Комп'ютерне програмування. Аутсорсинг
- 14-01-2022, 13:03
- 512
9 Клас , Географія 9 клас Довгань, Стадник
§ 45. Комп'ютерне програмування. Аутсорсинг
Ви дізнаєтесь:
• про IT-послуги та їх види
• що таке аутсорсинг та його переваги
• які країни є світовими лідерами за виробництвом програмного забезпечення
Пригадайте:
• що таке інформатизація світового господарства
• які виробники програмного забезпечення вам відомі
Сучасне матеріальне виробництво та інші сфери діяльності все більше потребують інформаційного обслуговування та опрацювання величезної кількості інформації. Універсальним технічним засобом обробки будь-якої інформації є комп’ютер, а комунікаційні засоби, які використовують комп’ютери, служать для зв’язку й передачі інформації.
Мал. 1. Розподіл витрат на ІТ-послуги за регіонами світу.
Упровадження комп’ютерної техніки та Інтернету в усі сфери життя людства зумовило бурхливий розвиток особливого виду послуг — інформаційно-технологічних (IT).
1. IT-послуги та їхні складові.
IT-послуги поєднують різні види діяльності, спрямовані на задоволення інформаційних потреб користувачів.
Розвиток інформаційно-технологічних послуг розпочався одночасно з формуванням виробництв, що спеціалізуються на випуску ЕОМ, електронної техніки, їхніх комплектуючих.
Найбільш затребуваними складовими IT-послуг є:
• розробка програмного забезпечення;
• програмна та мережева інтеграція (об’єднання мережевих систем або прикладних програм);
• забезпечення інформаційної безпеки;
• IT-консалтинг (консультування з питань використання інформаційних технологій);
• IT-навчання та тренінги;
• ІТ-аутсорсинг.
Сьогодні за темпами зростання IT-послуги випереджають усі інші види послуг та продовжують динамічно розвиватися. В останні роки більш швидкому зростанню IT-послуг також сприяли збільшення кількості користувачів мобільних пристроїв, глобальне поширення соціальних мереж, поява «хмарних» технологій, що забезпечують зберігання файлів у мережі.
2. Країни-лідери на світовому ринку програмування.
Найбільші витрати на розробку програмного забезпечення й інших IT-послуг та їх споживання здійснюють у розвинених країнах Північної Америки та Європи (мал. 1).
Мал. 2. Внесок IT-послуг в економіку України.
Провідними виробниками та експортерами продукції комп’ютерного програмування є США, Німеччина, Велика Британія, Франція, Японія. Близько однієї третини світового виробництва програмного забезпечення припадає на американські IT-компанії. Серед них світовими лідерами є IBM, Microsoft, Oracle, Symantec, CA Technologies, Google, Apple. Філії та дочірні підприємства американських компаній, що надають IT-послуги, розташовані по всьому світу, як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються.
3. Аутсорсинг та його переваги.
Результатом глобалізації світового господарства стало зростання ролі такого виду послуг, як аутсорсинг. Поняття «аутсорсинг» (від англ, outsourcing — використання зовнішнього ресурсу) передбачає передачу підприємством ряду певних виробничих функцій іншим компаніям, що спеціалізуються на відповідній діяльності. Найчастіше IT-аутсорсинг використовується для дистанційного виконання певної роботи програмістом в іншій країні. Умови для його поширення склалися наприкінці XX ст. завдяки розвитку сучасних засобів комунікації.
Утримання IT-підрозділів великих корпорацій вимагає значних витрат. Щоб їх зменшити, доцільно відмовитися від повного штату програмістів і передати частину їхньої роботи (можливо, і всю роботу повністю) іншим фірмам, у багатьох випадках — за кордон. Це дає змогу компаніям, що використовують аутсорсинг, суттєво збільшити масштаби власного виробництва та одночасно скоротити витрати на оплату працівникам.
Практично всі великі компанії тією чи іншою мірою взаємодіють з аутсорсинговими розробниками систем та програм. Провідні компанії, які спеціалізуються на IT-аутсорсингу, розташовані в США, Ірландії, Франції, Індії, Китаї, Україні.
4. IT-послуги в Україні.
Наша країна є одним із провідних світових експортерів інформаційно-технологічних послуг, зокрема IT-аутсорсингу. В Україні працює понад 4 тис. національних IT-компаній та 100 міжнародних центрів. Найбільша кількість підприємств, що надають послуги ІТ-аутсорсингу, розташована в Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі.
Внесок IT-підприємств у ВВП України постійно збільшується: лише за останні п’ять років їх частка зросла більше ніж у 5 разів. Стрімке зростання сектору інформаційно-технологічних послуг забезпечує позитивний вплив на загальний економічний розвиток країни та підвищення її міжнародного іміджу (мал. 2).
Головною перевагою українського IT-бізнесу є наявність висококваліфікованих фахівців. За їх кількістю (понад 100 тис. осіб) Україна утримує першість серед країн Європи.
Сьогодні основними замовниками аутсорсингових послуг є зарубіжні та вітчизняні компанії, великі банки, промислові та енергетичні підприємства, страхові фонди. Найбільшими іноземними замовниками IT-послуг з України є компанії США (45%), ЄС та Ізраїлю.
Головне
• На сучасному етапі розвитку світового господарства відбувається зростання потреб в інформаційно-технологічних послугах.
• Найбільші виробники та споживачі програмного забезпечення розташовані в розвинених країнах, Китаї, Індії.
• Однією з головних тенденцій розвитку інформаційних технологій у сучасному світі є зростання ролі ІТ-аутсорсингу.
• Україна посідає провідні місця у світових рейтингах країн із надання послуг ІТ-аутсорсингу.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Що таке IT-послуги? Чим обумовлене зростання попиту на IT-послуги у світі? 2. Назвіть країни-лідери на ринку програмного забезпечення. Наведіть приклади великих компаній, що спеціалізуються на комп'ютерному програмуванні. 3. Розкрийте зміст понять «аутсорсинг» та «IT-аутсорсинг». Поясніть, у чому полягають переваги ІТ-аутсорсингу. 4. Яку роль відіграють ІТ-послуги в нашій країні?
Поміркуйте
Які чинники сприяють динамічному зростанню сфери IT-послуг в Україні, а які перешкоджають?
Набуваємо практичних навичок
Проведіть дослідження розвитку IT-послуг в Україні за останні п'ять років. Дізнайтеся: 1) які види послуг надають аутсорсингові компанії в Україні; 2) яку освіту мають фахівці, що працюють у сфері ІТ-послуг; 3) які вищі навчальні заклади в Україні спеціалізуються на підготовці фахівців у сферах інформаційних технологій.
Коментарі (0)