецепторів на нервових клітинах, які входять до складу підкріплювальної мозкової системи («центрів задоволення»). За нормальних умов активація таких нейронів відбувається за позитивних впливів на наш організм - під час прийому смачної їжі, спілкування з коханою людиною, досягнення поставленої мети або розв'язанні складної задачі тощо. Ці клітини використовують як синаптичні нейромедіатори дофамін, серотонін, опіоїди та інші сполуки. Вплив наркотичних сполук призводить до збільшення тривалості активації рецепторів до зазначених сполук.

Рис. 106. Деякі рослини - джерела токсичних або наркотичних сполук

Nicotiana tabacum

Cannabis sativa

Papaver somniferum

Вирощувати та використовувати рослини, що є джерелами наркотичних речовин, заборонено. Ознайомтеся з правовими наслідками нелегального вирощування коноплі або маку в Україні, використовуючи додаткову літературу та інтернет-джерела.

Наприклад, хімічна структура морфіну частково нагадує структуру метенкефаліну — природної сполуки, що утворюється в мозку та активує деякі опіоїдні рецептори нейронів (рис. 107). Тому вплив морфіну на такі рецептори також супроводжуватиметься їхньої активацією. Стимуляція центрів винагороди є головним чинником, що зумовлює використання наркотичних засобів для зміни власного стану. Система підкріплення є вкрай важливою для нормальної регуляції поведінки людини, тому «несанкціоноване» втручання в її діяльність не може лишитися без наслідків. Надмірна дія наркотичних речовин на рецептори призводить до зменшення рівня їхньої активації внаслідок зменшення кількості молекул рецепторів або ж зміни їхньої молекулярної структури, до того ж це відбувається досить швидко. Відтак для досягнення бажаного ефекту стає потрібною щораз більша доза речовини - вона може зростати в десятки разів порівняно з першим прийомом. Зниження активності рецепторів також супроводжується тим, що фізіологічної кількості медіаторів, які виділяються нейронами, стає недостатньо для активації системи винагороди. Тому людині стає складно або неможливо досягти гарного настрою та відчувати позитивні емоції без регулярного прийому наркотичних речовин - формується фізіологічна залежність. Її дуже важко здолати та повернути організм до нормального стану, оскільки до перебудови діяльності рецепторів залучені генетичні й епігенетичні механізми. Усі наркотичні сполуки мають певну летальну дозу. Процес фізіологічного звикання наближує ефективну дозу наркотичної речовини до летальної, збільшуючи ймовірність передозування. Рецептори до багатьох таких сполук містяться також на клітинах дихального центру, де їхня активація супроводжується гальмуванням нейронів. Тому висока доза наркотичної речовини може призвести до зупинки дихання.

Рис. 107. Хімічні формули природного нейромедіатора та наркотичної сполуки рослинного походження (а), структура мембранного рецептора (б)

Поясніть, чому рецептори до мет-енкефаліну також реагують на морфін. Яку хімічну природу має молекула рецептора?

Іншим чинником небезпеки прийому наркотичних засобів є неконтрольованість їхнього обігу: оскільки синтез таких сполук заборонено, він відбувається в саморобних, неліцензованих лабораторіях, які не здатні забезпечити контроль хімічного складу, дозування, відсутності шкідливих домішок тощо, а прийом таких речовин завжди є «лотереєю», ставкою в якій є здоров'я та життя. Окрім специфічних впливів на діяльність нервової системи (рис. 108), наркотичні сполуки мають побічні негативні ефекти стосовно діяльності інших систем: погіршення сну, пам'яті, уваги, розвиток емоційних порушень, галюцинації. Збільшується ризик розвитку інсультів та інфарктів, порушень функціонування органів дихання, травлення, нирок тощо. Спільне використання шприців для вживання ін'єкційних наркотиків наражає на небезпеку передавання з кров'ю збудників хвороб. Окрім біологічних наслідків, наркотична залежність спричинює соціальні проблеми: звичайних життєвих подій для гарного настрою стає недостатньо, висока мотивація знайти нову дозу недешевої та забороненої речовини штовхає людину на злочини, втрата адекватності поведінки в стані наркотичного сп'яніння також збільшує ймовірність скоєння протизаконних дій. Дехто вважає, що так звані «легкі» або «клубні» наркотики безпечні для здоров'я. Однак, хоч імовірність передозування такими речовинами менша, втручання в діяльність мозкової системи винагороди у випадку прийому таких сполук також має негативні наслідки.

Психоактивні сполуки, що викликають залежність, можуть бути використані як лікарські засоби - у психіатрії або для боротьби із сильним болем. Через високий рівень небезпеки для здоров'я такі препарати призначають лише в разі крайньої необхідності. Утримання від уживання наркотичних речовин, тютюнопаління та надмірного вживання алкоголю є запорукою здорового способу життя та чинником збільшення тривалості та якості життя.

Рис. 108. Довготривалий ефект уживання наркотичних речовин

Зліва: дозрівання кори головного мозку в підлітків пов'язане зі змінами її товщини (показано динаміку у віці від 7 до 20 років). В останню чергу дозріває префронтальна (лобова) кора, що бере участь у контролі поведінки. Справа: активність префронтальної кори в людей з наркотичною залежністю знижена.

Поміркуйте, до яких наслідків у поведінці це може призвести.

  • 1. Схарактеризуйте наслідки впливу куріння тютюну та зловживання алкоголем для організму людини.
  • 2. Висловіть судження про вплив наркотичних речовин на здоров'я.
  • 3. Як наркотична залежність людини пов'язана із соціальними проблемами суспільства?
  • 4. В Україні тютюн і алкоголь є легальними, а наркотичні сполуки - ні. Поміркуйте, чи має цей факт вплив на рівень зумовленої ними небезпеки для здоров'я.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl