Войти
Закрыть

Франція

10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)

 

§ 12. ФРАНЦІЯ

МІСЦЕ В РЕГІОНІ ТА СВІТІ. Зручне розташування Франції на перехресті міжнародних морських і суходільних шляхів здавна посилювало її економічні позиції, сприяло розвиткові господарства, зростання торговельних і культурних відносин з іншими країнами. Франція — третя в Європі за розміром території (після Росії та України) і величиною ВВП (після Німеччини і Великої Британії), четверта — за кількістю населення (після Росії, Німеччини і Великої Британії). Вона є одним із співзасновників європейських інтеграційних співтовариств. Франція зробила значний внесок у розвиток світової цивілізації. Ідеї французьких філософів-просвітників лягли в основу сучасних державних і правових інститутів. Французька колоніальна імперія за своїм розміром поступалася лише Великій Британії. Після Другої світової війни економіка Франції потребувала відновлення й модернізації, і вже в перші післявоєнні десятиліття країна вийшла на передові позиції не лише у Європі, а й у світі в умовах жорсткої конкуренції з боку США та Японії. Нині Франція є шостою у світі країною за розміром економіки і має одні з найвищих стандарти життя населення (табл. 19). Територія Франції складається із європейської частини, або французької метрополії (основна континентальна територія та о. Корсика), а також низки заморських регіонів (Гваделупа, Мартиніка, Французька Гвіана, Реюньйон, Майотта) і заморських співтовариств (Французька Полінезія, Уолліс і Футуна та ін). Тому можна зустріти різні показники площі й кількості населення Франції: її європейська частина має розмір 551,6 тис. км2 і налічує понад 65 млн мешканців, а разом із заморськими володіннями — 672,4 тис. км2 і понад 67 млн осіб.

Таблиця 19

Франція у регіоні та світі


НАСЕЛЕННЯ. Щільність розселення у Франції становить 116 осіб на км2. За цим показником вона більш ніж удвічі поступається Німеччині. Майже 1/6 частина всього населення проживає у межах Паризької агломерації (район Іль-де-Франс). Загалом, більш густозаселеною є північ країни та басейн Рони на півдні. Найбільші міста — Париж (12,5 млн. осіб), Ліон, Марсель, Тулуза, Бордо. Міське населення становить 77 %.

Мал. 41. Статево-вікова піраміда населення Франції

Демографічна ситуація у Франції вирізняється на загальному тлі Західної Європи. Це одна з небагатьох розвинених країн, що має додатний природний приріст населення. За рахунок перевищення народжуваності над смертністю кількість населення в ній збільшується щороку в середньому на 200 тис. осіб. Переважна більшість мешканців країни — французи (85 %), які походять від романізованих кельтських племен (галлів). На периферії країни проживають корсиканці, каталонці, баски, бретонці та ельзасці, які вирізняються своєю культурною самобутністю. Сучасна Франція є привабливою для іммігрантів. Серед її громадян сформувалася низка етнічних спільнот, зокрема італійці (приблизно 5 млн осіб), вихідці з Африки (понад 1 млн осіб), а також громади вірмен і турків.

Французька мова має статус офіційної, проте на побутовому рівні в країні користуються низкою регіональних мов: бретонською, окситанською, каталонською, баскською, фламандською (голландський діалект), ельзаською (німецький діалект) та ін. Водночас французькою говорять не тільки у Франції. За понад 400-річну історію колоніальної імперії вона поширилася далеко за межі Європи й нині має статус офіційної у 29 країнах світу і належить до шести офіційних мов ООН. Франкомовні країни і території, а таких у світі більш як півсотні, називають франкофонією.

ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. Франція перейшла до постіндустріальної стадії розвитку. На третинний сектор економіки припадає 79 % ВВП країни, вторинний — 19,4 %, первинний — 1,6 %. Головними чинниками, що визначають місце країни у міжнародному поділі праці, є вигідне економіко-географічне розміщення, високий рівень концентрації капіталу, володіння передовими виробничими технологіями і якість трудових ресурсів.

Мал. 47. Ейфелева вежа — символ Франції, найбільш відвідуваний пам’ятник у світі

Мал. 48. Район Париж-Ла-Дефанс — найбільший діловий район у Європі

Франція є провідною туристичною країною світу, яку щороку відвідує понад 82 млн гостей. На її території розташовані 37 об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Окрім історико-культурних пам’яток світового масштабу, відвідувачів приваблюють морські курорти Французької Рив’єри, лижні курорти Альп, численні бальнеологічні курорти, а також сільський зелений туризм, що активно розвивається по всій країні. Головним туристичним центром Франції й туристичною столицею всієї Європи є Париж (щороку його відвідує понад 15 млн осіб). Популярними містами також є Ліон, Ніцца, Бордо.

Франція — один із провідних міжнародних фінансових центрів. Французькі банки — BNP Paribas (Бі-Ен-Пі Паріба), Credit Agricole (Креді Агріколь) та Societe Generale (Сосьєте женераль) — належать до найбільших банків світу. У Парижі діє одна з п’яти філій пан-європейської фондової біржі Euronext. Компанія Аха (Екса) — найбільша у світі у сфері страхування та інвестиційних послуг (вона є відомим страховим брендом і в Україні). В околицях Парижа розташований найбільший із спеціально спроектованих ділових районів Європи — Париж-Ла-Дефанс.

На науково-дослідну та дослідно-конструкторську діяльність Франція витрачає близько 2,3 % свого ВВП. Країна відома як світовий центр продукування технологій, що їх застосовують у медицині, ядерній енергетиці, аерокосмічній галузі, ІТ-сфері та ін. Технопарк Софія Антиполіс — один із передових у Європі. Франція є однією з головних країн — учасниць Європейської організації з ядерних досліджень CERN (ЦЕРН). Технопарк у Греноблі — один з провідних у світі у сфері мікроелектроніки і нанотехнологій.

Рекорди світу

Софія Антиполіс — найбільший технопарк Франції та Європи. Там розташовані дослідні центри та лабораторії, штаб-квартири та виробничі потужності 1400 компаній, що працюють у сферах інформаційно-комунікаційних технологій, мультимедіа, медицини, біохімії, агрономії, енергетики, збалансованого розвитку. Зокрема, там міститься європейський офіс консорціуму W3C, що розробляє технічні стандарти World Wide Web (WWW) — «всесвітньої павутини».

Транспортна система Франції належить до найкращих і найщільніших у Європі та світі. Наземна мережа має радіальну будову з центром у Парижі, що сполучений магістралями з найбільшими містами країни. Автомобільний транспорт посідає провідні позиції, йому надають перевагу під час подорожей на невеликі відстані. Франція однією з перших почала розвивати надшвидкісні залізниці, нині потяги розвивають швидкість до 320 км/год. У країні діє кілька десятків морських портів, найбільші — Гавр і Марсель. Інфраструктура повітряного транспорту налічує кілька сотень аеропортів з твердим покриттям. Аеропорт Шарль-де-Голль в околицях Парижа є хабом світового значення. Компанія Air-France (Ейр-Франс) обслуговує 150 міжнародних маршрутів у 83 країнах світу.

Мал. 42. Швидкісні потяги — «візитівка» французької транспортної системи

ВТОРИННИЙ СЕКТОР. Попри те, що промисловість дає менше п’ятої частини ВВП, Франція є однією з передових індустріальних держав світу. За обсягом промислового виробництва вона посідає четверте місце у Європі та десяте у світі. Франція спеціалізується на виробництві телекомунікаційного, аерокосмічного, енергетичного та електронного обладнання, текстилю й одягу, продуктів харчування, автомобілів, військових та дослідницьких суден, фармацевтичних товарів.

Основою електроенергетики є використання атомної енергії. За часткою виробництва електроенергії на АЕС Франція посідає перше місце у світі (72 %). Країна також є світовим лідером із розроблення технологій зберігання ядерних відходів. На ГЕС, більшість із яких розташована на річках на схилах Альп, припадає 12 % виробленої електроенергії. Через брак власної енергетичної сировини (нафти і природного газу) частка ТЕС не є великою. Уряд Франції працює над збільшенням ролі відновлюваних джерел енергії, зокрема сонячної, вітрової, геотермальної. Так, у гирлі р. Ранс збудовано першу в світі припливно-відпливну електростанцію.

