Загальні ознаки клімату (відповіді)
- 3-02-2023, 11:24
- 315
ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук 2015
§ 13. Загальні ознаки клімату
Пригадайте:
1. Що таке кліматі
Клімат багаторічний режим погоди.
2. Назвіть основні кліматотвірні чинники.
Його формування залежить від багатьох чинників. Кліматотвірні процеси проходять у конкретних географічних умовах земної кулі по-різному, мають свою специфіку.
Запитання та завдання
1. Назвіть основні кліматотвірні чинники, що впливають на формування
клімату материка Африка.
Клімат Африки зумовлений географічним положенням материка, його великою площею, особливостями рельєфу й атмосферної циркуляції, близькістю величезного континентального масиву Євразії, холодними (біля західних берегів) і теплими (біля східних берегів) течіями. Незначна розчленованість берегової лінії робить значну частину материка малодоступною для впливу моря.
2. Які типи циркуляції повітряних мас переважають над континентом?
У широтах Африки над океаном панують постійні вітри — пасати, що значно впливають на розподіл опадів. Південно-східний пасат дме з Індійського океану, тому приносить вологі повітряні маси. Північно-східний пасат з Євразії викликає суху погоду.
3. Чому на материку випадає мало опадів?
Вітри-пасати затримують Драконові та Капські гори, що впливає на перерозподіл опадів: велику кількість їх отримують прибережні райони, за горами опадів мало. Основними циркуляційними процесами над континентом є постійний рух повітряних мас у вигляді пасатів із субтропічних широт до області найбільшого нагрівання сонцем повітря.
4. Які типи клімату характерні для материка?
Африка є найжаркішим материком світу, адже майже вся його територія знаходиться в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних поясах, тобто між тропіками. Упродовж року сонце тут знаходиться високо над горизонтом, а двічі на рік воно буває в зеніті в кожній точці цієї частини материка. В Африці немає холодних зим. Навіть у північній і південній частинах материка, які знаходяться в субтропічних поясах, середня температура зимових місяців не опускається нижче
+ 10-12 °С. У западині Конго та на узбережжі Гвінейської затоки протягом року спостерігається температура майже +25 °С.
Працюємо з картою та атласом
• Визначте за кліматичною картою Африки, які ізотерми перетинають північну, центральну, південну частини материка в січні та липні. Де в Африці зареєстровано максимальні та мінімальні температури повітря?
Річні температури в цій зоні дуже незначна: (лютий — 24,4 °C, грудень — 25,1 °C), в Акассі на Нігері (температура повітря найжаркішого місяця 26,6 °C, найбільш прохолодного 24,4 °C, середній максимум 32,6 °C, середній мінімум 19,3 °C). Добова амплітуда температури значно більша, ніж річна, і становить в Акассі від 12 °C до 15 °C, у Кананзі — в суху пору року 16 °C.
• Проаналізуйте розподіл опадів на материку за цією картою. Назвіть
райони Африки з найбільшою та найменшою кількістю опадів.
Найменше опадів у північній Африці, а найбільше у південно-східній.
Південно-африканська область – найбільша кількість опадів.
Найменша кількість опадів у пустелі сахарі.
Сторінка дослідника
Дослідіть причини утворення пустель Сахара й Калахарі, користуючись
фізичною та кліматичною картами.
Над материком повітряні маси постійно нагріваються, що несприятливо позначається на розподілі опадів. Майже на всьому континенті характерні тимчасова або постійна недостатність опадів. Посушливі області займають в Африці дуже великі простори, за винятком екваторіального поясу дощів, який простягається від Ліберії до озер Вікторія та Ньяса. У більшій частині Африки коефіцієнт зволоження набагато менший від 1,00. У Сахарі він наближається до 0.
Лише узбережжя материка зазнає помітного впливу морських течій. Теплі Гвінейська та Мозамбіцька течії сприяють збільшенню кількості опадів у прибережній частині материка.
Коментарі (0)