Войти
Закрыть

Канада

10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)

 

§ 34. Канада

1. Визначте основні особливості географічного положення Канади.

2. Поясніть, як впливає географічне положення на розвиток господарства Канади та його розміщення територією країни.

1. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Канада — федеративна держава, що складається з 10 провінцій та 3 територій (мал. 68). Столиця — Оттава (понад 1 млн осіб). Площа — 10 млн км2. Населення — понад 35 млн осіб. Державні мови — англійська та французька. Грошова одиниця — канадський долар.

Мал. 68. Картосхема адміністративного поділу Канади

Географічне положення Канади в найхолоднішій частині північної частини Америки значною мірою обмежує господарське освоєння та заселення більшої частини території країни. На суходолі вона межує лише із США. Місце країни в міжнародному поділі праці в основному визначається надзвичайним багатством і різноманітністю її природних ресурсів: мінеральних, лісових, водних, біологічних — і є сприятливим для розвитку економіки.

2. Система розселення. Українська діаспора в Канаді. Канада належить до найменш заселених держав світу. Середня густота населення — майже 4 особи/км2. Фактично все населення країни проживає у вузькій південній смузі біля кордону із США в 6 провінціях (Онтаріо, Квебек, Манітоба, Саскачеван, Британська Колумбія, Альберта). Тут в окремих районах його густота становить 150 осіб/км2. Провінція Онтаріо є найбільш заселеною в Канаді, 3/4 її населення мешкає в урбанізованому районі «Золота підкова», де щільність населення максимальна в країні — 257 осіб/км2. Частка міського населення досягла 82 %. Крім столиці, містами-мільйонерами є Торонто (5,9 млн осіб), Монреаль (4,1 млн), Ванкувер (2,5 млн), Калгарі (1,4 млн) та Едмонтон (1,3 млн осіб).

Знайдіть на географічній карті найбільші міста Канади. Порівняйте чисельність їхнього населення з містами-мільйонерами Китаю чи Індії.

Поясніть, чим займається місцеве населення в таких маленьких канадських містечках, як Еко-Бей, Єллоунайф, Норман-Веллс, використовуючи карту географічного атласу.

У Канаді проживає 60 % англомовного, 20 % франкомовного населення. Тут багато людей з Китаю, Індії, Іспанії, Німеччини, Італії. За останні роки зростає обсяг міграційних потоків з Азії та Африки. 2/3 приросту населення країни становлять особи, які іммігрували, серед них майже 10 % усіх біженців світу.

У країні існує впливова українська діаспора, дев’ята за чисельністю етнічна група в Канаді — майже 1,3 млн осіб. Більшість їх мешкає в провінціях Альберта, Манітоба, Саскачеван, Онтаріо, Британська Колумбія, Квебек. Українці в Канаді є представниками переважно досить заможного середнього класу. Серед представників української діаспори — відомі артисти, співаки, музиканти, релігійні та політичні діячі, бізнесмени й спортсмени, учені та перша жінка-космонавт країни Роберта Бондар. Українці представлені в уряді країни. Роман Гнатишин та Едвард Шреєр — українці за походженням — були генерал-губернаторами (президентами) країни, Рой Романов — прем’єр-міністром Саскачевану, Ед Стельмах — Альберти, Гарі Філмон — Манітоби, Вільям Гавриляк — тричі був вибраний мером Едмонтона, Пол Вінчик — сучасний командувач збройних сил Канади, а Христя Фріланд — міністр закордонних справ.

Канадські українці слідкують за подіями в Україні й намагаються всіляко допомагати в боротьбі з російськими агресорами та загарбниками. У Канаді є українські школи, де вивчають не лише мову, а й історію та географію України1.

Більше про українську діаспору в Канаді дивіться на сайтах: www.ucc.ca/ — Конгрес українців Канади, wfuwo.org/ — світова федерація українських жіночих організацій.

3. Особливості сучасного розвитку країни. Домінуючі складові третинного сектора економіки. Канада належить до найрозвинутіших країн світу, є членом «G7» і «G20», ООН, НАТО, ВТО й інших впливових міжнародних організацій. Вона має специфічну нехарактерну для цих держав структуру економіки. Специфіка полягає у високій частці видобувної промисловості в структурі господарства. Канаді належать перші місця за видобутком та експортом нафти, природного газу, вугілля, сірки, калійної солі, залізної руди, золота, титану, урану, кобальту, молібдену тощо. У країні дуже добре розвинута кольорова металургія. За виплавленням цинку Канада посідає 1 місце, алюмінію — 2 місце, міді — 3 місце, золота та срібла — 4 місце у світі.

Третинний сектор економіки теж дуже розвинений, хоча й набагато поступається США. В індустрії послуг задіяно 3/4 працездатного населення країни, яке створює 71 % ВВП. Транспорт Канади у своєму територіальному поширенні дуже залежний від природних умов. На півдні біля кордону із США Канаду із заходу на схід перетинають трансконтинентальні залізничні й автомобільні магістралі. Інтенсивно використовуються Великі озера та річка Святого Лаврентія. Усе більшого значення набуває авіаційний транспорт. У північних районах узимку основним видом транспорту місцевих жителів є снігоходи.

Найбільшими фінансовими центрами Канади є міста Торонто, Монреаль та Оттава (мал. 69, а, б). Фондова біржа Торонто — сьома у світі за рівнем ринкової капіталізації. Останнім часом зростає значення Вінніпега та Ванкувера, який є не лише важливим портом, а й центром туризму та ділової активності. Тут є великі страхові компанії та інвестиційні фонди. Вінніпег, який знаходиться в аграрному районі країни, перетворився на центр фінансування цієї важливої сфери канадської економіки.

Мал. 69. а) Оттава, канал Рідо взимку; б) осінь у Монреалі

1 Один з авторів цього підручника є автором книжки «Географія України», виданої в Нью-Йорку та призначеної для української діаспори в усьому світі.

4. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Характерні ознаки просторової організації. У Канаді разом із великими корпораціями й ТНК існує державний сектор економіки. Наприклад, «Ontario Power Generation» — одна з найбільших енергетичних компаній світу — належить уряду провінції Онтаріо. Канада — четвертий великий виробник електроенергії у світі. Ще однією особливістю структури економіки є значна частка лісової та деревообробної промисловості. За виробництвом пиломатеріалів Канада у світі поступається лише США.

Проаналізуйте статистичні дані таблиці 26 і зробіть висновки.

Таблиця 26

Експорт лісу (за даними ФАО) (2016)

За останні десятиліття постійно зростає значення та питома вага машинобудування в структурі ВНП країни. Її економічна ніша в цій галузі — це виробництво морських і річкових суден, снігоходів, літаків пожежної та громадянської авіації, тепловозів, автомобілів та інших транспортних засобів і космічного обладнання. Канада має машинобудівні підприємства, які працюють в Австрії, Польщі, Швеції та інших країнах.

Атлантичне узбережжя Канади володіє величезними морськими родовищами природного газу, провінція Альберта — нафтовими й газовими ресурсами, а значні запаси бітумних пісків Атабаски роблять Канаду другою країною у світі за запасами нафти після Саудівської Аравії.

В економіці Канади дуже сильні позиції займають монополії США й американський капітал. У своїх міжнародних зв’язках країна на 70 % взаємодіє з південним сусідом. Його потреби в основному й визначають структуру міжнародної спеціалізації Канади. Нафту, газ, кольорові метали, електроенергію, пиломатеріали та папір, обладнання для лісової й гірничодобувної промисловості тощо відправляють передусім до США, а потім і на світовий ринок.

Специфічними ознаками просторової організації канадської економіки є її концентрація вздовж кордону із США, а також у районах видобутку корисних копалин, у районах вирубування лісу та в найбільших портах — Монреаль, Галіфакс (Атлантичний), Ванкувер (Тихий океан). Майже половину ВВП країни дає провінція Онтаріо.

Поясніть, чому в Канади немає великих морських портів на півночі країни.

Сільське господарство отримало найбільший рівень розвитку на півдні провінцій Альберти (провінція бджолярів), Саскачевану (45 % пшениці та 40 % конопель) і Манітоби (35 % тваринницьких ферм). Тут знаходяться найбільш родючі землі, на яких вирощують зернові й зернобобові (пшениця, горох, овес, сочевиця, нут) і технічні (соняшник, картопля, льон, коноплі, ріпак) культури, розвинуте тваринництво.

5. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Канадою. Канада одна з десяти країн у світі, у якій добре розвинута міжнародна торгівля. Після США головними її торговельними партнерами є Велика Британія, Китай, Мексика, Німеччина та Японія. Країна — одна з небагатьох промислово розвинених країн, чистих експортерів енергоносіїв. На світовому ринку вона передусім відома як постачальник дуже цінних, якісних і дорогих кольорових металів, таких як цинк — для автомобілебудування, алюміній — для літакобудування, мідь — для електротехнічної промисловості. Вона також експортує пиломатеріали, якісний газетний та журнальний папір, судна, снігоходи, пожежні літаки «Пелікан», машини й обладнання для лісової та гірничодобувної промисловості. Відома країна і як світовий експортер сільськогосподарської продукції, зокрема вівса, пшениці й кукурудзи.

Країна імпортує продукцію машинобудування, газові турбіни, екскаватори, комп’ютерну техніку, інструменти, метали, автомобілі, зброю, продукцію фармацевтики, споживчі товари та продукти харчування (овочі, продукти тваринного походження).

Дізнайтеся більше про структуру торгівлі Канади й інших країн на сайті: atlas.media.mit.edu/en/ — економічна обсерваторія.

Економічні зв’язки між Україною та Канадою динамічно розвиваються, хоч обидві країни виробляють частково подібну номенклатуру продукції, що об’єктивно ускладнює розвиток двосторонніх економічних відносин.

З інформацією про відносини між Україною та Канадою ви можете ознайомитися на сайтах посольства країни в Україні (canadainternational.gc.ca/ukraine/), Генерального консульства України в Торонто (toronto.mfa.gov.ua/ua) і посольства України в Канаді (canada.mfa.gov.ua/ua).

Господарське освоєння та заселення більшої частини території Канади залежить від географічного положення країни. У міжнародному поділі праці її місце визначається багатством і різноманітністю природних ресурсів.

Майже все населення проживає в смузі вздовж кордону із США. Канада — урбанізована країна, 60 % — англо- і 20 % — франко-канадці. Українці Канади зробили та роблять значний внесок у її розвиток, слідкують за подіями в Україні й намагаються всіляко їй допомагати.

Специфіка економіки країни полягає у високій частці видобувної промисловості в структурі господарства. Розвинений третинний сектор економіки поступається США. Разом із великими корпораціями й ТИК у країні існує й приватний сектор економіки. Значні позиції посідають монополії США й американський капітал. Основна ознака просторової організації канадської економіки — концентрація її вздовж кордону із США, у районах видобутку корисних копалин, вирубування лісу, найбільших портів.

Сільське господарство Канади найбільше сформувалося на півдні провінцій Альберти, Саскачевану й Манітоби.

Канада — одна з 10 країн у світі, у якій добре розвинута міжнародна торгівля, головні партнери якої — США, Велика Британія, Китай, Мексика, Німеччина та Японія.

1. Назвіть домінуючі складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки Канади. Порівняйте їхній склад з однією з інших країн «G7» і зробіть висновки.

2. За допомогою карт поясніть географічне розташування в межах країни найбільших міст, промислових і сільськогосподарських районів і морських портів Канади.

3. Охарактеризуйте населення країни та поясніть особливості його розміщення в межах її території.

4. Порівняйте чинники розвитку й особливості суспільної та просторової організації окремих виробництв у США та Канаді. Зробіть висновки.

5. Назвіть основні чинники, під впливом яких сформувалося господарство країни. Визначте перспективи його розвитку.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду