Войти
Закрыть

Трудові ресурси й зайнятість населення в Україні

8 Клас , Географія 8 клас Булава

 

§ 51. Трудові ресурси й зайнятість населення в Україні

• Якими видами професійної діяльності займалися й займаються ваші рідні (різних поколінь)? Яку освіту вони мали (мають)?

1. Характеристика економічно активного населення в Україні

Україна є членом Міжнародної організації праці (МОП). Зараз вона почала переходити на розрахунки зайнятості населення за їхньою методикою. Проаналізуємо дані, наведені в таблиці.

ПОКАЗНИКИ ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ ЗА 2015 р. (РОЗРАХОВАНІ ЗА МЕТОДОЛОГІЄЮ МОП)

Мал. 51.1. Трудові ресурси України (станом на 2010 р.)

Укажіть області: а) із найбільшою і найменшою кількістю трудових ресурсів; б) із найбільшим і найменшим відсотком зайнятих.

У 2015 р. населення віком від 15 до 70 років становило 74,5% від загальної кількості населення в Україні. Економічно активне населення становило 64,7%, а економічно неактивне — 35,3% від усіх людських ресурсів у зазначеному віковому діапазоні. Кількість економічно активного населення постійно скорочується.

Рівень офіційного безробіття становив 9,4 % від кількості економічно активного населення.

Поясніть, чому кількість економічно активного населення в Україні скорочується.

2. Трудові ресурси. Регіональні відмінності в забезпеченні трудовими ресурсами

В обліку зайнятості населення України продовжують використовувати поняття «трудові ресурси», традиційне від часів існування СРСР.

Трудові ресурси — частина населення країни, яка володіє необхідними фізичними й духовними здібностями, загальноосвітніми та професійними знаннями для роботи в господарстві.

До трудових ресурсів в Україні належить працездатне населення: чоловіки і жінки віком від 16 до 60 років. Проте не всі люди в цьому віці працюють: деякі не можуть працювати з певних причин (хвороби, травми тощо), інші мають право раннього виходу на пенсію.

Демографічне навантаження — це співвідношення кількості осіб непрацездатного віку до 1000 осіб у працездатному віці. До непрацездатних відносять осіб пенсійного віку та дітей, які ще не вступили в працездатний вік.

У середньому на 1000 осіб працездатного віку припадає 650 людей непрацездатного віку. Демографічне навантаження на працездатне населення вище у сільського населення — 792 на 1000 працездатних проти 592 у міського.

Мал. 51.2. Будівлі провідних національних класичних університетів: Київського імені Т. Шевченка (а), Харківського імені В. Н. Каразіна (б), Чернівецького імені Ю. Федьковича (в)

Найбільше демографічне навантаження спостерігається в центральних областях України: Чернігівській (743 на 1000 працездатних), Вінницькій (735), Житомирській (720), що пов’язано з високою часткою осіб, старших від працездатного віку. Найменше демографічне навантаження спостерігається в Києві, де на 1000 працездатних припадає лише 528 осіб непрацездатного віку.

В Україні понад 14 млн пенсіонерів (близько 29% населення). Пенсійний вік в Україні — один із найнижчих у світі.

Із розвитком ринкових відносин відбуваються зміни у співвідношенні професій, спостерігається процес скорочення професій, пов’язаних із фізичною працею, і збільшується кількість професій, пов’язаних із розумовою працею. Стабільним залишається попит на професії, пов’язані з інформатикою.

3. Проблеми зайнятості населення України

В умовах переходу до ринкової економіки та економічної кризи в Україні поширився процес безробіття. Найбільше звільнено працівників у промисловості. Спостерігаються проблеми з розвитком дрібного й середнього бізнесу, який у світі створює нові робочі місця.

Більшість проблем трудових ресурсів можна розв’язати тільки з прискореними темпами будівництва ринкової соціально-орієнтованої економіки. Сучасна ринкова економіка висуває такі умови, де вже недостатньо бути простим виконавцем, а необхідно також уміти самостійно приймати рішення. Крім того, умови життя й вимоги до працівників дуже швидко змінюються, а один раз здобута освіта вже не може забезпечити конкурентоспроможність на ринку праці на все подальше життя. Тому сучасний працівник має здобувати нові знання та вміння протягом усього життя, тобто займатися самоосвітою.

Людина — найбільше багатство кожної країни, вона є творцем матеріальних і духовних благ суспільства. Від кількості людей, які працюють, їх таланту, освіти, професіоналізму залежить процвітання держави. Характерними рисами більшості населення України є працьовитість, відповідальність, активність і дисциплінованість.

Мал. 51.3. Структура зайнятості населення України (% від усіх зайнятих, 2014 р.):

а) сфера послуг

б) промисловість і будівництво

в) сільське, лісове і рибне господарство

г) безробітні

д) зайняті в неформальному секторі

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Що таке трудові ресурси? 2. Яка частка трудових ресурсів України зайнята в різних сферах і галузях виробництва? 3. Назвіть сучасні зміни в соціально-професійній структурі населення України.

4. Чому в Україні з'явилося безробіття? Які заходи щодо боротьби з ним слід вживати? Чи має безробіття позитивні риси?

5. Охарактеризуйте зайнятість населення України (за мал. 51.3).

6*. Користуючись додатковою літературою, підготуйте повідомлення про зайнятість населення у своїй місцевості.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 8 клас Булава", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду