Войти
Закрыть

Рельєф. Роль зовнішніх сил у його формуванні (відповіді)

ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук 2015

 

§ 42. Рельєф. Роль зовнішніх сил у його формуванні

Пригадайте:

1. Які зовнішні рельєфотвірні сили ви знаєте?

Рівнини й гори, створені внутрішніми силами, постійно змінюють свою поверхню під упливом зовнішніх чинників. Велика територія материка обумовлює різноманітність зовнішніх сил і процесів, які впливають на рельєф.

2. Що таке вивітрювання? Назвіть його види.

Вивітрювання — процес руйнування гірських порід і мінералів земної поверхні та приповерхневих шарів під впливом різноманітних атмосферних агентів.

Процеси вивітрювання спричиняють утворення різних осадових гірських порід та кори вивітрювання.

3. Що таке материкове обледеніння?

Це характерні для антропогенного періоду. Процес збільшення площі льодовиків, пов'язаний зі зміною клімату під час льодовикового періоду.

Для яких вивчених вами материків воно характерне?

Євразія, Північна Америка.

Зовнішні процеси, що формують рельєф

Ендогенні, екзогенні

Запитання та завдання

1. Назвіть зовнішні чинники, які беруть участь у формуванні рельєфу.

Гори й рівнини материка Євразія відрізняються не тільки за висотою й геологічною будовою, а й за зовнішнім виглядом. Вони створені внутрішніми силами, постійно змінюють свою поверхню під упливом зовнішніх чинників. Велика територія материка обумовлює різноманітність зовнішніх сил і процесів, які впливають на рельєф.

2. Які форми рельєфу утворюються внаслідок роботи води?

Форми рельєфу, створені річками, розміщені по всій території Євразії: схили гір розчленовані ущелинами й каньйонами, поверхні плато — терасами.

На узбережжях морів Північного Льодовитого океану на території Євразії трапляються неширокі смуги морських відкладів, з яких складаються приморські рівнини. При наступі морів осадові породи відкладаються горизонтальними шарами.

3. Яке значення давнього обледеніння у формуванні материка Євразія?

Територія материка Євразія неодноразово покривалася суцільними товщами льоду. В історії Землі періоди обледенінь змінювалися міжльодовиковими періодами. Унаслідок потепління клімату лід танув, і на цих територіях знову виникало життя. Центром давнього обледеніння були високі гори Скандинавського півострова, де накопичувався сніг, який поступово перетворювався спочатку на лід, а потім ущільнювався, утворюючи товщу льоду 2-3 км. Незважаючи на те, що лід — тверде тіло, він здатен повільно текти, переміщюючись від місця утворення. Швидкість руху льодовиків вимірюється десятками й сотнями метрів на рік. Рухаючись, льодовики виконують величезну руйнівну роботу.

Назвіть форми рельєфу, які є результатом його діяльності.

Льодовики покривали північ і північний захід європейської частини материка й значну частину Сибіру. Льодовик рухався від Скандинавських гір у південному, південно-західному та південно-східному напрямках. Рухомий лід відривав від поверхні твердих гірських порід каміння й подрібнював його. Що більше твердих порід переносив льодовик, тим сильніше виявлялася його руйнівна дія. У зв’язку з тим, що Скандинавські гори утворені з твердих гранітів, на території Фінляндії та Карелії спостерігається дуже сильний прояв льодовикового руйнування, полірування й стирання гірських порід. Тут трапляються так звані «кучеряві скелі», у яких кути й виступи згладжені й округлені. Привертають увагу «баранячі лоби» — голі кам’яні брили зі «шрамами», залишеними твердими породами, які були в льодовику, що рухався.

4. Що таке еолові форми рельєфу? Чому вони отримали таку назву?

Еолові форми рельєфу виникають під дією вітру, переважно в районах пустелі і напівпустелі, зустрічаються також по берегах морів, озер і річок з дрібним рослинним покривом, не здатним втримати ґрунт від дії вітру.

5. Як господарська діяльність людей упливає на рельєф? Наведіть приклади.

У процесі своєї господарської діяльності люди також змінюють поверхню, наприклад, при відкритому видобутку корисних копалин, коли розробляють кар’єри, шахти, що досягають глибини десятків, а іноді й сотень метрів, під час будівництва каналів тощо.

Працюємо з картою та атласом

Назвіть і покажіть на контурній карті форми рельєфу, які сформувалися під дією моря.

Сторінка дослідника

Дослідіть, чи є у вашій місцевості форми рельєфу, які формуються під дією зовнішніх чинників. Назвіть їх, укажіть чинник упливу.

У моїй місцевості від дуї води сформувався яр.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 7 клас Гільберг, Паламарчук 2015", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація