Пізнання нових земель
- 27-01-2022, 17:16
- 398
6 Клас , Географія 6 клас Бойко, Міхелі
§ 4. Пізнання нових земель
• Пригадайте, які цінні уявлення про Землю виникли в Стародавній Греції.
ПЛАВАННЯ ВІКІНГІВ. Вікінги — це безстрашні мореплавці, які жили на півночі Європи. У Західній Європі їх називали норманами, а на Русі — варягами. Під час своїх плавань Атлантичним океаном вікінги відкрили острови на півночі Північної Америки (мал. 11). Так, у Х ст. Ерік Рудий відкрив острови Ісландію та Ґренландію. Тоді корабель вікінгів близько підійшов і до берегів Америки. Проте екіпаж побоявся висадитися на берег.
Мал. 11. Маршрути плавання вікінгів
Літописи — джерела знань
У відомому літописі «Повість минулих літ» (XI ст.) описано річки, моря, ліси. Розповідається про шлях «із варягів у греки» — торговий річково-морський шлях, що з'єднував північ Європи із Чорним морем.
Кораблі вікінгів
Честь першовідкривача американських берегів дісталася сину Еріка Рудого, Лейфу Еріксону. Через декілька років потому він керував одним із невеликих суден, яке досягло східних берегів Північної Америки. Це сталося за 500 років до відкриття Америки Христофором Колумбом. Проте здобутки вікінгів не залишили помітного сліду в історії, адже, за винятком деяких північних народів, про них ніхто не знав.
Лейф Еріксон (бл. 970 — 1020)
ПОДОРОЖ МАРКО ПОЛО. Першим європейцем, який здійснив подорож Південною Азією, був Марко Поло — син італійського купця з Венеції. Його батько торгував з країнами Азії і не раз бував на таємничому Сході. Вирушаючи в 1271 р. до Китаю, Поло-старший узяв із собою і 17-річного Марко.
Марко Поло (1254—1324)
Монета із зображенням Марко Поло
Понад три з половиною роки через бурхливі річки, високі гори, великі пустелі добиралися купці до Китаю. Там їх прийняв хан. Щоб підтримувати відносини з Європою, він запросив кмітливого Марко Поло до себе на службу. Це дало можливість італійцеві здійснити чимало мандрівок Китаєм і пізнати країну. Служба Марко в хана розтяглася на 15 років, а повернення додому — ще на 10. В Європу він повернувся морем уздовж берегів Азії. Маршрут його подорожі був схожий на велетенську петлю, описану довкола Південної Азії (мал. 12).
Мал. 12. Маршрут подорожі Марко Поло (XIIІ ст.)
Про розмаїття світів
Царі та імператори, королі, герцоги й маркізи, лицарі й громадяни і всі, хто хоче дізнатися про різні народи, про розмаїття країн світу, візьміть цю книжку і почніть її читати: ви знайдете тут незвичайні дивовижі. ...Острів Суматра не такий уже й малий, довкруг понад 2000 миль. Там вісім царств і вісім вінценосних царів; усі вони ідолопоклонники; у кожному царстві своя мова... Водяться там дикі свині й однороги, анітрохи не менші за слонів; шерсть у них, як у буйвола, а ноги, як у слона, посередині лоба товстий і чорний ріг.
Марко Поло, ХІІ ст.
Мал. 13. Караван Марко Поло (зображення на стародавній карті)
Марко Поло не був географом і навіть не здогадувався про існування цієї науки. Проте написана ним книжка «Про розмаїття світів» стала цінним джерелом знань. Навіть через 200 років географічні назви з його книжки позначали на багатьох картах.
ГЛОБУС МАРТІНА БЕГАЙМА. У 1492 р. німець Мартін Бегайм створив глобус. Слово глобус у перекладі з латинської означає куля. Це була зменшена модель нашої планети, ніби іграшкова Земля. Як видно з мал. 14, на глобусі М. Бегайма немає ні Південної, ні Північної Америки. На ньому, власне, не відображено півсвіту. Усі материки стануть відомими європейцям пізніше. Проте глобус Бегайма дає нам уявлення про рівень тогочасних географічних знань.
ПОДОРОЖ У СЛОВО
Слово глобус у перекладі з латинської означає куля
Мартін Бегайм (1459—1507)
Мал. 14. Світ, зображений на глобусі Мартіна Бегайма
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ
• Вікінги були першими європейськими мореплавцями, які відкрили острови Ісландію та Ґренландію і досягли берегів Америки (X ст.).
• Подорож італійця Марко Поло (XIII ст.)дала можливість європейцям уявити життя далекої Східної Азії.
• У 1492 р. Мартін Бегайм створив глобус, що зберігся до наших днів.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Що вам відомо про плавання вікінгів?
- 2. Якими географічними відомостями збагатив уявлення про світ Марко Поло?
- 3. Хто і коли створив перший глобус?
- 4*. У своїй книжці Марко Поло розповідає про чорне каміння, яке видобувають у Китаї. Воно горить, як дрова. Це каміння дуже вигідне тим, що дешеве і рятує від вирубування дерева. Над розповіддю Поло відверто сміялися. Як ви вважаєте, чи була правдивою розповідь мандрівника? Яке каміння, що «горить, як дрова», він мав на увазі?
Коментарі (0)