Бразилія
- 5-01-2022, 00:39
- 1 050
10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)
§ 38. БРАЗИЛІЯ
МІСЦЕ У РЕГІОНІ ТА СВІТІ. Бразилія — найбільша за площею і кількістю населення держава Південної Америки. Країна охоплює майже половину материка — вона така велика, що межує майже з усіма його державами. Її береги омиває Атлантичний океан (берегова лінія — 7,5 тис. км).
До приходу європейців Бразилію населяли численні племена корінних мешканців. У 1500 р. бразильських берегів дістався португальський мореплавець Педру Алвареш Кабрал, який оголосив відкриті землі колонією Португалії. Нині Бразилія — найбільш розвинена і найбагатша країна всієї Латинської Америки. Вона є одним із засновників ООН, МЕРКОСУР. Є припущення, що Бразилія стане новою глобальною наддержавою. Розташування в басейні Амазонки з її безкраїм екваторіальним лісом, багатоманіття екосистем і величезні ресурси — це унікальний природний спадок, що робить Бразилію предметом значних глобальних інтересів.
Таблиця 39
Бразилія в Латинській Америці та світі
Природа величезної країни різноманітна: на півночі це Амазонія — царина вологого екваторіального лісу, у центрі й на сході — Бразильське плоскогір’я з саванами і рідколіссями. Ліси Амазонії — джерело цінної сировини: деревини, соку гевеї, з якого отримують натуральний каучук, горіхів, лікарських рослин. Інше багатство — вода. У світі немає місця з густішою річковою мережею, ніж басейн великої Амазонки!
Бразилія володіє величезними лісовими, земельними, водними й гідроенергетичними ресурсами. Із її надр видобувають понад 50 видів різноманітних корисних копалин. Бразильське плоскогір’я — основний видобувний район, де залягають руди чорних і кольорових металів (нікелеві, алюмінієві, поліметалічні, ніобієві, танталові, берилієві, золото), а також нерудні копалини — апатити, фосфорити, кам’яне вугілля, алмази.
НАСЕЛЕННЯ. Населення в Бразилії розміщене вкрай нерівномірно — воно сконцентроване уздовж узбережжя Атлантичного океану: у приокеанській смузі завширшки близько 300 км зосереджено 90 % усіх мешканців і стільки ж промислового та сільськогосподарського потенціалу. Більшість населення живе в містах (84 %). Найбільш густонаселеним є південно-східний регіон країни. Саме там розташовані найбільші міські агломерації — Сан-Паулу (21 млн осіб), Ріо-де-Жанейро (12), Белу-Оризонті (5 млн осіб). Великим містом є також Бразиліа (майже 4 млн осіб) — столиця Бразилії, збудована у географічному центрі країни. Світовими містами є Сан-Паулу — найбільше промислове місто не тільки країни, а й усієї Південної Америки, та Ріо-де-Жанейро — місто-символ Бразилії.
Мал. 159. Статуя Христа Спасителя в Ріо-де-Жанейро — один з найвідоміших пам’ятників у світі
Населення молоде — більше половини всіх бразильців молодші 20 років. Формування бразильської нації є результатом змішування представників трьох рас: монголоїдної (місцеве індіанське населення), європеоїдної і негроїдної. Проте більшість — нащадки португальських іммігрантів, від перших колоністів (починаючи з XVI ст.) до іммігрантів останнього часу (XXI ст.). Значною є частка чорного населення, що походить від африканських рабів, яких завозили до країни з XVI ст. Воно значною мірою змішалося з португальським, приводячи до змішаного сучасного населення. Мільйони людей у Бразилії мають коріння в масових хвилях європейської імміграції. Нині етнічний склад населення такий: європеоїдного походження (білі) — 48 %, змішані — 42,5 %, 8 % — африканці, 1 % — азійці, менше 0,5 % — індіанці. У Бразилії проживає 300 тис. українців. Більшість бразильців розмовляє португальською мовою, що є державною. Це — єдина країна в Америці, де португальська мова є офіційною. За релігійним складом більшість бразильців — католики (65 %), 22 % — протестанти, решта — прихильники інших релігій або атеїсти. Культура Бразилії насамперед походить від культури Португалії: колоністи та іммігранти принесли не тільки португальську мову, а й католицьку віру, колоніальний архітектурний стиль та багато традицій, які ще мають значний вплив на сучасне життя.
Рекорди світу
Бразильський футбол
Бразилія знаменита на весь світ футболом, який є найпопулярнішим видом спорту в країні, та своїми гравцями (Роналдо, Пеле, Ромаріо, Зіко, Карлос Альберто, Кака, Рональдіньйо та ін.). Бразильська національна збірна ставала чемпіоном світу рекордні п’ять разів.
СУЧАСНИЙ РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ. В історії розвитку господарства Бразилії спостерігалися спершу «цукрова» і «золота» лихоманки, потім у XIX ст. — «кавовий» і «каучуковий» бум. Згодом розпочався «промисловий» бум — швидкий розвиток вторинного сектору економіки: металургії, машинобудування, хімічної промисловості. Нині Бразилія — економічний лідер серед країн Латинської Америки й восьма за розміром економіка світу. Цьому сприяють багаті ресурси, сприятливі природні умови, велика кількість працездатного населення.
Створюючи сучасну промисловість і розвиваючи сільське господарство, Бразилія перетворилася на індустріально-аграрну державу. Проте після швидкого економічного зростання нині країна потерпає від політичних корупційних скандалів і загальнонаціональних протестів та переживає економічні спади. Особливостями структури економіки країни, що розвивається, є достатньо великі частки вторинного і первинного секторів: на третинний сектор припадає 73 % ВВП, на вторинний — 21 %, на первинний — 6 %.
ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. Нова ера бразильської видобувної промисловості розпочалася з видобування залізної руди, яке стало виробництвом її міжнародної спеціалізації. За її видобутком країна посідає друге місце в світі (після Австралії). У штаті Мінас-Жерайс, назва якого перекладається як «Головні копальні», видобувають близько 75 % залізної руди Бразилії. Розробляють також родовища нікелю, олова, хромітів, бокситів, міді, свинцю, вольфраму, цинку, золота та інших руд. На шельфі уздовж Атлантичного узбережжя відкрито поклади нафти.
Бразилія — країна розвиненого сільського господарства, яке є однією з основ її економіки. Високий рівень механізації та освоєння нових лукопасовищних угідь забезпечують найвищі темпи його зростання порівняно з іншими виробництвами економіки. Розвиткові рослинництва сприяють екваторіальний і субтропічний клімат та родючі ґрунти. Для власних потреб вирощують кукурудзу, пшеницю, квасолю, овочі, фрукти та ін. Водночас багато рослин культивують спеціально для продажу в інші країни. Якщо раніше головною експортною культурою була цукрова тростина, то нині є кава, соя, кукурудза, какао, банани, апельсини, горіхи кеш’ю, сизаль. Головним «кавовим» осередком Бразилії є Південно-східний регіон, де клімат ідеально підходить для вирощування кавового дерева. Бразилія забезпечує третину всієї кави світу, що робить країну найбільшим її виробником останні 150 років. Кавою, здебільшого сорту арабіка (що домінує як у Бразилії, так і в світі — 85 % виробництва) й меншою мірою — робустою, зайняті величезні плантації. Какао також є експортною культурою, проте його виробництво поступово знижується. Бразилія — один з найбільших «хлібних кошиків» планети: виробництво зернових і зернобобових щорічно досягає безпрецедентних обсягів у мільйонах тонн. За зборами кукурудзи і сої країна входить до трійки світових лідерів після США і Китаю. Основний район їх вирощування — південь країни з його більш сприятливим кліматом і родючими ґрунтами. На зрошуваних землях вирощують рис. Бразилія — третій за величиною виробник фруктів у світі після Китаю та Індії. Обсяг її фруктово-ягідного виробництва вражає — це десятки мільйонів тонн на мільярди доларів США. Величезним є й асортимент: банани, ананаси, апельсини, мандарини, лимони, ківі, манго, інжир, хурма, нектарини. Також збирають врожаї яблук, груш, персиків, слив, малини, полуниці, винограду. У південно-східних районах зосереджено бразильське виробництво овочів — помідорів, огірків, цибулі, часнику, моркви. Культивують кавуни й дині. Багатий і набір горіхів: кеш’ю, кокосові, бразильські, грецькі. Бразилія також спеціалізується на вирощуванні сизалю й забезпечує більше половини його світового експорту. Тисячі господарств вирощують квіти й декоративні рослини. У північному регіоні країни, що простягається в межах Амазонії з її вологим екваторіальним лісом, поширені плантації каучуконосних дерев.
Мал. 160. Бразилія — найбільший виробник і споживач кави у світі
У тваринництві розвиненим є пасовищне скотарство. Бразилія має найбільше в світі поголів’я великої рогатої худоби (десятки мільйонів голів), а бразильська яловичина завоювала ринки в Європі, Азії, Америці. Експортну спрямованість має й птахівництво. Розвиненим є морське й річкове рибальство.
Половину території Бразилії вкрито лісами, тому набуло розвитку лісове господарство. Найбільший у світі екваторіальний ліс, розташований у басейні Амазонки, забезпечує країні експорт деревини, вона також входить до десятки світових виробників целюлози.
ВТОРИННИЙ СЕКТОР. Бразилія має найрозвиненішу обробну промисловість у Латинській Америці. Країна виробляє різноманітну промислову продукцію. Її міжнародну спеціалізацію визначають виробництва тканин і взуття, хімічної продукції, пиломатеріалів, сталі, літаків, автомобілів, обладнання. Бразильські і транснаціональні компанії активно інвестують у нове обладнання й технології.
На розвиткові електроенергетики позначилася висока забезпеченість країни гідроресурсами. За виробництвом електроенергії на ГЕС Бразилія — один із світових лідерів. Ці електростанції генерують майже 60 % усієї електроенергії в країні. Одну з найбільших у світі ГЕС «Ітайпу» споруджено на р. Парана на кордоні між Бразилією й Парагваєм. ТЕС виробляють понад 25 % електроенергії, великою є частка виробленої електроенергії за рахунок відновлюваних джерел (більш як 16 %).
Багаті поклади залізної руди, марганцю й вапняків забезпечили розвиток чорної металургії. Нині країна стала одним із провідних виробників і експортерів сталі в світі. Штат Мінас-Жерайс, в якому зосереджене видобування залізної руди і виробництво майже 50 % усієї сталі, називають «залізним серцем Бразилії». Сталеплавильні комплекси у Белу-Оризонті, Порту-Алегрі та Волта-Редонда — найбільші в Латинській Америці. Бразилія розвиває кольорову металургію, особливо виробництво алюмінію.
Серед машинобудівних виробництв набули значного розвитку автомобіле-, судно- та авіабудування. Бразилія є сьомою в світі за розвитком автомобілебудування. У країні працює більшість світових виробників легкових автомобілів, найбільші потужності мають Фольксваген, Форд, Фіат, Рено, Дженерал Моторз. Розвиваються й бразильські компанії: Troller (Тролле) виробник позашляховиків (центр — Белу-Оризонті); Marcopolo(Маркополо) — виробляє половину всіх автобусів у країні, а також експортує їх у понад 60 країн світу (Кашіас-ду-Сул). У країні виробляють також невеликі трактори, вантажівки, військові автомобілі, двигуни, автозапчастини (Кашіас-ду-Сул, Сан-Паулу). У суднобудуванні бразильські компанії випускають як великі морські судна, так і невеликі річкові. Серед них — риболовецькі, патрульні, науково-дослідницькі й навіть підводні човни (центр — Форталеза). Набула розвитку аерокосмічна промисловість: Бразилія має найсучаснішу в Латинській Америці космічну програму зі значними ресурсами для запуску літальних апаратів у космос та виробництва супутників. Вона — єдина країна в Південній півкулі, що має міжнародну космічну станцію. Бразильська компанія Embraer (Імбраєр) є третьою в світі за виробництвом літаків після європейської Аеробус і американської Боїнг (центри — Сан-Жозе-дус-Кампус, Сан-Паулу). Прискореними темпами розвиваються електронне, електротехнічне, приладобудівне виробництва. Бразильські компанії виробляють електродвигуни, генератори, трансформатори (центр — Ярагуа-ду-Суле); комп’ютери й телекомунікаційне обладнання (Сан-Паулу). Манаус спеціалізується на виробництві телевізорів та безлічі інших товарів радіоелектроніки. Бразилія — єдина латиноамериканська країна, що розвиває індустрію мікроелектроніки: її компанії виробляють чипи, смарт-карти, додатки для автоматичної ідентифікації тварин, ліків, транспортних засобів, людей тощо (центр — Порту-Алегрі).
