Войти
Закрыть

Характеристика Озер України

8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна

 

§ 32. Характеристика Озер України

  • 1. Пригадайте, у який спосіб утворюються річкові улоговини.
  • 2. Поясніть, чому Каспійське та Аральське моря є озерами.

Озера України є дуже різноманітними за походженням, типом живлення, величиною, формою і глибиною. Усього їх налічується близько 20 тис. Більшість з них — невеликі. Озера є природними водоймами в заглибинах суходолу (улоговинах).

Улоговини озер за походженням поділяють на тектонічні, льодовикові, річкові (стариці), приморські (лагуни й лимани), провальні (карстові, термокарстові), вулканічні (у кратерах згаслих вулканів), завально-гребляні, штучні (водосховища, стави). За водним балансом озера бувають стічні та безстічні; за хімічним складом води — прісні та мінеральні (солоні) .

Наведіть приклади озер, різних за походженням улоговини, водним балансом та хімічним складом води.

Більшість озер України лежать у заплавах річок і тісно з ними пов'язані. На крайньому північному заході, на Волині, розташовані Шацькі озера. Найбільше серед них — Світязь (мал. 80) площею понад 24 км2. Це найглибше озеро України (58,4 м). Протоками воно з'єднане з озерами Пулемецьке (16,3 км2) і Лука (6,8 км2). Усього тут є близько 30-ти озер. Ці озера Волині вражають своєю задумливою красою. Вони надихали Лесю Українку, яка любила тут бувати.

Мал. 80. Шацькі озера

Мал. 81. Озеро Ялпуг

Велика група озер виникла поблизу нижньої течії Дунаю на Одещині. Серед 26-ти озер тут виділяється найбільше за площею озеро Ялпуг (мал. 81). Його довжина — 39 км, ширина — 5 км, площа — 149 км2. Усі ці прісні озера заплавного походження з'єднуються протоками з Дунаєм.

У західній частині Криму є чимало солоних озер — Донузлав, Сасик, Саки, Кизил-Яр, Ойбурське, Майнацьке. Солоність води в них подекуди досягає 200 г на 1 л води (200 %о). Озера мають чорний і в'язкий мул із чудовими лікувальними властивостями. Вони утворилися в результаті відокремлення від моря піщаними відкладами морських заток або затоплення морем прибережних балок.

Знайдіть у навчальному атласі та підпишіть у контурній карті найбільші озера України.

Понад 30 невеликих солоних озер розташовані на Керченському півострові. Ті з них, що знаходяться на узбережжі Чорного й Азовського морів, мають морське походження. У Марфівському озері солоність води досягає 300%о. У минулому з багатьох озер добували сіль.

Але найдивовижнішими в Україні є гірські озера Карпат. Одне з них називають «морським оком». Це озеро Синевир глибиною 24 м. Воно приваблює туристів у Закарпатті (мал. 82).

Лимани. На Півдні України, біля узбережжя Чорного й Азовського морів, утворилися лимани — затоплені морем пригирлові частини річкових долин або балок. Лимани утворюються внаслідок незначного опускання суходолу. Українські лимани діляться на відкриті (сполучені з морем) і закриті (відокремлені від моря косами, пересипами).

Мал. 82. Озеро Синевир

Відкриті лимани мають постійний зв'язок з морем і досить велику площу. Закриті лимани змінюють свої розміри залежно від випаровування і надходження води. Рівень води в них є нижчим за рівень моря. Живлення відбувається завдяки стоку малих річок, а також просочуванню морської води. Відкриті лимани поступово замулюються, закриті — заболочуються. В умовах посушливого клімату через незначний притік прісних вод лимани швидко засолюються.

До найбільших лиманів належать Дніпровсько-Бузький, Дністровський, Молочний, Тилігульський та ін. На північ від Одеси є Хаджибейський і Куяльницький лимани. Перший за останні десятиліття змінився від надзвичайно солоного до майже прісноводного. Куяльницький лиман іноді називають українським Мертвим морем. Нічого живого в ньому немає. Але є чудодійна грязь і лиманна ропа з цілющими властивостями. Сучасні Хаджибейський і Куяльницький лимани від Чорного моря відділяє декілька кілометрів. Але археологи знаходять на їх дні залишки стародавніх кораблів і якорів. Далі на схід розміщуються менш відомі Березанський і Тилігульський лимани. Одна із загадок останнього — вугор. Як сюди потрапила ця риба з Балтійського моря, вчені досі не можуть збагнути. Березанський лиман, на відміну від Хаджибейського, Куяльницького і Тилігульського, завжди відкритий у бік Чорного моря і фактично є його затокою.

Знайдіть у навчальному атласі та підпишіть у контурній карті найбільші лимани України.

Озера України характеризуються різноманітністю за походженням, типом живлення, величиною, формою і глибиною. Більшість з них — невеликі. Найглибше озеро України — Світязь (58,4 м), найбільше за площею — Ялпуг. У західній частині Криму є чимало солоних озер, які мають чудові лікувальні властивості.

На Півдні України, біля узбережжя Чорного й Азовського морів, утворилися лимани — затоплені морем пригирлові частини річкових долин або балок.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

  • 1. Як поділяються улоговини озер за походженням?
  • 2. Якої солоності може досягати вода кримських озер? Як можна її використовувати?
  • 3. Поясніть, що таке лимани, як вони утворилися. Дайте характеристику лиманів узбережжя Чорного моря.
  • 4. Підготуйте повідомлення про одне з озер України.
  • 5. Поцікавтеся, чим займається Державне агентство водних ресурсів України (офіційний сайт: https://www.davr.gov.ua/).
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 8 клас Масляк, Капіруліна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду