Сенсорні системи смаку й нюху
- 29-11-2021, 22:20
- 410
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний 2021 (нова програма)
40. Сенсорні системи смаку й нюху
Перед тим як перейти до вивчення системи смаку й нюху людини, пригадайте, які органи смаку й нюху є у тварин. Які тварини мають найкращий нюх? Чи відрізняються органи нюху у ссавців і комах?
Нюхова сенсорна система
Нюхова і смакова сенсорні системи є системами хімічного чуття. Вони здатні сприймати із зовнішнього середовища хімічні сигнали.
До складу нюхової сенсорної системи входять нюхові рецептори носової порожнини, провідні нерви й ділянка кори, яка обробляє сигнали нюхових рецепторів.
Нюхові рецептори розташовані всередині носової порожнини, а саме в ділянці верхнього носового ходу й задньої верхньої частини носової перегородки (мал. 40.1). Рецептори складаються з клітин, які утворюють нюховий епітелій (мал. 40.2).
Мал. 40.1. Розташування нюхового епітелію в носовій порожнині
Сприйняття запахів
Гострота нюху характеризується порогом відчуття, тобто мінімальною кількістю пахучих речовин, які здатні викликати відчуття запаху. Щодо сприйняття однієї й тієї самої пахучої речовини воно широко варіює в різних людей. Окрім того, гострота нюху може змінюватися в однієї й тієї самої людини в широких межах залежно від багатьох умов, скажімо, від вологи, температури, атмосферного тиску тощо.
Особливо різко виражені зміни гостроти нюху, пов’язані з адаптацією. Люди, які працюють із речовинами, що мають неприємний запах, швидко звикають до нього й перестають його відчувати.
Смакова сенсорна система
До складу смакової сенсорної системи входять смакові рецептори ротової порожнини, провідні нерви й ділянка кори, яка обробляє сигнали смакових рецепторів. У людини немає окремих смакових нервів. За допомогою смакового аналізатора відбувається розпізнавання смаку їжі після того, як вона потрапить на слизову оболонку порожнини рота.
У слизовій оболонці ротової порожнини містяться особливі утвори — смакові цибулини, що сприймають смакові подразнення. Вони мають вигляд пляшки, яка відкривається назовні невеликим отвором — смаковою порою.
Мал. 40.2. Нюхові рецептори в носовій порожнині
Сприйняття смаку
Подразниками смакових рецепторів є речовини у водних розчинах. Якщо речовина нерозчинна у воді, то вона не має смаку. Не має смаку також дистильована вода. Традиційно виділяють чотири види смакових відчуттів: кисле, солоне, гірке й солодке. Але нещодавно було запропоновано виокремити ще одне смакове відчуття — м’ясне (умамі).
Поверхня язика неоднаково чутлива до різних видів смакових подразників. Те, що ми відчуваємо різні смаки їжі, є результатом взаємодії багатьох відчуттів. Це пояснюється тим, що, крім смакових цибулин, на поверхні язика є й інші чутливі закінчення, які сприймають температурні, тактильні й больові подразнення (мал. 40.2).
Рецептори нюхової сенсорної системи розташовані в носовій порожнині, а рецептори смакової сенсорної системи — у ротовій порожнині. І нюхові, і смакові рецептори виробляють сигнали для нервової системи в разі потрапляння на них певних молекул. Для нюхових рецепторів це молекули летких речовин, які потрапляють в організм із повітрям. Для смакових рецепторів — це розчинені у воді речовини, які потрапили в ротову порожнину.
Перевірте свої знання
- 1. Яку будову має смакова сенсорна система?
- 2. Як відбувається сприйняття смаку?
- 3. Яку будову має нюхова сенсорна система?
- 4*. Як відбувається сприйняття запаху?
Коментарі (0)