Мал. 163. Автобус виробництва бразильської компанії «Marcopolo»
Добре розвиненими є целюлозно-паперове виробництво. Бразилія входить до першої десятки найбільших світових виробників хімічної продукції. Виробляють синтетичні волокна, мінеральні добрива, пестициди, фарби, лаки, фармацевтичні препарати, різноманітні миючі засоби, косметику (центр — Сальвадор). У Бразилії широко використовують газоголь — спирт, що його одержують із цукрової тростини: ним успішно замінили бензин. Тепер цим дешевим пальним заправляють більше половини всіх автомобілів у країні.
Виробництво тканин (вовняних і бавовняних) вважається найстарішим промисловим виробництвом Бразилії. Нині країна посідає друге місце в світі за виробництвом джинсових і третє — трикотажних тканин. Найбільші центри — Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу. Бразилія — один із провідних світових виробників одягу і взуття (Форталеза). Високого рівня розвитку набуло виробництво продуктів харчування і напоїв. Країна не має рівних у світі з виробництва розчинної кави. Крім того, що кава йде на експорт, країна сама є найбільшим у світі її споживачем. Вона також найбільший виробник і експортер апельсинового соку.
Особливістю розміщення основних промислових районів Бразилії є їх концентрація в південно-східному й південному регіонах країни та великих містах. Найбільш промислово розвиненими є штати Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу, Ріу-Гранді-ду-Сул, Пернамбуку. Сан-Паулу — найбільший промисловий мегалополіс не тільки Бразилії, а й усієї Південної півкулі. Водночас розвиток транспортної мережі, електроенергетики і зв’язку сприяють деконцентрації промисловості та індустріальному розвиткові та інших регіонів.
Мал. 164. Центр запуску Алкантара в Бразильського космічного агентства
ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. Бразилія має потужну промислову складову, але нині в її економіці домінує третинний сектор. У сфері фінансових послуг великими центрами є Сан-Паулу (один із найбільших у світі), Бразиліа, Ріо-де-Жанейро. Розвиткові науково-дослідницької діяльності сприяють відомі університети, лабораторії, наявність кваліфікованих працівників та підтримка держави, яка вкладає великі кошти в науку й технології. Бразилія бере участь у космічних дослідженнях, вона єдина в Південній півкулі має міжнародну космічну станцію й розробляє літальні апарати. Країна — піонер у розвідці нафти на великих глибинах. Бразилію глобальним гравцем у галузі мікроелектроніки. Ресіфі, Флоріанаполіс — центри розроблення програмного забезпечення. Сан-Паулу — один із найбільших наукових центрів у Латинській Америці.
Розвиток транспортної мережі, в Бразилії розпочинався ще в минулому столітті. Тоді було створено систему автошляхів, які проклали навіть через важкодоступну Амазонію. Нині автомобільний транспорт відіграє основну роль як у вантажних, так і в пасажирських перевезеннях. Повітряний транспорт забезпечує перевезення пасажирів і вантажів на великі відстані. У Бразилії налічують близько 4 тис. аеропортів і аеродромів. За цим показником країна, друга в світі після США. Найбільшим аеропортом-хабом є Гуарульюс у Сан-Паулу, який концентрує більшість міжнародних рейсів і має сполучення з усіма великими містами світу. Великими міжнародними аеропортами є також Ріо-де-Жанейро та Бразиліа. Країна має розгалужену мережу залізниць — десяту за величиною в світі. Вони забезпечують здебільшого вантажні перевезення, пасажирських ліній мало. Бразилія — велика морська держава. Морський транспорт обслуговує міжнародну торгівлю країни: майже 75 % її товарів транспортують морем (цукор, соєві боби, кава, кукурудза, пшениця, сіль, цитрусові, апельсиновий сік), а також папір, автомобілі, обладнання. Бразилія має найбільш завантажені морські порти в Латинській Америці. Портами є майже всі великі міста уздовж Атлантичного узбережжя. Найбільші — Сантус поблизу Сан-Паулу, Паранагуа, Ріо-де-Жанейро. Річковий транспорт — найбільш дешевий і чистий, але в Бразилії його використовують найменш, незважаючи на протяжну й розгалужену річкову систему. Водночас є регіони, що майже повністю залежать від нього, наприклад Амазонія, де відстані великі, а залізниць чи автошляхів не існує. Бразилія має близько 50 тис. км водних річкових шляхів, якими транспортують машини, зерно, марганцеву руду. Найбільші річкові порти — Манаус на річці Ріу-Негру та Сантарем — на Амазонці. Найбільшим транспортним вузлом є Сан-Паулу, в якому перетинаються різні види транспорту і транспортні магістралі.
