Загальні ознаки клімату. Кліматичні пояси та типи клімату
- 22-01-2022, 02:55
- 1 259
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
7 Клас , Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук
Пригадайте: 1. Назвіть основні характеристики клімату екваторіального кліматичного поясу. 2. Чи на всій території Південної Америки однаковий клімат?
Загальні ознаки клімату. Основними чинниками, що формують клімат Південної Америки, є географічна широта, рельєф, вітри та океанічні течії.
Значна частина Південної Америки знаходиться поблизу екватора, у жаркому поясі між тропіками. За кліматичними умовами вона подібна до Африки й Австралії. Та, на відміну від Африки, Південна Америка менш жарка й суха, там мало пустель. Це зумовлено особливим географічним положенням і своєрідною конфігурацією материка. Екватор перетинає Південну Америку в північній частині. На півночі та сході материк омивається океаном, поблизу його східних берегів проходять теплі течії.
Південна Америка — найвологіший материк на Землі. Велика кількість опадів випадає на півночі материка, у басейні річки Амазонки. На клімат континенту має великий уплив його своєрідний рельєф. Суцільна стіна Анд на заході повністю перекриває рух тихоокеанського повітря в глиб материка. З півночі та сходу континент відкритий для проникнення постійних вітрів. Вони приносять тепле й вологе повітря. Між тропіками температура коливається від +20 до +25 °С. Кількість опадів тут перевищує 3000 мм на рік. Південніше тропіка середня температура становить від +20 до +25 °С. Теплі Гвіанська та Бразильська течії сприяють насиченню повітря вологою.
Уздовж західного узбережжя материка проходить потужна холодна Перуанська течія, яка дуже охолоджує повітря прибережних територій (від 30° до 5° пд. ш.) і не сприяє утворенню опадів. Тому тут знаходиться пустеля Атакама, де опади випадають дуже рідко.
Південна частина континенту розміщена в помірних широтах. Західні вітри приносять багато вологи тільки на Тихоокеанське узбережжя.
Кліматичні пояси та типи клімату. На материку знаходиться кілька кліматичних поясів: екваторіальний, два субекваторіальні, тропічний, субтропічний і помірний (мал. 53, с. 86). Вони послідовно змінюються на південь і на північ від екватора.
Екваторіальний кліматичний пояс займає екваторіальну частину материка, басейн річки Амазонки. Особливість клімату цієї території визначається великою та рівномірною зволоженістю впродовж року. Повітряні маси, що формуються над Атлантичним океаном, приносять сюди велику кількість опадів. Протягом року спостерігається висока температура повітря.
Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює Орінокську низовину та Гвіанське плоскогір’я, східну й південну частини Амазонської низовини, північну та центральну частини Бразильського плоскогір’я. Тут жарке, вологе літо й суха, іноді дуже жарка зима. Багато опадів випадає на східних схилах плоскогір’їв.
Тропічний кліматичний пояс охоплює південно-східну частину Бразильського плоскогір’я, північну частину Ла-Платської низовини, середню найширшу частину Анд і узбережжя Тихого океану до 30° пд. ш. Тропічний клімат має помітну різницю зимових і літніх температур. Дощі випадають переважно влітку. На сході Бразильського плоскогір’я клімат тропічний вологий, у внутрішніх районах і на західному узбережжі материка — тропічний пустельний.
Субтропічний кліматичний пояс простягнувся між паралелями 30-40° пд. ш. На його більшій частині спостерігається тепла зима та жарке літо. Тут випадає достатньо опадів (від 500 до 2000 мм). Біля східних схилів Анд клімат сухий.
Середземноморський клімат переважає на Тихоокеанському узбережжі. Тут літо сухе й жарке, а зима тепла й волога (мал. 54, с. 87).
Мал. 53. Кліматична карта Південної Америки
Помірний кліматичний пояс знаходиться південніше 40° пд. ш. На західні схили Анд вітри з Тихого океану протягом року приносять вологе морське повітря. Опади випадають постійно (до 3000 мм на рік). Це помірний морський клімат. На сході панує помірно континентальний клімат. Тут сухе й тепле літо, зима холодна, з морозами й снігом. Улітку, у січні, температура доходить до +2 °С. Узимку, у липні, іноді спостерігається сніговий покрив, температура — 0 °С.
Мал. 54. Тихоокеанське узбережжя Чилі
В Андах зміна кліматичних поясів залежить як від географічної широти, так і від висоти над рівнем моря. Біля східного підніжжя Анд, на екваторі, клімат відповідає клімату екваторіального поясу, проте вершина вулкана Котопахі вкрита вічними снігами. Для гірської системи Анд характерний високогірний тип клімату. Гірські хребти не пропускають вологе повітря з океану у внутрішні області Анд. Тому клімат тут дуже сухий. З висотою температура в горах знижується, а на вершинах лежить сніг (навіть на екваторі).
Практична робота 6
Визначення типів клімату Південної Америки за кліматичними діаграмами
Проаналізуйте кліматичні діаграми (мал. 55). Визначте, які типи клімату Південної Америки вони характеризують.
Мал. 55. Кліматичні діаграми поясів Південної Америки
Запитання та завдання
Працюємо з картою та атласом
Сторінка дослідника
Дослідіть і зробіть висновки про те, які б зміни відбулися в кліматі Південної Америки, якби гори Анди знаходилися не на заході материка, а на сході.
Цікавий факт
Уздовж тихоокеанського узбережжя Південної Америки з півдня на північ несе антарктичні води холодна Перуанська течія, яка має значний вплив на клімат цієї території (мал. 56). Навіть на екваторі температура становить лише від +15 до +19 °С. Через кожні 12-15 років уздовж північно-західних берегів материка проходить тепла течія Ель-Ніньо. Вона приносить теплі води (до +29 °С). За 3-4 місяці біля берегів материка течія викликає катастрофічні явища — зливові дощі, паводки, зсуви, селі тощо. Її вплив спричиняє кліматичні зміни не тільки на материку, а й в інших районах земної кулі.
Мал. 56. Вплив течій
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)