Частини Світового океану. Суходіл в океані
- 1-02-2022, 03:12
- 501
6 Клас , Географія 6 клас Гільберг, Паламарчук
§ 39. Частини Світового океану. Суходіл в океані
- Пригадайте, що таке Світовий океан. З чого він складається?
Світовий океан. Світовий океан — безперервний водний простір на поверхні Землі, що оточує материки й острови. Це — найбільша водойма нашої планети, що становить більшу частину води гідросфери, займає 70,8 % земної поверхні. Світовий океан єдиний. Оскільки в ньому розташовані материки й острови, то його умовно поділяють на чотири частини — океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий (мал. 103).
Тихий океан — найбільший з океанів нашої планети (49 % площі Світового океану). Тихим його назвав Ф. Магеллан, експедиція якого перетнула океан у південних широтах, жодного разу не потрапивши в шторм. Проте ця назва не відповідає характерові океану. У помірних широтах Північної півкулі океану шторми бувають протягом усієї холодної нори року. Часом воно трапляються й улітку. У Південній півкулі сильні вітри нерідко переходять я урагани, здіймаючи хвилі висотою до 35 м. У західній частині океану щороку проносяться спустошливі тропічні урагани.
Мал. 103. Океани Землі
Тихий океан — найглибший серед океанів. Тут міститься найглибша западина Світового океану — Маріанська, її глибина становить 11 022 м.
Атлантичний океан — другий за величиною водний басейн нашої планети. Його довжина перевищує ширину я кілька разів. Назву океанові дали давні греки за ім’ям міфічного героя Атланта, який нібито стояв на краю землі й тримав на плечах небесне склепіння.
Індійський океан — третій за площею басейн Світового океану. Він незвичайний тим, що майже повністю розміщений у Південній півкулі між берегами Африки, Азії, Австралії й Антарктиди.
Північний Льодовитий океан — найменший з-поміж океанів, займає 1/20 Світового океану. Уперше його визначив як окремий океан у 1650 р. голландський географ Б. Вареніус. У 1845 р. Лондонське географічне товариство дало назву океанові — Північний Льодовитий, який кіший з усіх, проте найсуворіший і наймогутніший океан (мал. 104).
Деякі вчені пропонують виокремлювати ще Південний океан, який омиває Антарктиду. Його північну межу вони проводять по лінії, яка з’єднує південні точко Африки, Південної Америки й о. Тасманія.
- Покажіть цю межу на карті океанів.
Моря та затоки. Моря — це частина океану, що відрізняється від нього властивостями води, течіями, організмами. За рівнем відокремленості від Світового океану розрізняють внутрішні й окраїнні моря.
Внутрішні моря заходять далеко я суходоли й з’єднуються з океанами протоками (мал. 105). Такими морями є Чорне, Азовське, Середземне, Балтійське, Червоне.
- Відшукайте ці моря на карті.
Мал. 104. Льодохід прокладає шлях через Північний Льодовитий океан
Мал. 105. Внутрішнє море
Мал. 106. Окраїнне море
Окраїнні моря не дуже заглиблюються в суходіл і відокремлюються від океану островами чи нерівностями дна (мал. 106). До окраїнних морів належать Північне, Норвезьке, Баренцове, Берингове та ін.
- Відшукайте ці моря на карті.
Відносно вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми, називається протокою. Відомими протоками Світового океану є Берингова, Дрейка, Магелланова, Гібралтарська. В Україні Керченська протока з’єднує Азовське та Чорне моря.
- Відшукайте ці протоки на карті.
Частина океану або моря, що заглиблюється в суходіл, але має широкий зв’язок з океаном, називається затокою. Тихий океан біля західних берегів Північної Америки утворює затоку Аляска, Атлантичний біля берегів Європи — Біскайську. В Індійському океані глибоко заходить у суходіл Євразії Бенгальська затока.
- Відшукайте ці затоки на карті.
Невелика затока, захищена від бур і хвиль, називається бухтою.
Шкала глибин — це шкала кольорових тонів, яку використовують для гіпсометричного фарбування глибинних щаблів. Шкали побудовані за принципом: «чим глибше, тим темніше». Для щаблів морських глибин використовують блакитні й сині кольори. Чим більша глибина океану, тим темніший відтінок синього кольору використовують для її зображення. Шкалу глибин застосовують на гіпсометричних, навчальних, загальних географічних і фізичних картах. Шкалу з вказівкою глибини дають на полях карти.
Суходіл в океані. На суходіл припадає тільки 29 % земної поверхні. Найбільші масиви суходолу — материки або континенти. їх існує шість: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида.
Відносно невелика ділянка суходолу, з усіх боків оточена водою, називається островом. Група островів, розташованих недалеко один від одного, утворює архіпелаг. Найбільший архіпелаг Землі — Малайський. Його острови розміщені між Євразією та Австралією.
- Відшукайте ці острови на карті.
На земній кулі існує кілька десятків тисяч островів. Вони різні за площею, природою та заселеністю людьми. Найбільшим на Землі є о. Гренландія. За площею він у 3,5 раза за територію України, проте через суворі природні умови на ньому живе дуже мало людей. Великими островами є Калімантан, Нова Гвінея, що розташовані в приекваторіальній частині земної кулі.
За походженням острови поділяють на три групи: материкові, вулканічні й коралові.
Материкові острови — це ділянки суходолу, що колись були частиною материка, а потім відокремилися від нього внаслідок руху земної кори. Вони мають подібну до материкової природу: склад гірських порід і рослинність, розміщені в основному на шельфі. Такими островами є, наприклад, Мадагаскар, Шрі-Ланка (Цейлон), Сахалін, Куба.
- Відшукайте ці острови на карті.
Вулканічні острови утворилися внаслідок вулканічних вивержень на дні океанів і морів. Вони невеликі за площею, часто формою подібні до вулкана. Вулканічні острови розміщені групами й утворюють ланцюг гірських вершин. Особливо багато вулканічних островів у Тихому океані (Курильські, Гавайські та ін.).
- Відшукайте ці острови на карті.
Коралові острови — результат життєдіяльності морських тварин — коралових поліпів (мал. 107). Такі острови утворюються внаслідок скупчення вапнякових скелетів відмерлих поліпів. Формою вони здебільшого нагадують суцільне або розірване кільце, що оточує мілководдя. Цим мілководдям може бути вершина підводного вулкана. Острів такої форми називають атолом.
Коралові поліпи можуть жити в океанічній воді, температура якої не нижча за +20 °С. Тому коралові острови здебільшого знаходяться в теплих морях між 30° пн. ш. і 30° пд. ш.
Найбільшим кораловим островом є Великий Бар’єрний риф біля східних берегів Австралії.
- Відшукайте цей острів на карті.
Півостровом називається ділянка суходолу, що оточена з трьох боків водою, а з четвертого є продовженням материка. Півострови утворюються переважно під впливом рухів земної кори — опускання окремих ділянок суходолу або підняття частин морського дна. Найбільший півострів на Землі — Аравійський, розміщений у південно-західній частині Азії. Більше як на 1000 км заглиблюється в Індійський океан півострів Індостан. На північному заході Європи розташований Скандинавський півострів. На півдні Європи знаходяться Піренейський, Апеннінський, Волконський півострови. Водами Чорного й Азовського морів омивається Кримський півострів (мал. 108). Незначний виступ берега в бік моря чи океану називають мисом.
Мал. 107. Кораловий риф
Мал. 108. Кримський півострів
Практична робота 7
Позначення на контурній карті морів, проток, заток, островів, річок, озер, водоспадів
Позначте на контурній карті географічні об’єкти: моря: Чорне, Азовське, Середземне, Червоне, Балтійське;
протоки: Керченську, Гібралтарську, Магелланову, Дрейка, Берингову;
затоки: Біскайську, Бенгальську, Meкcиканськy, Гвінейську;
острови: Велика Британія , Гренландія, Нова Гвінея;
півострови: Аравійський, Кримський, Індостан, Лабрадор, Сомалі, Скандинавський.
ПОВТОРИМО ГОЛОВНЕ
- Світовий океан становить основну частину гідросфери.
- Частинами Світового океану є океани, моря, затоки, протоки.
- Світовий океан умовно поділяють на чотири частини — Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий океани.
- Шкала глибин — шкала кольорових тонів, яку використовують для гіпсометричного фарбування глибинних щаблів.
- У Світовому океані розташовані материки, острови й півострови.
- Найбільшими частинами суходолу є материки: Євразія, Північна Америка, Південна Америка, Африка, Австралія, Антарктида.
- Групи островів, розташованих неподалік один від одного, утворюють архіпелаг.
- За походженням острови бувають: материкові, вулканічні, коралові.
- Півострів є частиною материка, яка з трьох боків омивається водою.
Ключові терміни та імена
Ф. Магеллан, Б. Вареніус, внутрішні й окраїнні моря; затока, (бухта; острови: материкові, вулканічні, коралові; півострови, мис.
Запитання та завдання
- 1. З яких частин складається Світовий океан?
- 2. Дайте коротку характеристику одного з океанів.
- 3. Що таке море ? Чим воно відрізняється від затоки?
- 4. Що таке протока? Наведіть приклади.
- 5. Що таке острів? На які групи поділяються острови за походженням?
- 6. Що спільного та відмінного між материками й островами?
- 7. Чим відрізняється острів від півострова?
- Назвіть і покажіть на карті внутрішні й окраїнні моря.
- Розгляньте карту Європи. Які півострови є в її південній частині?
Підберіть відповідну карту та здійсніть віртуальну подорож Чорним морем. Які затоки, протоки, острови та півострови є в ньому? Назвіть їх і нанесіть на контурну карту. Визначте середню глибину Чорного моря. У якій його частині вона найбільша?
СКАРБНИЧКА ДОСЛІДНИКА
Найнезвичайнішим морем Світового океану є Саргасове море. Воно знаходиться в Атлантичному океані, у нього зовсім немає берегів. Саргасове море — це район Атлантики, де у великій кількості ростуть особливі саргасові водорості, що можуть жити, не прикріплюючись до дна.
Коментарі (0)