Світ у просторі і часі
Країна Сан-Паулу
Сан-Паулу — найбільш густонаселене і найбагатше місто Бразилії. Там мешкає 60 % усіх мільйонерів країни (30 тис.!). Його образно називають «фінансовим капіталом Бразилії», тому що там розташовані штаб-квартири більш як половини всіх ТНК, банків і фінансових установ. Воно здійснює вплив на міжнародну торгівлю, фінанси, мистецтво, розваги. Якби Сан-Паулу був країною, то за ВВП він посідав би 47-ме місце в світі, тобто вище за Єгипет, приблизно дорівнюючи ВВП Нової Зеландії, Ізраїлю або України.
Мал. 165. Сан-Паулу — найбільший промисловий, фінансовий і науковий центр Бразилії
Туризм стає дедалі важливішою сферою економіки. За кількістю міжнародних туристів Бразилія — лідер Південної Америки і друга в Латинській після Мексики. Туристичні напрями охоплюють численні історичні, культурні, гастрономічні об’єкти. Але найбільш популярними є природні: поєднання екотуризму з пригодницькими маршрутами. У рейтингу найбільш популярних місць і атракцій — екваторіальні ліси Амазонії, водно-болотні угіддя Пантаналу, океанічні пляжі в Санта-Катарина, статуя Христа на вершині вулкану Корковадо та карнавал у Ріо-де-Жанейро.
ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Ще донедавна основу експорту Бразилії становила мінеральна сировина, а основними товарами були цукор, каучук, золото. Нині 84 % становлять готові вироби й напівфабрикати: літаки, автомобілі, електротехніка, сталь, тканини, взуття. Бразилія входить до трійки світових лідерів за величиною експорту сільськогосподарської продукції. Вона тримає світову першість за експортом сої, кави, апельсинового соку (80 % світового), цукру (25 %), горіхів, динь, великої рогатої худоби та яловичини. Велика частка експорту припадає й на папір і целюлозу, фрукти. На зовнішні ринки постачає також залізну руду. Основними партнерами по експорту є Китай, ЄС, США, Аргентина, Японія. Основними статтями бразильського імпорту є хімічні продукти (23 % ), зокрема добрива, машини, електричне та транспортне обладнання, нафта, автозапчастини, електроніка. Україна розвиває з Бразилією політичні, економічні й культурно-гуманітарні зв’язки. Наша країна експортує до Бразилії добрива, чорні метали, енергетичні матеріали. Натомість Україна імпортує м’ясо, тютюн, каву, залізну руду, феросплави.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Оцініть місце Бразилії в світі й Латинській Америці.
2. Як природні умови і забезпеченість ресурсами позначилися на розвитку економіки Бразилії?
3. Як розміщено населення в країні? Покажіть на карті найбільші міста.
4. Які види діяльності розвинено в третинному секторі економіки країни?
5. Які види транспорту обслуговують пасажирські й вантажні перевезення в Бразилії?
6. Охарактеризуйте спеціалізацію бразильського рослинництва. З виробництва яких культур країна є світовим лідером?
7. Які виробництва вторинного сектору визначають міжнародну спеціалізацію країни?
8. Охарактеризуйте зовнішні економічні зв’язки Бразилії.
9*. Порівняйте секторальну структуру економіки США, Канади та Бразилії. У чому полягають її особливості у країні, що розвивається.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6
Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилїі
1. З’ясуйте, які машинобудівні виробництва набули розвитку у США, Канаді та Бразилії. Які з них є виробництвами міжнародної спеціалізації кожної країни?
2. Установіть, чи мають країни подібні риси структури, розвитку й розміщення машинобудування.
3. У чому полягають основні відмінності машинобудівних виробництв у країнах?
Коментарі (0)