Умови ґрунтоутворення, структура і родючість ґрунтів
- 21-01-2022, 01:09
- 468
8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань 2021 (поглиблене вивчення)
§ 50. Умови ґрунтоутворення, структура і родючість ґрунтів
ПРИГАДАЙТЕ
- Чим ґрунти відрізняються від гірських порід?
- Від чого залежить родючість ґрунту?
• Чинники утворення ґрунтів. Ґрунт - це природне тіло, яке виникло внаслідок дії живих організмів і природних вод на поверхневий шар гірських порід під впливом клімату та рельєфу. Нині на формування ґрунтів значно впливає і господарська діяльність людини.
Основними ґрунтоутворювальними породами, які називають материнськими, в Україні є продукти вивітрювання таких гірських порід, як леси та лесоподібні суглинки, льодовикові відклади (морени), що залягають невеликими острівцями на підвищених ділянках рельєфу Українського Полісся, водно-льодовикові відклади, піщані й супіщані, поширені переважно в заплавах річок, глини різного походження. До материнських порід належать також продукти вивітрювання твердих карбонатних порід (Південний берег Криму), пухкі продукти вивітрювання магматичних порід (Приазовська й Придніпровська височини), пісковиків та глинистих сланців (Донбас, Крим, Карпати).
Від механічного складу ґрунтоутворювальної породи залежить і механічний склад ґрунту та його родючість - основна його властивість. Так, ґрунти, сформовані на глинистих породах, багаті на гумус й елементи живлення. Піщані й супіщані ґрунти відрізняються низьким вмістом гумусу, оскільки легко пропускають воду, і тому поживні речовини з них вимиваються.
Часто ґрунт порівнюють з діючою фабрикою, де працюють живі організми: бактерії, рослини, тварини. Організми здійснюють найважливіші процеси ґрунтоутворення: накопичення та розкладання органічної речовини, яка за участі мікроорганізмів перетворюється на перегній.
В утворенні ґрунтів бере участь і клімат. Від кліматичних умов залежать теплові властивості ґрунту, його температура впродовж року, ступінь зволоження. Кліматичні умови визначають закономірності поширення ґрунтів. Не випадково В. Докучаев - відомий ґрунтознавець, досліджуючи у свій час ґрунти на півдні України, назвав їх дзеркалом клімату.
На ґрунтоутворення впливає також швидкість вітру й вітровий режим даної території. Вітер здатен видувати (здійснювати дефляцію) дрібні частки з ґрунту, знижуючи його родючість. Тому вплив вітру оцінюється як негативний.
Особливості рельєфу перерозподіляють тепло й вологу, впливаючи на водний, тепловий, поживний, сольовий режими ґрунту. Окрім того, рельєф визначає структуру ґрунтового покриву та є основою нанесення ґрунтів на карту.
Діяльність людини також впливає на процеси ґрунтоутворення. Обробляючи ґрунт, людина здійснює меліорацію - систему заходів, спрямованих на поліпшення земель, підвищення їхньої родючості. За допомогою осушення, зрошення, снігозатримання та лісонасадження регулюють водний режим ґрунту. З метою підвищення родючості - вносять добрива. Отже, з початком обробки ґрунту він переходить з природного до культурного етапу свого розвитку.
Ґрунтоутворення, як і будь-який природний процес, має свій початок, етапи розвитку, певну швидкість і час завершення. Тому час також вважають важливим чинником формування ґрунту.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
Сучасні ґрунти різновікові. За спостереженнями багатьох учених, 1 см гумусу в умовах помірного клімату формується за 100-200 років, а повний профіль сучасного ґрунту - від кількох сотень до кількох тисяч років. У літературі наведено багато фактів про час, потрібний для утворення зрілого ґрунту. Зауважмо, що на стінах Кам’янець-Подільської фортеці сформувався ґрунт потужністю 30 см всього за 230 років, з 1700 по 1930 р. При добуванні вугілля на Донбасі виявлено ґрунти, вік яких понад 300 млн років, але вони мають ознаки й властивості сучасних ґрунтів.
• Структура та родючість ґрунту. Окремі частини в ґрунті, склеєні гумусом і глиною в окремі агрегати (грудочки), формують його структуру. Агрегати бувають різної форми, розмірів і формуються під впливом цілої низки чинників: періодичного намокання й висихання, замерзання та відтаювання, злипання часток, надходження гумусу тощо. Від ступеня зціплення (оструктуреності) часток ґрунту в агрегаті залежать його фізичні властивості та родючість. Здатність ґрунту розпадатися на окремі частини називають структурністю.
Ґрунти можуть мати зернисту, грудкувату, горохувату, пилову, стовбчасту, призматичну або пластинчасту структуру (мал. 76). Найбільш сприятливими для землеробства є ґрунти, які мають грудочки від 0,5 до 10 мм. При цьому ґрунт є пухким і втрачає найменше вологи, а також наділений достатньою водопроникністю, добре затримує вологу та є більш стійким до дії вітру. Тому найкращими вважають зернисту й дрібногрудкувату структури, що характерні, наприклад, для чорноземів.
ВАША ДУМКА
Щоб запобігти руйнуванню структури ґрунту, треба постійно дбати про його збагачення органічною речовиною, що сприяє збільшенню вмісту гумусу в ґрунтах. Нині для оструктурювання ґрунтів, створення міцних структурних агрегатів радять використовувати різні полімерні речовини, які здатні утримувати вологу в ґрунті, особливо навесні. Яка ваша думка із цього приводу?
Структура ґрунту мінлива. Вона руйнується та відновлюється під впливом різних чинників: механічних, фізико-хімічних, біологічних. Механічне руйнування структури відбувається внаслідок обробки ґрунту, пересування по його поверхні машин, людей, тварин. Фізико-хімічні причини втрати структури пов’язані з тими процесами, що відбуваються в ґрунті під дією органічних і неорганічних речовин, води, повітря. Біологічні процеси руйнування структури спричинені мінералізацією ґрунтового гумусу.
Унаслідок сукупної дії всіх ґрунтоутворювальних чинників формуються ґрунтові горизонти. Вони відрізняються за вмістом гумусу, кольором, структурою. Потужність і набір горизонтів у різних ґрунтів неоднаковий. Проте у вертикальному розрізі ґрунту - ґрунтовому профілі - завжди виділяється гумусний горизонт, перехідний та материнська порода. Кожний з них відрізняється своєю будовою і властивостями (мал. 77). Потужність ґрунтового профілю може змінюватися від десятків сантиметрів до кількох метрів.
Гумус, або перегній, - це горизонт ґрунтового профілю, утворений рештками органічних речовин: рослин, тварин, а також продуктами їхньої життєдіяльності. Він має велике значення. Гумусові речовини поступово мінералізуються та збагачують ґрунт елементами мінерального живлення. Таким чином, гумусові речовини є джерелом для утворення мінеральних сполук, які є необхідною умовою родючості ґрунту. Завдяки їм покращуються фізичні, хімічні й біологічні властивості ґрунтів, що підвищує їхню родючість. Гумус є також важливим чинником утворення структури ґрунту.
Найбільший вміст гумусу в чорноземах (від 4 до 85 %), тому вони найродючіші. Ґрунти, у яких вміст гумусу менший за 1 %, вважаються неродючими.
Мал. 76. Види структури ґрунтів
Мал. 77. Ґрунтовий профіль
ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ
Проаналізуйте ґрунтовий профіль (мал. 77) і визначте потужність кожного з горизонтів. Яка потужність гумусового горизонту? Чи можна ґрунт, профіль якого зображений на малюнку, вважати родючим?
ПІДСУМУЄМО!
- Основними чинниками ґрунтоутворення є гірські породи, живі організми, клімат, рельєф, час і людина.
- Структура ґрунту - це сукупність агрегатів різної величини й форми, які характерні для кожного ґрунту.
- У ґрунтовому профілі виділяється гумусний горизонт, перехідний та материнська порода.
- Гумусний горизонт утворюється з решток органічних речовин: рослин, тварин, а також продуктів їхньої життєдіяльності.
- Гумус покращує фізичні, хімічні й біологічні властивості ґрунтів і тим самим підвищує родючість.
ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Ґрунт, чинники ґрунтоутворення, структура ґрунту, ґрунтовий профіль, ґрунтовий горизонт, гумус.
ПЕРЕВІРТЕ СВОЇ ЗНАННЯ ТА ВМІННЯ!
- 1. Чи запам’ятали? Що необхідно для утворення ґрунту?
- 2. Чи зрозуміли? Чим відрізняється структура різних ґрунтів?
- 3. Чи можете застосувати? Користуючись текстом параграфа й додатковими джерелами інформації, заповніть таблицю «Чинники ґрунтоутворення» (у зошиті).
- 4. Чи можете проаналізувати? Проаналізуйте чинники руйнування та відновлення структури ґрунту. Наведіть приклади методів відновлення структури ґрунту.
- 5. Чи можете оцінити? Розкрийте значення гумусного горизонту для родючості ґрунтів.
Коментарі (0)