Мал. 43. Атомна електростанція в Мозелі (Франція)

Одним із провідних напрямів машинобудування є аерокосмічна промисловість з центрами в Парижі й Тулузі. Виробляють цивільні та військові літаки, гелікоптери та космічні супутники. Франція належить до світових лідерів у сфері автомобілебудування: щороку випускають близько 2 млн автомобілів. Найбільші центри — Париж, Монбельяр; найпотужніші концерни — PSA (об’єднані Пежо і Сітроен) та Renault (Рено). Основні суднобудівні заводи розташовані у Сен-Назері, Бресті й Тулоні. Країна є одним із лідерів у сфері військового суднобудування.

Сильними є позиції Франції у сучасних напрямах хімічної промисловості, особливо з виробництва штучних матеріалів — гуми, пластику, скловолокон тощо. Вони тяжіють до нафтових терміналів великих портів та нафто- і газопроводів. Найбільші центри хімічного виробництва — Париж, Марсель, Гавр. Серед найбільших корпорацій — Total (Тоталь), що спеціалізується на видобутку нафти і газу, нафтопереробленні та нафтохімії. Компанія Michelin належить до трійки провідних світових виробників автомобільних шин. Важливим напрямом міжнародної спеціалізації Франції є фармацевтична та парфумерна промисловість. Франція — беззаперечна законодавиця парфумерної моди. Всесвітньо відомими брендами є Шанель, Діор, Дживанші, Лакост. Створення ароматів перетворилося на світову індустрію з багатомільярдним обігом. Компанія L’Oreal Group (Л’Ореаль Груп) є найбільшим у світі виробником косметики.

Рекорди світу

Л’Ореаль — світовий лідер в індустрії краси. Компанія володіє передовими технологіями виробництва засобів для макіяжу, догляду за шкірою і волоссям, парфумів. Всесвітньовідомими брендами є Lancome (ланком), Giorgio Armani (Джорджо Армані), Diesel (Дизель), Elseve (Ельсев), Garnier(Гарньє), Vichy (Віши).

Мал. 44. Відомі бренди компанії Л’Ореаль

Металургія лишається важливим складником французької економіки, але її відносне значення зменшується. Франція посідає 15-те місце у світі з виробництва сталі і 18-те — алюмінію. Сучасні сталеливарні комбінати тяжіють до портових міст (Дюнкерк, Марсель), а алюмінієві — до дешевої електроенергії та покладів бокситів у передгір’ях Альп.

У Франції історично добре розвинене текстильне виробництво, зокрема лляних і шовкових тканин (Лілль, Ліон). З одного боку, масове виробництво текстилю і пошив одягу дедалі більше переміщуються у «дешеві» країни, проте виготовлення сучасних технологічних тканин, а також пошив одягу люксового сегменту лишаються візитівкою Франції, що уже кілька століть вважається світовою законодавицею моди. Більшість відомих дизайнерських салонів — Dior (Діор), Nina Ricci (Ніна Річчі), Chanel (Шанель) розташовані в Парижі.

У харчовій промисловості Франція відома виробництвом сирів, вина і м’ясних продуктів. Вона посідає четверте місце у світі за експортом молока, п’яте — м’яса птиці, дев’яте — свинини, 15-те — яловичини. Корпорація Lactalis (Лакталіс) та Danone (Данон) — світові лідери з виробництва сирів, йогуртів, шоколадних сирків та іншої молочної продукції.

ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. Сільськогосподарське виробництво Франції — одне з найпотужніших у Європі та світі. Аграрну спеціалізацію країни обумовили великі площі придатних для сільськогосподарського освоєння земель та сприятливі кліматичні умови. Нині продуктивність сільського господарства посилюють новітніми технологіями.

Рослинництво спеціалізується на виробництві зернових, цукрових буряків, картоплі. Пшеницю, за експортом якої Франція посідає п’яте місце у світі, найбільше вирощують у долинах Сени і Луари, кукурудзу і соняшник — у басейні Гарони. Поширені садівництво і виноградарство. Французьке виноробство вважають одним із найкращих у світі. У країні виробляють велике розмаїття сортів вин — від дешевих столових до найдорожчих колекційних. У тваринництві переважає розведення великої рогатої худоби молочного і м’ясного напрямів, свинарство і птахівництво.

ПРОСТОРОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСТВА. Головним економічним ядром країни є регіон Іль-де-Франс (Паризька агломерація). Там виробляють майже третину всього ВВП країни. За обсягом валового продукту Іль-де-Франс більш ніж втричі випереджає другий найбільш економічно розвинений регіон — Рона — Альпи. Регіони півночі та сходу (зокрема, Нор-Па-де-Кале, Лотарингія та Ельзас) належать до старих індустріальних. Вони пройшли тривалий шлях економічного оновлення й нині спеціалізуються на сфері послуг.

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. У структурі зовнішніх економічних зв’язків Франції провідну роль відіграє торгівля товарами. Основною частиною експорту є товари обробної промисловості (мал. 45), зокрема машини, обладнання, літаки, авіадеталі, автомобілі, пластмаси, хімікати, фармацевтичні товари, сталь. Серед сільськогосподарських товарів переважають вино, пшениця, тверді сири, корми для тварин. Франція — великий міжнародний експортер послуг (фінансових, страхових, транспортних, туристичних) і капіталу (третя в Європі й четверта у світі країна після США, Великої Британії та Німеччини за обсягом зарубіжних інвестицій).

У структурі імпорту найбільша частка належить промисловим товарам: Франція ввозить автомобілі, машини та устаткування, деталі та комплектувальні до літаків і автомобілів, споживчі товари. Велику частку становлять паливо та сировина. Із сільськогосподарської продукції найбільше імпортують каву, шоколад, тютюнові вироби.

Мал. 45. Склад і спрямування зовнішньої торгівлі товарами Франції

Історія україно-французьких відносин починається ще з ХІ ст., зі шлюбу дочки київського князя Ярослава Мудрого і французького короля Генріха І. Нині українська діаспора у Франції налічує 35 тис. осіб. Франція є важливим зовнішньоекономічним партнером України. Наша Україна експортує соняшникове насіння, корми для тварин, одяг, продукцію неорганічної хімії, овочі, фрукти, сталь. Імпортує хімічні та фармацевтичні товари, парфуми, автомобілі, промислове устаткування, електроніку та електротехніку, текстиль, зерно, пластик та інші товари. В Україні діють важливі французькі інвестиційні проекти, зокрема ведеться будівництво перевантажувального зернового комплексу в Одеському морському торговельному порту та заводу з перероблення сміття у Львові. Існує проект, розроблений енергетичною компанією Engie (Енжі) зі зведення сонячної електростанції у зоні відчуження в Чорнобилі.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Покажіть на карті заморські володіння Франції. Поміркуйте, яке значення вони мають для метрополії.

2. Розкажіть про особливості розселення у Франції. Покажіть на карті найбільші міста.

3. Яку роль відігравала французька мова в країні та світі колись і тепер? Що таке франкофонія?

4. Які показники вказують на постіндустріальну стадію розвитку Франції?

5. Які чинники роблять Францію провідною туристичною країною світу?

6. Які з французьких банків присутні в Україні? Чи можна вважати їх надійними? Чому?

7. Якби вам довелося мандрувати Францією, якими видами транспорту ви скористались би? Обгрунтуйте свій вибір.

8. На яких виробництвах вторинного сектору спеціалізується Франція? Що вам відомо про її аерокосмічну галузь?

9. З виробництва якої косметичної продукції, продуктів харчування та напоїв Франція є провідним виробником у світі? Чи є ця продукція в українській торговельній мережі?

ГЕОГРАФІЧНА ЗАДАЧА

Відомо, що у Франції в результаті додатних показників природного приросту населення і міграційного сальдо середній темп зростання кількості населення становить близько 6 %. Обчисліть, на скільки (осіб) щороку збільшується людність країни.

ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

Пригадайте із занять історії, зарубіжної літератури, природничих предметів видатних французів. Продовжіть переліки:

група 1 — державні діячі — Жанна Д'Арк, Наполеон Бонапарт, ... .

група 2 — вчені — Луї Пастер, Гійом де Боплан, ...

група 3 — письменники — Мольєр, Віктор Гюго, ...

група 4 — художники — Клод Моне, Оґюст Ренуар, ...

Який внесок у розвиток світової цивілізації вони зробили?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація