Войти
Закрыть

Сільське господарство, його значення в сучасному світі

9 Клас , Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 11. Сільське господарство, його значення в сучасному світі

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ

• Сільське господарство - складова первинного сектора економіки. Це один з найдавніших видів господарської діяльності людини і його виникнення пов’язане з переходом від полювання, збирання, так званого привласнювального господарства, до виробничого, зокрема землеробства і тваринництва.

ІСТОРІЯ ГЕОГРАФІЇ

За науковими свідченнями, сільське господарство зародилося в Середній Азії та Єгипті 10 тис. років тому. Швидкий розвиток сільського господарства відбувався також у Північному й Південному Китаї, у Новій Гвінеї, частині Індії та окремих країнах Америки. З тих часів воно зазнало значних змін, перетворившись на потужну продуктивну індустріалізовану сферу економіки.

Виробництво сільськогосподарської продукції завжди мало надзвичайно важливе значення для розвитку світової економіки. Адже воно займається вирощуванням культурних рослин (рослинництво) і розведенням свійських тварин (тваринництво). Тим самим сільське господарство забезпечує населення продуктами харчування, а окремі види промислового виробництва - сировиною.

Сільське господарство для України є однією з пріоритетних сфер як внутрішньоекономічного, так і зовнішньоекономічного розвитку країни. У загальному експорті України частка сільськогосподарської продукції становить майже 50 %. Українська сільськогосподарська продукція відповідає найвищим стандартам і представлена в 190 країнах світу (мал. 20).

Мал. 20. Топ-10 країн - найбільших імпортерів української сільськогосподарської продукції (на 1.01. 2020 р.)

Роль сільського господарства у світовій економіці та економіці країни визначається його структурою і рівнем розвитку. Як показники розвитку сільського господарства найчастіше використовують частку зайнятих у ньому серед економічно активного населення, а також його частку в структурі ВВП. Чи завжди значна кількість зайнятих у сільському господарстві осіб свідчить про значний рівень його розвитку? Нині в сільськогосподарському виробництві зайнято приблизно половину економічно активного населення світу (ЕАН). Проте у країнах, що розвиваються, цей показник пересічно становить 70-75 % економічно активного населення, тимчасом як у розвинутих країнах - менше від 10 %, а в деяких країнах Європи і США - тільки 2-3 %. При цьому обсяг виробництва сільськогосподарської продукції в розвинутих країнах часто в кілька разів перевищує внутрішні потреби, тому ці країни є експортерами продукції сільського господарства на світовий ринок.

• Аграрні суспільства в сучасному світі. Аграрні відносини. У світовій економіці зазвичай до аграрних суспільств належать ті, що характеризують доіндустріальну стадію їхнього розвитку. Тобто це такий етап розвитку суспільства, коли найбільший внесок в економіку робить сільське господарство, впливаючи на різні сфери життя людей. При цьому промислове виробництво розвивається слабо, спостерігаються загалом низькі темпи виробництва продукції за значних затрат людської праці.

Аграрне суспільство ще часто називають «традиційним суспільством» та «селянським суспільством». Класичними прикладами аграрних суспільств вважають давні Китай, Нову Гвінею, Індію, Перу та інші країни. Про велику роль сільського господарства в цих країнах свідчить поява в них сільськогосподарських громад, що стали основою їхнього суспільного розвитку, а потім поширилися по всьому світу.

Попри велику роль сільського господарства в аграрних суспільствах, воно розвивалося екстенсивно. Тобто кількість продукції збільшувалася без підвищення її якості, переважно завдяки постійному розширенню посівних площ.

На сучасному етапі розвитку світового господарства в чистому вигляді аграрних суспільств немає. Проте в багатьох країнах, що розвиваються, зокрема у країнах Азії, Африки (мал. 21), аграрний сектор економіки посідає провідні позиції в національній економіці.

Мал. 21. Суб’єкти аграрних відносин

Аграрні відносини - це складова економічних відносин, які виникають у сільському господарстві насамперед щодо володіння і використання землі як головного засобу сільськогосподарського виробництва. Недарма слово «аграрний» у перекладі з латинської мови означає «земельний». У сільському господарстві земля - це не тільки засіб виробництва, а й предмет праці. Тому землезабезпеченість у сільському господарстві - це основна його особливість.

Важливою особливістю аграрних відносин є форма власності на землю як основний засіб виробництва, яка в багатьох країнах світу буває державною, муніципальною (належить органам місцевого самоврядування) та приватною.

Суб’єктами аграрних відносин, тобто тими, хто користується землею з метою виробництва і обміну сільськогосподарською продукцією, є:

- держава;

- виробничі колективи тощо;

- індивідуальні виробники сільськогосподарської продукції.

За формою власності на землю та використання земель існують дрібнотоварні і високотоварні господарства. Дрібнотоварні господарства відрізняються приватною власністю на землю. У них виробляють продукцію сільського господарства переважно для власного споживання. Дрібні селянські господарства переважають у країнах Азії, Африки та Океанії. Є вони й в Україні. Високотоварні господарства - це великі господарства, які виробляють сільськогосподарську продукцію на продаж. У таких господарствах існує як державна, так і приватна власність на землю. Основними формами високотоварних господарств є плантації і фермерські господарства. Плантації - це великі земельні володіння, на яких вирощуються різноманітні культури, здебільшого на експорт (цукрова тростина, чай, кава, какао тощо). Плантаційне господарство зберіглося і до тепер в багатьох країнах Південної Америки, Африки, Азії.

Фермерське господарство є прогресивною формою підприємницької діяльності. Члени такого господарства мають право самостійно вести діяльність на землі, виробляти і реалізовувати продукцію на вітчизняних ринках та поставляти на експорт.

Процес створення фермерських господарств триває в нашій країні кілька років поспіль. Згідно з даними Державної служби статистики в Україні зареєстровано понад 46,0 тис. фермерських господарств (2019 р.).

СВІТОВІ ЛІДЕРИ

Для більшості фермерських господарств країн ЄС характерний високий рівень спеціалізації виробництва. Тут продукцію тваринництва виробляють на спеціалізованих фермах індустріального типу: фермах-фабриках, агрокомплексах, сімейних фермах з одним-двома постійними працівниками і працівницями, де висока продуктивність праці. У цих країнах простежується тенденція до скорочення чисельності фермерських господарств, лідером у цьому процесі є Данія. Завдяки високій культурі ведення землеробства і тваринництва, механізації й автоматизації виробничих процесів, розгалуженій мережі висококваліфікованих консультативних центрів датські ферми збирають високі врожаї усіх сільськогосподарських культур.

Серед країн Азії, що досягли прориву в галузі агроінновацій, слід відзначити Японію. В Японії лише 20 % земель сільськогосподарського призначення, а враховуючи острівну територію держави, середня фермерське господарство становить лише 2 га. Японія перейшла до політики «розумного» фермерства, яка спрямована на розвиток робототехніки та інформаційних технологій задля підвищення продуктивності виробництва. Наразі в Японії розвиваються роботизовані поля, кооперативні лобі, урбаністичні фермерства, розумна аквакультура, агротуризм та інші сучасні підходи до зростання ефективності у фермерських господарствах.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ

Користуючись офіційним сайтом Міністерства аграрної політики та продовольства у розділі «Фермерство та кооперація» знайдіть актуальну інформацію про кращі практики діяльності малих сільськогосподарських підприємств. Які підприємства вашої області є серед них? Чим вони займаються?

У березні 2020 р. Верховна Рада України прийняла Закон, який має на меті запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні. Закон набирав чинності 01 липня 2021 року.

ГОЛОВНЕ

• Сільське господарство займається вирощуванням культурних рослин і розведенням свійських тварин, забезпечує населення продуктами харчування, а окремі види промислового виробництва - сировиною.

• Аграрні суспільства переважали в доіндустріальний етап розвитку суспільства.

• Аграрні відносини характеризуються наявністю різних форм власності на землю: державна, муніципальна, приватна.

• Суб’єктами землекористування є: держава, виробничі сільськогосподарські колективи, індивідуальні виробники.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

  • 1. Коли виникло сільське господарство?
  • 2. Що таке аграрні відносини?
  • 3. Чим відрізняються високотоварні господарства від дрібнотоварних?
  • 4. Поясніть, чому сільське господарство належить до первинного сектора економіки.
  • 5. Під час бесіди із членами родини з’ясуйте, які форми власності на землю як засобу сільськогосподарського виробництва, існують у вашій області, населеному пункті, у вашій родині?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду