Рослинництво світу
- 7-01-2022, 11:23
- 2 046
9 Клас , Географія 9 клас Бойко
§ 12. РОСЛИННИЦТВО СВІТУ
• Пригадайте, у яких регіонах світу зосереджено найбільше орних земель.
• Які сільськогосподарські культури вирощують у вашій місцевості?
СКЛАД РОСЛИННИЦТВА. Рослинництво, або землеробство, на 80 % задовольняє потреби землян у продуктах харчування. Воно також забезпечує промисловість сировиною: бавовник і льон використовують у виробництві тканин; джут і агаву — мішків, канатів і мотузок; ріпак — біодизельного палива; сою — мила; із соку гевеї виготовляють каучук тощо. Розрізняють два основні типи рослинництва — неполивне і зрошувальне. Зрошувальне поширене в тропіках, сухих субтропіках і субекваторіальних широтах. Найбільші площі зрошувальних земель мають Китай, Індія, США, Пакистан.
У рослинництві культивують понад 6 тис. видів рослин, але найбільш поширеними є кілька сотень (мал. 33).
Мал. 33. Склад рослинництва світу
ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ. Вирощування зернових культур (зернове господарство) — основа рослинництва і всього сільського господарства. Зернові культури зазвичай переважають в аграрних регіонах. Світове виробництво зерна останнім часом становило більше ніж 2,5 млрд тонн на рік. Понад 4/5 з них припадає на три основні «хліби людства» — кукурудзу, пшеницю і рис (мал. 34).
Мал. 34. Структура світового виробництва зернових культур (2015 р.)
Зернові культури поділяють на дві групи: хлібні й зернобобові. Хлібні культури вирощують на всіх заселених континентах. Північні й південні межі ареалів їх поширення збігаються з межами землеробства. Найбільші посіви пшениці зосереджено в Північній Америці, Європі, Азії та Австралії (мал. 35). Головні її виробники — Китай та Індія (мал. 36). Ці ж країни є світовими лідерами за валовими зборами рису — головної хлібної культури для половини землян. Рису потрібні тепло й волога, тому його посіви поширені у тропічних й екваторіальних широтах, областях мусонного клімату, на поливних землях у субтропічному і помірному поясах (мал. 35). Головні посівні площі рису розташовані в Азії. Найбільші виробники кукурудзи — США і Китай (мал. 37). Названі світові «зернові» держави вирощують зерно для внутрішнього ринку, а США є водночас світовим лідером з експорту пшениці та кукурудзи. Значні обсяги цих хлібних культур постачають на світовий ринок Україна, Росія, Аргентина, пшеницю — також Канада, Австралія, країни ЄС (насамперед, Франція), кукурудзу — Бразилія. Найбільшими експортерами рису є Індія, Таїланд, В’єтнам.
Мал. 35. Райони найбільшого поширення зернових культур
Мал. 36. Лідери з виробництва пшениці, млн тонн (2014 р.)
Мал. 37. Лідери з виробництва кукурудзи, млн тонн (2014 р.)
Серед зернобобових культур важливою є соя, яка має вагоме продовольче, кормове й технічне значення. Здебільшого соєве зерно переробляють на олію, а рештки переробки (шрот і макуху) використовують у тваринництві як високобілкові добавки до кормів. У харчовій промисловості із соєвого борошна виготовляють крупи, хлібобулочні й кондитерські вироби. Соєву олію застосовують у миловарному, лакофарбовому, паперовому, парфумерному, фармацевтичному виробництвах. Світовими лідерами з її вирощування є США (третина світових зборів), Бразилія, Аргентина.
ТЕХНІЧНІ КУЛЬТУРИ. Технічними називають сільськогосподарські рослини (див. мал. 33 на с. 65), які здебільшого використовують як сировину для промисловості (харчової, текстильної, миловарної, лакофарбової, фармацевтичної тощо). Головними цукристими рослинами світу є цукрова тростина і цукровий буряк (мал. 42). Із цукрової тростини щорічно отримують понад 3/4 виготовленого у світі цукру. Цукрова тростина поширена в тропічних широтах, найбільшими її виробниками є Бразилія, Індія та Китай (мал. 38). Цукровий буряк — одна з головних технічних культур помірного й частково субтропічного поясів Північної півкулі. До «п’ятірки» світових лідерів з вирощування солодких коренеплодів входить й Україна (мал. 39).
Мал. 38. Лідери з виробництва цукрової тростини, млн тонн (2014 р.)
Мал. 39. Лідери з виробництва цукрового буряку, млн тонн (2014 р.)
Король-бавовник — так називають головну волокнисту культуру, що посідає чільне місце у світовому рослинництві. Бавовник — рослина, що потребує багато тепла, вологи і сонячного світла. Його найбільші виробники — Індія, Китай і США (мал. 40). У холодніших районах помірного поясу та в передгір’ях вирощують льон-довгунець, головними виробниками якого є Китай, Франція, Польща, Росія. Джут вирощують здебільшого в тропічному поясі (Індія, Китай, Бангладеш). Важлива технічна культура — дерево гевея, сік якого є основною сировиною для виробництва натурального каучуку. Найбільші плантації гевеї розташовані в Південно-Східній Азії, насамперед у Таїланді та Індонезії.
Мал. 40. Лідери з виробництва бавовнику, млн тонн (2015 р.)
Серед олійних культур провідні позиції посідають маслина, соняшник і ріпак. Основний район вирощування маслин (оливок) — Середземномор’я, який дає близько 90 % їх світового збору (мал. 41). Найбільшим виробником маслин та оливкової олії є Іспанія. Великі насадження культури поза Середземномор’ям є лише в Аргентині.
Мал. 41. Середземномор'я — основний район вирощування маслин у світі
Найкращі умови для вирощування соняшнику — у помірних широтах і субтропіках. Світовими лідерами в збиранні насіння соняшнику, а також у виробництві й експорті соняшникової олії є Україна (понад 25 % збору), Росія й Аргентина. У світі зростає виробництво ріпаку. Ріпакова олія за обсягами виробництва є третьою після пальмової та соєвої, а за смаковими якостями прирівнюється до оливкової. Останнім часом її використовують як сировину для виробництва палива — біодизелю. Провідний світовий виробник ріпаку — Китай, він випередив Канаду (лідера з виробництва високоякісного насіння ріпаку) й Індію. Китай та Індія тримають світову першість з виробництва ще однієї олійної культури — арахісу.
Вирощування тонізуючих рослин — одне з провідних виробництв товарного рослинництва багатьох країн, що розвиваються. Головні виробники кавових зерен розташовані в Латинській Америці (Бразилія, Колумбія), Південно-Східній Азії (В’єтнам, Індонезія, Індія), Африці (Ефіопія). З какао-бобів (насіння шоколадного дерева) отримують какао-порошок, з якого виготовляють шоколад. Найбільші райони вирощування шоколадного дерева зосереджені в Африці, Південно-Східній Азії, Америці. Дві африканські країни — Кот-д’Івуар і Гана — виробляють майже половину какао-бобів у світі. Південна і Південно-Східна Азія та Африка — головні регіони вирощування чаю. За обсягами зборів чайного листка світове лідерство утримують Китай, Індія, Кенія, Шрі-Ланка.
Світ у просторі й часі
Популярна кава
Один з найпопулярніших кавових напоїв у світі — еспресо — готують, пропускаючи водяну пару через обсмажені, дрібно перемелені кавові зерна. Існує чимало способів його приготування: американо — менш міцний; рістретто — більш міцний, на той самий обсяг кави дають удвічі меншу порцію води; допіо — на той самий обсяг води дають удвічі більшу порцію кави; капучино — з додаванням спіненого молока; романо — з додаванням цедри лимону; латте — з гарячим молоком і збитими вершками.
Мал. 42. Райони найбільшого поширення цукристих і тонізуючих культур
КАРТОПЛЯРСТВО. Важливим складником рослинництва є картоплярство. Його географія доволі широка — картоплю вирощують на всіх заселених континентах. Найбільший район її виробництва сформувався в Європі. Він охоплює Францію, Німеччину, Польщу, Білорусь, Україну і частину Росії. До провідних виробників картоплі належать Китай, Індія та США. Сьогодні більша частина щорічних валових зборів картоплі у світі припадає на країни, що розвиваються, хоча ще три десятиліття тому їх частка у вирощуванні цієї культури не перевищувала 25 %. Суттєве зростання ролі країн Азії у виробництві картоплі — головна зміна у світовому картоплярстві.
ВИНОГРАДАРСТВО. Виноградарство — вид господарської діяльності, що потребує високої культури виробництва. Розрізняють два його напрями: вирощування столових і технічних (винних) сортів. Найбільші площі виноградників поширені в субтропіках обох півкуль і південній частині помірного поясу Північної півкулі. До традиційно найбільших світових виробників винограду — Італії, Франції, Іспанії — додалися Китай і США. Також великими виробниками його є Туреччина, Іран, Аргентина, Південна Африка. Україна належить до країн, у яких на виноградарстві спеціалізуються окремі райони.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Яке значення для людини має рослинництво?
2. Які культури називають «трьома хлібами» людства? Де їх вирощують?
3. Поміркуйте, чому сою вважають універсальною культурою. Які країни є світовими лідерами з її виробництва?
4. На які групи поділяють технічні культури? Чи збігаються світові лідери з виробництва різних цукристих культур. Чому?
5. Які культури належать до тонізуючих? Назвіть світових лідерів з виробництва тонізуючих культур.
6. Де у світі поширене картоплярство? Які країни є найбільшими виробниками картоплі?
Поміркуйте, чому країни-лідери з виробництва пшениці не є лідерами з її експорту.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 3
Основні технічні культури, які вирощують у помірному й тропічному кліматичних поясах
1. Назвіть технічні культури, які вирощують у помірному і тропічному кліматичних поясах, за групами (табл. 1).
Таблиця 1
Технічні культури
2. Користуючись картою «Технічні культури» (див. атлас), з'ясуйте відмінності територіального поширення технічних культур та їх переліку в кожному поясі.
Коментарі (0)