Природно-заповідний фонд України. Національна екологічна мережа. Природно-заповідні об’єкти вашої місцевості
- 20-01-2022, 17:44
- 395
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
Пригадайте: 1. Назвіть відомі вам види природоохоронних територій та об’єктів. У чому їхня принципова відмінність? 2. Назвіть найвідоміші природоохоронні об’єкти України та вашої області.
Природно-заповідний фонд України. Питання охорони навколишнього середовища й раціонального його використання, збереження та збагачення природних ресурсів з кожним роком дедалі більше турбує людство. Охорона довкілля в Україні має історичні традиції. Люди здавна оберігали цілющі джерела, озера, водоспади, скелі, гаї, окремі вікові дерева, які нерідко вважали священними.
Мал. 137. Біосферний заповідник «Асканія Нова»
Природоохоронна робота в Україні посилилась у XIX ст., коли значно зріс вплив людини на довкілля. У 1883 р. власник маєтку в степовій частині України Ф. Фальц-Фейн виділив ділянку для охорони рослин і диких тварин. Це була перша природоохоронна територія на теренах України, що згодом стала біосферним заповідником «Асканія-Нова» (мал. 137).
У 1991 р. Верховна Рада України оголосила територію України зоною екологічного лиха. Спеціалісти-географи Інституту географії НАН України вперше склали карту стану навколишнього середовища країни за окремими компонентами природи з позначенням регіонів, де екологічна ситуація є найбільш напруженою. Такими регіонами визнано: Донецько-Придніпровський, Поліський, Карпатський, Азова-Чорноморський.
Екологічне та природоохоронне законодавство України охоплює понад 200 законів та інших державних актів. Основні закони: «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд», «Про охорону атмосферного повітря», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ».
Природно-заповідний фонд України (ПЗФ) — ділянки суходолу й водного простору, природні комплекси й об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну цінність і виокремлені з метою збереження природного розмаїття ландшафтів, тваринного світу й рослинності (мал. 138).
До природно-заповідного фонду України належать:
Природно-заповідний фонд охоплює понад 8 тис. об’єктів загальною площею 3,3 млн га, що становить 6,05 % території України, які поділяють на 11 категорій заповідних територій та об’єктів загальнодержавного й місцевого значення.
Мал. 138. Картосхема природно-заповідного фонду України
Дискусійний клуб
У країнах Європи показник заповідності території становить понад 15 %, тоді як в Україні — тільки 6,05 %. Чи можливе збільшення площі ПЗФ в Україні загалом та у вашій місцевості зокрема?
Найвищий рівень заповідності мають біосферні заповідники (додаток 10), природні заповідники (додаток 11) і національні природні парки (додаток 12). У них перебуває під охороною держави велика кількість рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, які занесені до Червоної книги України.
Ділянки землі та водного простору, що належать до заповідників, вилучаються із господарського користування. Заповідник — вища форма охоронних природних територій, природна лабораторія, де проводяться комплексні наукові дослідження. Заповідники є в кожному великому природному комплексі.
Біосферні заповідники України — природно-заповідні території міжнародного значення, у яких охороняються всі шари біосфери, доступ до яких дуже обмежений. На території України знаходяться 5 біосферних заповідників: Карпатський, Чорноморський, Дунайський, «Асканія-Нова», Чорнобильський. Україна разом із Польщею і Словаччиною першими у світі створили міжнародний біосферний резерват «Східні Карпати» на пограниччі трьох держав, який є новим типом природозаповідної території.
За роки незалежності площа природно-заповідного фонду України зросла більше, ніж удвічі. Проте природно-заповідний фонд України треба постійно розширювати. Це можна робити насамперед за рахунок ділянок, які менше змінені господарською діяльністю людини або територій, на яких трапляються види рослин і тварин, занесені до Червоної книги України.
Національна екологічна мережа. Окремі території, призначені для збереження природи, відокремлені одна від одної і не можуть ефективно зберігати генофонд рослинності й тваринного світу, а отже, і самої людини. Ці території повинні бути з’єднані так званими екологічними коридорами й утворювати систему, або мережу.
Екологічна мережа — об’єднана територіальна система, яка включає законодавчо визначені території й об’єкти природно-заповідного фонду та ділянки природних ландшафтів, особливо цінні для охорони навколишнього природного середовища (курортні й лікувально-оздоровчі, рекреаційні, водозахисні, полезахисні території тощо).
Екомережа утворюється з метою поліпшення умов для формування й відновлення довкілля, підвищення природно-ресурсного потенціалу території України, збереження ландшафтного та біорозмаїття, ареалів поширення цінних видів рослинності й тваринного світу, генетичного фонду, шляхів міграції тварин через поєднання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, які відповідно до законів і міжнародних зобов’язань України підлягають особливій охороні.
До структурних елементів екомережі належать:
Відповідно до концепції Загальноєвропейської екологічної мережі, структура української екомережі складатиметься з широтних і меридіональних природних коридорів різного порядку, які з’єднують природні регіони (ключові елементи), а також буферних зон, що мають пом’якшити вплив негативних чинників на природні регіони й природні коридори. Оскільки українська мережа має стати частиною Загальноєвропейської екологічної мережі, Програмою передбачено її поєднання з екомережами сусідніх країн. Для цього передбачено створення спільних транскордонних елементів у межах природних регіонів і коридорів, узгоджуючи проекти землеустрою на прикордонних ділянках.
Висновки
Основні терміни й поняття
Національна екологічна мережа — єдина територіальна система, яка включає території та об’єкти природно-заповідного фонду і ділянки природних ландшафтів, що становлять особливу цінність для охорони навколишнього природного середовища (курортні й лікувально-оздоровчі, рекреаційні, водозахисні, полезахисні території та об’єкти інших типів), що визначаються законодавством України.
Природно-заповідний фонд — ділянки суходолу й водного простору, природні комплекси й об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну цінність і виокремлені з метою збереження природного розмаїття ландшафтів, тваринного світу й рослинності.
Запитання та завдання
Практична робота 10
Позначення на контурній карті об’єктів природно-заповідного фонду України
1. Дайте визначення понять «природний заповідник», «біосферний заповідник», «природний національний парк», «регіональний ландшафтний парк».
2. Позначте на контурній карті відповідними умовними позначеннями:
Це цікаво
Готуємося до наступного уроку
Підготуйте коротке повідомлення на тему «Моніторинг навколишнього природного середовища в Україні».
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)