Основні річкові басейни
- 19-01-2022, 02:18
- 762
8 Клас , Географія 8 клас Бойко, Дітчук, Заставецька 2021 (повторне видання)
8 Клас , Географія 8 клас Бойко, Дітчук, Заставецька 2021 (повторне видання)
Переважна більшість річок України (94 %) належить до басейнів Чорного й Азовського морів. Тільки річки західної частини країни належать до басейну Балтійського моря (мал. 105). Окремі невеликі річки на півдні країни не мають стоку в Світовий океан. Такий розподіл річкового стоку зумовлений загальною будовою поверхні України.
Мал. 105. Поверхневі води України
РОБОТА З КАРТОЮ
РІЧКИ БАСЕЙНУ ЧОРНОГО МОРЯ. У всі часи в усьому світі річки відігравали важливу роль у житті й діяльності людини. Подекуди вони так увійшли в побут, господарську діяльність і культуру народів, що стали їхніми національними символами. Так, неможливо уявити Україну без Дніпра - Славутича. Він для нас не лише потужна водна артерія, мальовнича окраса, а й відображення душі нашого народу, його історії. На берегах Дніпра сформувалося ядро Української держави - місто Київ, народилася перша українська демократія - запорозьке козацтво, з його кручі споглядає рідні простори національний геній Тарас Шевченко.
Подорож у слово
Стародавні греки називали Дніпро Борисфен (широке місце), римляни - Данапріс, а слов'яни - Славута. Назву Дніпро пов'язують з латинською Данапріс, східнослов'янською Данапр, українською Дніпер, російською Днепр, білоруською Дняпр. Щодо її походження є кілька версій: від фракійського Дана - вода та Іпр - той, що розливається, глибока вода. Назви Славута, Славутич, ймовірно, утворилися від праслов'янських слів: слоу - текти, або слава - чиста, прозора, або слуті - славитися.
Дніпро пливе серединою України з півночі на південь. Він збирає води майже з половини площі країни, отримуючи їх з північних, західних і східних територій (мал. 106). Дніпро бере початок з невеликого болота на Валдайській височині в Росії на висоті 220 м над рівнем моря. Далі тече територією Білорусі і в Україну входить як велика рівнинна річка з широкою долиною. Він має звивисте русло з обмілинами, рукавами й острівцями. Глибина Дніпра становить 3-12 м, ширина - 700-1500 м. У його заплавах багато озер-стариць, заболочених ділянок. Правий берег річки високий і гористий, а лівий - низький і рівнинний. Там, де Дніпро перетинає Український щит (між містами Дніпро і Запоріжжя), колись були пороги, що повністю перегороджували річку. Тепер їх усі затоплено водами Дніпровського водосховища. Низка водосховищ, споруджених на Дніпрі, не тільки затопила пороги, а й дуже змінила його береги, спрямила річище. На Дніпрі багато островів (Друханів у межах м. Києва (мал. 107), Хортиця у межах м. Запоріжжя). Кількома гирлами Дніпро впадає у Дніпровський лиман, а з нього одним широким - у Чорне море.
Мал. 106. Космічний знімок річкової системи Дніпра
Мал. 107. Дніпро в межах Києва
Річкову систему Дніпра утворюють понад 1150 малих, середніх і великих приток. Найбільша права притока - Прип’ять зі своїми притоками - Стир і Горинь. Найбільша ліва притока Дніпра - Десна з найдовшою притокою Сеймом. Вони приносять майже половину річного річкового стоку Дніпра. Живлення головної річки та її приток змішане. Навесні танення снігу зумовлює повінь, влітку і взимку спостерігається межень, восени інколи трапляються паводки. Льодостав триває з грудня до березня. Дніпро має великий річний стік (53,5 км3), тому є важливим джерелом водопостачання для населення і різних галузей господарства. Дніпровські води «напоюють» сотні міст і сіл, що розташовані на його берегах, а також каналами спрямовуються для промислових потреб Кривбасу і Донбасу, зрошення сухих степів Причорномор’я. Дніпро - важлива транспортна магістраль. Річка судноплавна на всій довжині. Важливе значення Дніпра і як джерела енергоресурсів. Його води обертають турбіни кількох гідроелектростанцій, що виробляють найдешевшу електроенергію. Щорічно зростає забруднення дніпрових вод. Особливо небезпечним є забруднення радіонуклідами, що потрапили в донні відклади внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Через те Дніпро потребує належного захисту.
Рекорди України
Найдовша річка, що повністю протікає в Україні, - Південний Буг завдовжки 806 км.
Другою за довжиною і площею басейну річкою в Україні є Південний Буг (мал. 108). Це єдина з найбільших річок, яка повністю збирає свої води з території України. Найбільшими її притоками є Синюха та Інгул. Басейн річки здебільшого розташований у межах Українського щита, тому вона та її притоки порожисті. На окремих ділянках трапляються каньйони з гранітними берегами. Південний Буг впадає в лиман, що є відгалуженням Дніпровського лиману. Судноплавною річка є лише в нижній течії. На ній побудовано кілька малих гідроелектростанцій.
Подорож у слово
Південний Буг уперше згадує Геродот у V ст. до н. е. як Гіпаніс - Кінська (на берегах водилися табуни диких коней). Турки називали річку Аксі - Біла вода. У місцевій вимові назва звучить Бог, рідше Біг, що, ймовірно, праслов'янською мовою означає потік, ручай.
Мал. 108. Південний Буг
Дністер має довжину 1 362 км, в межах України - 705 км. Його витік розташований на схилах Карпат. У верхів’ях - це типово гірська річка, а в середній течії він перетворюється на рівнинну річку з широкою долиною. Між Подільською і Передкарпатською височинами долина Дністра звужується і набуває каньйоноподібної форми (див. мал. 66). Його річище надзвичайно звивисте. Впадає Дністер у широкий Дністровський лиман, який вузьким гирлом з’єднаний з Чорним морем. Найбільші його притоки - Стрий, Лімниця, Серет, Збруч, Смотрич. Усі вони мають змішаний тип живлення. Повінь настає навесні, влітку і восени бувають паводки. Води Дністра використовують для водопостачання населених пунктів та підприємств, зрошення полів. На річці збудовано ГЕС. У середній і нижній течії Дністер судноплавний, проте нині річка майже не використовується як транспортний шлях.
Подорож у слово
Дністер вперше згадує Геродот під назвою Тіріс, пізніше скіфи називали його Тірас, молдовани і румуни - Ністру, українці - Дністр. Ймовірно, ці назви означають швидка вода.
На межі України з Румунією своєю нижньою течією (завдовжки 175 км) протікає друга за довжиною річка Європи - Дунай (загальна його протяжність - 2 960 км). Він є однією з найбільш повноводних річок Європи. Впадає у море кількома гирлами. Одне з них - Кілійське - протікає по кордону України і Румунії. Ним проходить найбільший стік. Кілійська частина дельти активно висувається в Чорне море. Дельта порізана численними протоками, вкрита озерами, поросла очеретом. Це дунайські плавні - унікальне місце зимівлі й відпочинку під час перельотів багатьох птахів. Дунай має змішаний тип живлення, в якому переважають дощові води. Річка замерзає тільки в дуже холодні зими. Найбільшими притоками Дунаю, що беруть початок в Україні, є Тиса і Прут з Черемошем. Вони починаються в Карпатах, де мають стрімку течію, безліч порогів і водоспадів. Їх води несуть багато мулу та каміння, що згодом відкладаються на рівнинах. Дунай - важлива транспортна магістраль Європи.
Подорож у слово
Нижню частину Дунаю стародавні греки називали Істр, верхню - Данувій, угорці - Дуна, румуни - Дунапреа, болгари - Дунав - велика текуча вода.
Україна дивовижна
Загальноєвропейська річка
Дунай протікає через Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Сербію, Хорватію, Болгарію, Румунію, Молдову, Україну. Каналом він сполучений з Рейном, який судноплавний на території Німеччини, Швейцарії, Франції та Нідерландів. Цією водною транспортною мережею з України можна дістатися до найбільшого порту Європи - Роттердама у гирлі Рейну.
РІЧКИ БАСЕЙНУ АЗОВСЬКОГО МОРЯ. Найбільша річка на сході України - Сіверський Донець, який є притокою Дону. Верхів’я і пониззя річки розташовані в Росії, його довжина в межах України - понад 670 км. Тече у звивистому річищі, має досить широку долину. Перетинаючи Донецький кряж долина звужується, трапляються скелясті схили. Найвищий рівень води в річці буває навесні, а влітку вона сильно міліє. Найбільші притоки - Оскіл, Айдар, Лугань. На річці багато міст і промислових підприємств, які забруднюють її стічними і шахтними водами. До середніх за довжиною річок басейну Азовського моря належать Кальміус, Берда, Молочна, Салгир. Вони протікають у посушливих районах і тому маловодні, а Салгир у нижній течії пересихає.
Річка Кальміус
РІЧКИ БАСЕЙНУ БАЛТІЙСЬКОГО МОРЯ ТА ВНУТРІШНЬОГО СТОКУ. До Балтійського моря несуть свої води Західний Буг і Сян, які є притоками Вісли. Західний Буг і його притоки починаються і течуть на рівнинній території, тоді як карпатське верхів’я Сяну є гірським.
До басейну внутрішнього стоку належать деякі річки в Одеській області. Зокрема Великий, Середній і Малий Куяльники. Вони впадають у Хаджибейський і Куяльницький лимани, які втратили зв’язок з Чорним морем. Річки влітку пересихають.
Річки в Україні є основними джерелами води для населення і господарства, гідроенергії, а також транспортними шляхами. їхні береги - прекрасні місця відпочинку.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ
• Більшість річок України належать до басейнів Чорного й Азовського морів, значно менше - до басейну Балтійського моря і внутрішнього стоку.
• Найбільшою за довжиною і площею басейну річкою України є Дніпро.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
ПРАКТИЧНА РОБОТА 7. Початок. Продовження на с. 152, 157
Позначення на контурній карті назв найбільших річок, озер, водосховищ, каналів України
1. Підпишіть на контурній карті назви найбільших річок України - Дніпро, Дунай, Південний Буг, Дністер, Сіверський Донець.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)