Розділ 3. Полярний материк планети (відповіді)
- 1-02-2023, 13:34
- 852
ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Бойко, Міхелі 2016
РОЗДІЛ 3.
ПОЛЯРНИЙ МАТЕРИК ПЛАНЕТИ
5. Згідно з міжнародним законодавством про Антарктиду й Угодою між Великобританією та Україною 7 лютого 1996 р. у власність України передано антаркти- ї, чну науково-дослідну станцію «Фарадей», яка дістала нову назву — «Академік ! Вернадський».
Головний напрям досліджень українських учених — вивчення атмосфери, тобто спостереження змін озонового шару, льодовикового покриву, клімату тощо. Учені спостерігають геомагнітне поле та зміни в іоносфері. Тут, згідно з догово-м, в основному проводять метеорологічні спостереження (Антарктичний півострів — це зона зародження і зникнення багатьох циклонів), дослідження в галузі фізики, біофізики, радіоастрономії, працюють над розробкою нових біотехно-логій. Наприклад, для утилізації сміття почали використовувати властивості місцевих мікроорганізмів, які дозволяють у 20 разів зменшувати обсяги органічних відходів.
Першим українцем, який потрапив до Антарктиди, був Антон Омельченко, що брав участь в експедиції Роберта Скотта. Учасником першої радянської антарктичної експедиції у 1956 р. сіав академік НАН України, видатний геолог Олег Степанович Вялов. Одним т організаторів дослідження Антарктиди, що проводилося у 1982-1983 рр., став контрадмірал, кандидат технічних наук, науковий керівник навколосвітньої антарктичної експедиції на суднах «Адмирал Владимирский» та «Фаддей Беллинсгаузен» Лев Іванович Мітін.
З 1982 р. дослідження в Антарктиді проводяться також ученими Інституту геології Академії наук СРСР і УРСР (нині Національної академії наук України), а наукове керівництво цими дослідженнями здійснював Петро Фсодосійович Гожик. Значний внесок у ці дослідження зробили українські вчені В. К. Геворкян, В. Г. Ватрук, Г. М. Орловський, В. П. Вернигоров (Київ), В. А. Бібік (Керч), Е. 3. Самишев (Севастополь).
З часу проголошення незалежності України Антарктиду досліджували дві державні експедиції: у 1996-1998 рр. на судні «Ернст Кренкель» та у 1999-2001 рр. на судні «Горизонт». ч
5. Материк Африка більший за шіошею, ніж Північна Америка. Його площа становить 30*3 мли км2, а площа материка Північна Америка — 24,2 млн км2:
30,3 - 24,2 = 6,1 (млн. км2). 9
Отже, площа Північної Америки менша за площу Африки на 6,1 млн км2. Природа Північної Америки різноманітніша, ніж Африки, оскільки цей материк лежить у всіх кліматичних поясах.
Антарктичні айсберги існують 6-12 років, а гренландські — 3 4 роки. Це пояснюється тим, що:
• антарктичні айсберги мають значно більші розміри, ніж арктичні;
• температура води в Антарктиці нижча; наприклад, на 60° пд. ш. — 00°С, а на
60° пн. ш. — +4,80 °С;
• антарктичні айсберги рухаються в основному в холодних течіях, а гренландські — в теплих.
Запитання і завдання для самоконтролю навчальних досягнень
1 — В.
2 — Г.
З — Б.
4 — Г.
5 — Г.
6 — Г.
7 — Б.
8 — А.
9. Причиною посушливого клімату Австралії є Великий вододільний хребет (Східно-Австралійські гори), який стоіть на шляху пасатів, що несуть вологу з боку Тихого океану. Східні схили хребта укриті вологим тропічним лісом, західні — посушливі. Поширенню пустель в Австралії сприяє також те, що материк розташований у тропічному і субтропічному поясах, для яких властиві високі температури повітря упродовж року.
10. Тварини-ендеміки становлять 90% загальної кількості тварин Австралії. Лише тут збереглися найпримітивніші однопрохідні ссавці (качкодзьоб і єхидна), сумчасті (кенгуру, коала, вомбат), птахи (ему, какаду, ківі), риби тощо.
11. Суворі закони Австралії забороняють ввозити в країну тварин або рослини. На материку 75 % рослин і тварин— ендеміки. Привезені з інших континентів представники органічного світу можуть порушити баланс і спричинити витиснення та вимирання дуже рідкісних видів рослин і тварин, які живуть лише тут (що в значній мірі вже й сталось).
12. Раніше основною галуззю економіки Австралії було вівчарство, а зараз країна займає провідні позиції у світі в деяких видобувних галузях промисловості. На Лв-сгралію припадає значна частка світового видобутку і виробництва рутилу, бокситів, ільменіту, глинозему, руд Ніколу, Плюмбуму, Феруму, Цинку.
13. Австралія — найменший материк, найплоскіший, найсухіший, найбагатший на ендемічні рослини і тварин, нараховує найменшу кількість країн, найвіддалені-ший від інших материків.
14. Антарктика — це південна полярна область Землі, до складу якої входить материк Антарктида та прилеглі до неї води Тихого, Атлантичного й Індійського океанів з їх островами.
15. Відповідно до міжнародної конвенції про Антарктику (1959), підписаної 50 державами, Антарктида не належить жодній державі, тут дозволена лише наукова діяльність. Заборонено також розміщення військових об’єктів та об’єктів атомної енергетики (з 1980-х років).
16. Антарктиду було відкрито найпізніше, насамперед через суворі природні умови — це найхолодніша область Землі з дуже низькими температурами повітря, сильними вітрами, хуртовинами і туманами. Однак про південний материк знали дуже давно. Гіпотези про існування Антарктиди пов’язані з іменем грецького географа й астронома Птоломея, який жив у 1—11 ст. Уже тоді народилась гіпотеза, що в Південній півкулі мас бути суходіл. Протягом багатьох століть ця гіпотеза не знаходила підтвердження.
17. У процесі просування у шельфову зону океанів покривного льодовика Антарктиди, як цілісного масиву, утворюються шельфові льодовики. Це міцно «припаяні» до берегової смуги та й часто до океанічного дна масиви льоду. Краї шельфових льодовиків обламуються, утворюючи айсберги — величезні брили плавучого льоду. Із морськими течіями айсберги рухаються до низьких широт, де поступово тануть. Найбільший відомий шельфовий льодовик у світі — льодовик Росса— завширшки 800 км, завдовжки 1100 км і завтовшки 700 м. Льодовики ((Антарктиди перебувають у безперервному русі та поступово сповзають в океан? Зі швидкістю близько 1 км за рік.
18. Антарктида розташована в антарктичному і субантарктичному кліматичних поясах.
19.На «світовий холодильник» Антарктиду перетворили: географічне положення, підстилаючи поверхня, циркуляція повітряних мас.
Попрацюйте в групі
Середня висота Австралії — 215 м;
2000 м — 215 м = 1785 м Середня висота Африки — 750 м;
2000 м — 750 м = 1250 м
Середня висота південної Америки — 655 м;
2000 м — 655 м = 1345 м
Відповідь. Середня абсолютна висота Антарктиди більша, ніж висота Австралії на 1 785 м, Африки на 1 250 м, Південної Америки — на 1 345 м.
Коментарі (0)