Войти
Закрыть

Країни, держави, території та акваторії на політичній карті світу

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 3. КРАЇНИ, ДЕРЖАВИ, ТЕРИТОРІЇ ТА АКВАТОРІЇ НА ПОЛІТИЧНІЙ КАРТІ СВІТУ

ПРИГАДАЙТЕ

1. Що ви знаєте про політичну карту світу?

2. З яких елементів складається політична карта світу?

3. Які зміни відбулися на політичній карті світу в новітній період історії?

• Політична карта світу. У сучасному світі налічується понад 250 країн і територій. З них суверенними державами є близько 80 % країн. За XX ст. кількість незалежних держав значно збільшилася. Якщо на поч. XX ст. на політичній карті світу існувало всього 55 суверенних держав, то у 2018 р. - уже 194 держави (мал. 5).

Головними об’єктами, що показані на політичній карті, є країни й держави.

Політична карта світу - тематична географічна карта, яка дає територіально-політичну характеристику світу, материків або великих географічних регіонів.

Мал. 5. Динаміка кількості держав у світі

Потрібно чітко розрізняти ці поняття, оскільки між ними існує суттєва відмінність.

Якщо країна набуває суверенітету і стає повністю незалежною, це означає, що вона набуває політичного змісту держави.

Суверенність (незалежність) держави передбачає:

- повноту законодавчої, виконавчої і судової влади держави на всій її державній території;

- унеможливлення іноземного втручання у внутрішні справи держави, зокрема і в питання соціального, демографічного, культурного, економічного й іншого розвитку країни загалом і окремих її частин;

- непокору владі іноземної держави у сфері міжнародних відносин (зовнішня політика і оборона, національна безпека), якщо дії цієї держави завдають шкоди або суперечать національним інтересам;

- можливість звертатися до міжнародного права у випадках спірних відносин з іншими суверенними державами або їхніми частинами;

- наявність власної повністю контрольованої державної території, а також інших атрибутів (законодавство, армія, фінансова і грошова системи, столиця, національний прапор, герб, гімн).

Носієм суверенітету може бути лише народ, який здійснює свою суверенну владу через виборне представництво і главу держави.

Країна - це заселена територія з визначеними кордонами, яка в політико-географічному аспекті може мати державний суверенітет або бути залежною.

Держава - суверенне політичне утворення, що має особливу систему органів і організацій, які здійснюють свої повноваження на певній території.

Колонія - країна або територія, що перебуває під владою іншої держави (метрополії) і не має політичної та економічної самостійності і керівництво якою здійснюється на основі спеціального режиму.

ПОМІРКУЙТЕ

На підставі визначень понять «держава» і «країна» знайдіть принципову відмінність між цими елементами політичної карти світу. За допомогою шкільного атласу і досвіду вивчення політичної карти Європи в попередніх географічних курсах і на уроках історії наведіть приклади суверенних держав. З’ясуйте, чи всі країни Європи є суверенними державами.

Окрім суверенних держав, на політичній карті світу залишилося понад 60 залежних територій, які часто називають колоніями, але це не правомірно!

Нині під різним режимом управління перебувають території загальною площею близько 135,4 тис. км2 із населенням понад 12 млн осіб. Найбільша кількість залежних територій залишається й досі під управлінням Великої Британії, США, Франції, Австралії і деяких інших держав у всіх регіонах світу.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

До важливих досягнень політики заохочення деколонізації ООН є той факт, що слово «колонія» нині не використовують у назвах залежних територій, а класичні риси колоній (пригнічення аборигенного населення, безконтрольний видобуток корисних копалин тощо) у світі вже майже не трапляються. Більшість із них мають статуси «зовнішня територія», «заморська територія», «заморське володіння» тощо. Рівень і якість життя в багатьох з них набагато вищі, ніж у деяких незалежних держав.

Наприклад, одні залежні території Карибського моря й Океанії стали відомими банківськими й офшорними центрами, інші — успішно спеціалізуються на туризмі й послугах «зручного прапора», а такі території, як Гуам (мал. 6) і Гібралтар, є важливими військовими базами, що дає їм немалий прибуток і можливості для економічної глобалізації.

Мал. 6. Авіабаза ВПС США «Андерсен» на о. Гуам

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Декларацію про надання незалежності колоніальним країнам і народам прийнято 14 грудня 1960 р. на 15-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. Тільки в 1960 р. в Африці виникло 17 нових держав.

Політичній карті світу властива висока динамічність. Вона відображає і фіксує основні політико-географічні процеси, які розподіляються на кількісні та якісні (табл. 1).

Таблиця 1. Кількісні та якісні зміни на політичній карті світу

Сучасний етап розвитку політичної карти світу характеризується політичною нестабільністю на світовій арені, посиленням геоекономічних і етнокультурних процесів, створенням системи багатополярного світу, а також зростанням ролі регіональних угруповань у геополітичному просторі.

Питання для самостійного вивчення

Соціосфера (населення і розселення), культуросфера, економсфера і техносфера, політосфера держави.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Країни і держави є головними елементами політичної карти світу. Поясніть, чому кожну державу можна назвати країною, але не кожну країну можна назвати державою.

2. Які зміни відбулися на політичній карті світу за останні 100 років? Які зміни (кількісні чи якісні) домінували впродовж цього часу?

3. Якщо процес надання незалежності країнам і територіям триватиме й надалі, то який субрегіон світу зазнає найбільших змін?

ОБГОВОРІМО...

Сучасна політична карта світу - це не лише Європа, Азія, Африка, Америка, Австралія та Океанія. Дедалі більше зростають геополітичні інтереси і намагання поширити свою присутність у Світовому океані, Антарктиді й Антарктиці. Якими документами регламентуються політичні права на поширення володінь за рахунок вод відкритого океану і Шостого континенту? Чому не можна створювати територіально-політичні утворення в Антарктиді й Антарктиці?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду