Войти
Закрыть

Освоєння природи Африки людиною

7 Клас , Географія 7 клас Масляк, Капіруліна

 

§ 21. Освоєння природи Африки людиною

  • 1. Пригадайте, що таке екологічна проблема.
  • 2. Які галузі господарства можна розвивати в Африці?

Використання природних умов та ресурсів Африки. Сучасне населення материка обробляє землю, видобуває корисні копалини, будує міста й дороги, промислові підприємства (мал. 59). Усе менше залишається незайманих місць з первісною природою. Освоюється навіть розпечена й безводна Сахара. Тут прокладаються транссахарські автомагістралі, видобувається нафта й газ, на зрошуваних землях розвивається сільське господарство. Люди все більше використовують природні умови й ресурси материка.

Освоєння материка людиною розпочалося тоді, коли тут з’явилися одні з перших землеробських цивілізацій світу. Особливо висока землеробська культура була на північному узбережжі Африки. Чимало сільськогосподарських культур звідси родом (мал. 60).

Нещодавно у країнах Північної Африки почали будувати сонячні електростанції. Вже у 80-х роках XX ст. енергозабезпечення деяких шкіл на півдні Алжиру здійснювалося за допомогою сонячних батарей. З 1984 р. ліхтарями, які працюють на сонячній енергії, освітлюється 650-кілометрова ділянка автостради через Сахару. Не гірші умови для розвитку сонячної електроенергетики мають інші африканські країни.

Мал. 59. Сучасне рослинництво в Африці

Мал. 60. Культурні рослини, що мають африканське походження

Поясніть, чому в Африканських країнах швидкими темпами розвивається сонячна енергетика і чим це вигідно.

Туризм і відпочинок в африканських країнах — це та галузь господарства, яка гармонійно поєднується з природними умовами й ресурсами материка.

Багато африканських країн прагнуть перетворити туризм у провідну галузь економіки. В туристичну країну перетворився Єгипет. Об’єктами, що приваблюють людей з усього світу, є не лише знамениті піраміди, але й унікальні природні умови Червоного моря, які приваблюють прихильників дайвінгу (мал. 61).

Мал. 61. Дайвер серед коралових рифів Червоного моря

Чи безпечний цей туризм для людей і тварин?

Нові готелі виростають і в різних частинах Мадагаскару. До цієї острівної африканської країни їдуть туристи з усього світу по екзотику. Природа острова навіть за африканськими мірками вкрай екзотична. На острові зовсім відсутні отруйні змії. Немає й великих хижаків. Приваблюють туристів лемури, хамелеони, гекони й ігуани (мал. 62). Вражає і різноманіття птахів. Особливо гарні зелені папуги, червоні кардинали, сині голуби, султанська курочка та інші.

Мал. 62. Гекон, лемур, хамелеон

Деяких птахів вирощують на фермах. Найпопулярнішими є страуси. Окрім пір’я птаха, використовують м’ясо, шкіру, з якої виготовляють високоякісне взуття, сумки, гаманці. Одним яйцем страуса можна нагодувати декількох людей.

Порожисті річки Африки придатні для спорудження ГЕС. До найбільших у світі належить потужна електростанція «Кахора-Басса» на річці Замбезі. Спільно з італійськими фахівцями будується електростанція «Великий ренесанс Ефіопії» на річці Голубий Ніл, планується також будівництво електростанції «Гранд Інґа» на річці Конґо, яка буде найпотужнішою в світі.

Розширюється використання корисних копалин. Африка — основний постачальник алмазів на світовий ринок.

Зростає і видобуток золота. Тут попереду Південна Африка, Гана й Зімбабве. Розширюється видобуток міді у знаменитому Мідному поясі Африки.

Визначте місце розташування мідного поясу Африки.

Різноманітні й багаті мінеральні ресурси в країнах Африки — це надійна база для розвитку індустрії. На основі розробки багатьох родовищ виникають великі гірничопромислові райони, створюються нові робочі місця. Разом з цим з’являються екологічні проблеми.

Африканський континент має величезні запаси природних ресурсів, які ще недостатньо вивчені та не використовуються людиною.

Перспективними для розвитку в країнах Африки є сонячна та гідроенергетика, використання геотермальних джерел, розвиток зрошувального землеробства й туризму.

Подальше використання природних ресурсів Африки призводить до засолювання ґрунтів, опустелювання, зведення лісів, порушення цілісності географічної оболонки в цілому.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Чому в Африці залишається все менше неосвоєних територій?
  • 2. Батьківщиною яких сільськогосподарських культур є Африка?
  • 3. Поясніть, де і чому в Африці найкраще розвивати сонячну енергетику.
  • 4. Спрогнозуйте шляхи розвитку туризму в Африці.
  • 5. Які особливості природи Мадагаскару приваблюють туристів?

АФРИКА

  • Південну Африку називають «веселковою або райдужною країною», адже тут живуть люди багатьох рас і національностей; «авіаційною країною», бо небо майже завжди чисте, погода майже завжди «літна»; «спортивною країною» через велику любов її мешканців до спорту; «монетним двором», бо тут добувають найбільшу кількість золота на планеті.
  • Найвища точка Єгипту знаходиться на півдні Сінайського півострова. Це гора Джебель-Катрін (2637 м). За біблейськими легендами саме тут пророк Мойсей отримав від Бога десять заповідей.
  • Не варто подорожувати Єгиптом у квітні. В цей час із Сахари дме гарячий вітер хамсин (від араб. — «п’ятдесят», бо він дме п’ятдесят днів) і приносить із собою величезні хмари піщаного пилу. В цей час життя в містах просто завмирає, бо тут не тільки важко пересуватися, а й дихати.
  • Південна Африка — одна з небагатьох країн світу, в якій налічується 11 офіційно визнаних державних мов: англійська, африкаанс, венда, зулу, коса, дебеле, педі, свазі, сото, тсвана, тсонга.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ

  • 1. Як утворився острів Мадагаскар? Чи відбуваються нині в Африці геологічні процеси, що призвели до його утворення?
  • 2. Проаналізуйте, чому Африка є найтеплішим материком на Землі.
  • 3. Поясніть, де і чому в Африці сформувалася найгустіша річкова мережа.
  • 4. Поясніть, як пристосувалися рослини й тварини пустель Африки до посушливого й спекотного клімату.

ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ

1. Розрахуйте середню температуру повітря на вершинах Кіліманджаро й Кенії, якщо середня температура біля їх підніжжя складає +25 °С.

2. Практична робота № 4. Коротко опишіть кліматограму.

  • 1. Температура повітря впродовж року майже не змінюється.
  • 2. Дощі випадають впродовж року, але найбільша їх кількість припадає на весняні (березень, квітень) та осінні (жовтень, листопад) місяці.
  • 3. Разом за рік випадає 2364 мм опадів.
  • 4. Кліматограмма характеризує екваторіальний тип клімату.

ВИКОРИСТОВУЄМО ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ

1. Намалюйте свою улюблену африканську тварину та разом з однокласниками відкрийте у себе в класі географічний вернісаж.

ПРАЦЮЄМО В ГРУПІ

1. На фото — водоспад Вікторія у квітні та у жовтні. Поясніть, чому і як змінюється водоспад впродовж року.

ПРОВОДИМО НАУКОВО-ТВОРЧИЙ ПОШУК

Дослідження на тему: «Наслідки змін у природі Африки».

Завдання. Проаналізуйте ілюстрацію та зробіть відповідні висновки щодо змін у природі Африки та наслідків цих змін.

Картосхема розповсюдження процесу оспустелення

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 7 клас Масляк, Капіруліна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду