Войти
Закрыть

Природні зони. Закономірності їх розміщення (відповіді)

ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук 2015

 

§ 16. Природні зони. Закономірності їх розміщення

Пригадайте:

1. Що таке природна зона?

Природна зона —це частина географічного поясу з однорідними кліматичними умовами.

Які ви знаєте природні зони?

1. Вологі екваторіальні ліси

2. Савани

3. Тропічні пустелі і напівпустелі

4. Вологі субтропічні ліси

5. Мусонні ліси

6. Середземноморські ліси та чагарники

7. Степи й лісостепи

8. Мішані й широколистяні ліси

9. Тайга

10. Тундра і лісотундра

11. Полярні пустелі

12. Високогірні ліси

13. Високогірні альпійські луки

3. У якій природній зоні ви живете?

Мішані ліси.

Запитання та завдання

1. Яка природна зона є найсприятливішою для життя людини?

Зона субтропічних твердолистих вічнозелених лісів і чагарників.

2. Як рослини та тварини Африки пристосувалися до навколишніх природних умов? (Сторінка дослідника Дослідіть пристосування рослин і тварин у пустелях Африки за джерелами географічної інформації.)

- Зона вологих вічнозелених екваторіальних лісів - ліси вологої екваторіальної зони мають різні умови для життя тваринного світу, що змінюються горизонтально (залежно від розміщення стосовно водойм та ін.), а ще більше — вертикально, у різних ярусах. Життя на деревах є характерним для тварин у гілеях. У ґрунті й лісовій підстилці міститься багата мікрофауна, поширені різні безхребетні, землерийки, змії, ящірки. Наземний ярус багатий на дрібних копитних, поблизу водойм живуть карликові бегемоти, окапі (родичі жираф).

Тут водяться також горили — найбільші людиноподібні мавпи, макаки, капуцини, шимпанзе, багато птахів, гризунів, жуків, часто дуже великих розмірів. На всіх ярусах

є мурахи й терміти. Усюди живуть земноводні (жаби). Найбільшим

лісовим хижаком є леопард.

- Зони перемінно-вологих лісів, саван і рідколісся - У вологій савані переважають баобаби, зонтичні акації, мімози, пальми. У сухій савані ростуть деревовидні молочаї, алое з м’ясистим листям. Багатий трав’яний покрив є кормом для великих травоїдних тварин: антилоп, жираф, буйволів, слонів і носорогів. Поширена велика кількість хижаків: леви, леопарди, гепарди, шакали, гієни. У водоймах живуть

бегемоти, крокодили, на берегах річок і озер гніздяться численні птахи.

- тропічні напівпустелі та пустелі - Тваринний світ пустель і напівпустель своєрідний. Тварини в пошуках їжі й води можуть долати великі відстані (наприклад, антилопи) або тривалий час обходитися без води (деякі плазуни, верблюди). Удень багато тварин зариваються глибоко в пісок, ховаються до нір, а вночі ведуть активний спосіб життя. Основними представниками фауни є скорпіони,

комахи, павуки, багато плазунів, антилопи, шакали, гієни та ін.

3. Поясніть, чому природна зона екваторіальних лісів змінюється саванами.

їх поширення зумовлене наявністю в субекваторіальному поясі посушливого періоду, тривалість якого зростає в міру віддаленості від екватора.

4. Чому пустелі в Південній Африці займають меншу площу, ніж у Північній?

Оскільки Північна Африка розташована на екваторі, а Піденна Африка дальше від екватора.

5. Назвіть суттєві ознаки зон екваторіальних лісів, саван, тропічних пустель.

Тропічні пустелі й напівпустелі. Там, де сухий період триває іноді цілий рік, а короткочасні дощі випадають нерегулярно, розташована природна зона тропічних пустель і напівпустель. Найбільші площі в Африці вона займає в Північній півкулі. Від Атлантичного океану до Червоного моря на 5000 км широкою смугою із заходу на схід простяглася пустеля Сахара. У південній частині Африки пустелі займають значно менші площі: вузькою смугою вздовж берега Атлантичного океану тягнеться сувора пустеля Наміб, трохи далі в глиб материка розташована напівпустеля Калахарі.

Сахара – найбільша за площею пустеля світу. У її внутрішніх районах роками, а то й десятиліттями не буває дощу. Часто дощ навіть не потрапляє на поверхню землі: випаровується в повітрі від високої температури. Велика спека вдень змінюється пронизливим холодом уночі, а піщані й пилові бурі змітають на своєму шляху все живе. Удень поверхня скель нагрівається до +70 °С, а вночі температура стрімко падає на 20-30 °С. Таких різких перепадів не витримує навіть каміння. Іноді опівдні, у саму спеку, можна почути гучний тріск. Це тріскається й розлітається на друзки каміння, що перегрілося.

6. Поясніть, який зв’язок існує між кліматичними поясами та природними

зонами.

Географічна зона — частина географічного поясу з однорідними кліматичними умовами. На рівнинних територіях зони зберігають широтне або близьке до нього простягання, тобто змінюються від екватора до полюсів (широтна зональність) і від океанів углиб континентів. Мають близькі умови температур і зволоження, що визначають однорідні ґрунти, рослинність, тваринний світ і інші компоненти природного середовища.

Працюємо з картою та атласом

Заповніть у робочих зошитах таблицю «Природні зони Африки», аналізуючи карти клімату, ґрунтів, рослинності та тваринного світу Африки.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук 2015", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація