Болота. Водосховища та канали
- 20-01-2022, 20:00
- 520
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна
§ 33. Болота. Водосховища та канали
- 1. Пригадайте, за яких кліматичних умов утворюються болота.
- 2. Чи є штучні водойми у Вашій місцевості? Які саме?
Болота. Значна частина України, переважно північ, є заболоченою. Болота найбільш поширені на Поліссі (мал. 83), у заплавах лісостепових річок, у Прикарпатті й у Карпатах.
Поясніть, чому болота в Україні утворилися саме тут.
Мал. 83. Болото на Волині
Болота є частиною суходолу, що має надмірне зволоження, специфічну вологолюбну рослинність. Тут переважають болотні типи ґрунтів і нагромаджується торф. Причинами утворення боліт є замулення водойм і перезволоження суходолу. В першому випадку водойма поступово заростає вологолюбною рослинністю. Урешті-решт озеро чи річка перетворюється на болото. У другому випадку заболочування території можуть викликати надмірна кількість опадів, майже ідеальна рівнинність рельєфу, близьке залягання до поверхні водонепроникних порід тощо.
Розрізняють болота низинні, верхові і перехідні залежно від умов водно-мінерального живлення, типу торфового покриву і характеру рослинності. Низинні болота, багаті на мінеральні речовини, переважають у долинах річок і біля озер. У їх рослинному покриві переважають вільха, очерет, осока, мохи зелені та ін. Верхові болота утворюються на вододілах і піщаних терасах річок, переважно за рахунок атмосферних опадів. Вони мають незначний вміст мінеральних сполук і обмежений рослинний світ. Тут ростуть береза, сосна, осока, поширені сфагнові мохи.
Значну частину колишніх боліт осушено, їх території використовуються як сільськогосподарські угіддя.
Підземні води. Великим природним багатством України є її підземні води. З-поміж семи підземних (артезіанських) басейнів можна виділити три найбільших: Дніпровсько-Донецький на сході, Волино-Подільський на заході, Причорноморський на півдні.
Підземні води — це води, які заповнюють пори та порожнини гірських порід.
Підземні води в багатьох місцях насичені мінеральними солями, радіоактивними та органічними речовинами, мають унікальні лікувальні властивості.
В Україні підземні води поширені майже скрізь. Підземні води розрізняють за походженням, умовами залягання, режимом, хімічним складом тощо. За гідравлічними властивостями їх поділяють на ґрунтові, напірні (артезіанські) води й верховодку. Артезіанські води дістали свою назву від французької провінції Артуа, яка в давні часи звалася Артезією. Тут у 1126 р. вперше в Європі пробурили фонтануючі свердловини. За великого напору струмінь води піднімається вище гирла свердловини, утворюючи водяний фонтан. Артезіанські води залягають між двома водонепроникними шарами гірських порід і тому є добре захищеними від забруднення. Вони найбільше відповідають гігієнічним вимогам до якості питної води. Тому їх ще називають «живими».
В артезіанських басейнах зосереджено близько 90 % ресурсів питних вод України. Термальні (гарячі) води окремих артезіанських басейнів можна використовувати для теплопостачання.
Різні райони мають неоднакові запаси підземних вод. Найкраще забезпечені Чернігівська, Сумська, Полтавська, Волинська, Рівненська і південно-західна частина Херсонської області. Найменше — промислові райони Донбасу, області, розташовані на півдні країни (Одеська, Миколаївська і Запорізька, південна частина Криму) та в межах Українського щита (Житомирська, Вінницька, Кіровоградська, Дніпропетровська).
Україна володіє світовими запасами підземних мінеральних вод (понад 500 джерел). Виявлено і родовища мінеральних вод, які використовуються з рекреаційною метою: «Миргородська», «Свалява», «Поляна квасова», «Лужанська», «Нафтуся», «Березівська», «Куяльник» та багато інших.
Знайдіть на карті ці Джерела.
Мал. 84. Бювет з питною підземною водою в парку Шевченка (м. Київ)
У Закарпатті й Криму знайдено підземні гарячі води. Вони можуть дати тепло для опалення сотень тисяч квартир і будинків. Якщо в цих районах закласти експлуатаційні свердловини, вони можуть окупитися менш як за два роки.
Розвідка і дослідження підземних вод України досі тривають. Тому можна чекати на нові вражаючі відкриття (мал. 84).
Канали. У посушливій південній частині України велике господарське значення мають канали. Це гідротехнічні споруди у вигляді відкритого русла або закритих водоводів з безнапірним чи напірним (за допомогою перекачування насосними станціями) рухом води. За призначенням вони поділяються на судноплавні, іригаційні (зрошувальні), меліоративні (осушувальні), водопостачальні, дериваційні (водовідвідні), рибопропускні. Великі канали мають здебільшого комплексне призначення і забезпечують територіальне перекидання частин стоку річок, водосховищ або озер у малозабезпечені водою регіони (мал. 85).
Мал. 85. Канал Дніпро-Кривий Ріг
На півдні України створено систему каналів, якими подається вода в маловодний Крим, до промислових центрів Донбасу і Кривбасу, на зрошувальні землі Миколаївської, Одеської, Херсонської та інших областей. Довжина магістральних і розподільних каналів України становить близько 300 тис. км, і вони охоплюють значні території. Найбільшими з них є Сіверський Донець — Донбас, Дніпро — Кривий Ріг, Дніпро — Донбас, Північно-Кримський.
Водосховища. В Україні є десятки тисяч водосховищ. Це штучні водойми, які утворилися після спорудження водонапірної греблі в долині річки. Їх будують з метою накопичення та перерозподілу води в господарських потребах. Найбільший каскад водосховищ створено на Дніпрі, багато їх в басейнах Південного Бугу і Сіверського Дінця. Водосховища використовують для промислового і побутового водопостачання, зрошування, поліпшення судноплавства, розвитку рекреації (відпочинку) тощо.
Знайдіть на карті в шкільному навчальному атласі водосховища на річках Дніпро та Дністер. Підпишіть їх у контурній карті.
Болота в Україні найбільш поширені на півночі, в межах Українського Полісся. Розрізняють болота низинні, верхові і перехідні залежно від умов водно-мінерального живлення, типу торфового покриву і характеру рослинності.
У посушливій південній частині України велике господарське значення мають канали.
Найбільший каскад водосховищ створено на Дніпрі. Водосховища використовують для промислового і побутового водопостачання, зрошування, поліпшення судноплавства, розвитку рекреації тощо.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Назвіть і знайдіть на карті найбільші артезіанські басейни України.
- 2. Назвіть відомі Вам мінеральні лікувальні води.
- 3. Що таке болото? Як утворюються і розрізняють болота?
- 4. Як використовуються колишні болота в господарській діяльності людини?
- 5. Які штучні водойми і з якою метою споруджено в Україні?
Коментарі (0)