Географічне положення. Дослідження та освоєння материка. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини (відповіді)
- 14-02-2023, 12:32
- 408
ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Довгань, Стадник 2015
§ 27. Географічне положення. Дослідження та освоєння материка. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини
Пригадайте:
Які особливості природи материка залежать від його географічного положення.
Це найспекотнійший материк на планеті, його омивають Індійський і Тихий океани.
Хто та коли відкрив Австралію.
Першими європейцями, що відвідали Австралію, були данці. Вони відкрили її, здійснюючи подорож між Нідерландами і островом Ява.
Який зв'язок існує між тектонічною будовою, поширенням форм рельєфу, родовищ корисних копалин.
Переважно родовища корисних копалин біля стиків двох тектонічних плит.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. У чому полягають основні особливості географічного положення Австралії?
Її омивають два океани.
2. Чому Австралію часто називають «материком навпаки»?
Австралія – найменший і найсухіший материк світу. Її іноді називають материк-навпаки. І справді, багато чого на цьому материку прямо протилежне то, що вважається нормальним для європейців, у тому числі для українців. Коли в Україні зима – в Австралії літо. Коли в Києві 10 година, в Канберрі
3. Які причини перешкоджали швидкому вивченню й освоєнню Австралії?
Велика кількість пустель.
4. На конкретних прикладах покажіть зв'язок між розташуванням форм рельєфу на материку та його внутрішньою будовою.
Розташування Великого Вододільного хребта вздовж узбережжя у вигляді паралельних хребтів створює перешкоду для південно-східних пасатів із Тихого океану. На східних схилах Великого Вододільного хребта річна кількість атмосферних опадів становить понад 1500 мм, а на західних — лише 600—500 мм. Холодна течія вздовж західних берегів материка підсилює сухість тропічних широт узбережжя.
5. У яку горотворчу епоху утворився Великий Вододільний хребет?
Гірська система утворилася у неоген-антропогені на місці денудованої палеозойської складчастої країни.
Чи позначилося це на особливостях його рельєфу?
Великий вододільний хребет є одним з найважливіших географічних факторів в Австралії. Він відокремлює східне узбережжя від внутрішніх районів Австралії і значно впливає на клімат, розселення жителів, економіку і сільське господарство. Він також забезпечує дивовижне розмаїття місцевої флори і фауни, багато представників яких є ендеміками і не існують більше ніде на Землі.
6. Чому в Австралії немає діючих вулканів і відсутнє сучасне зледеніння?
Австралія – місце, де немає вулканів.
Вулкани утворюються в місцях розломів, на межах тектонічних плит. У цих зонах магма ближче всього підходить до поверхні і може вихлюпуватися на неї. А вулкани в такому випадку служать тріщиною в корі, по якій магма виливається назовні.
А в Австралії немає діючих вулканів як раз тому, що материк знаходиться далеко від розломів.
Австралія розташована в самому центрі Австралійської плити, і тому тектонічні процеси, включаючи вулканізм, тут майже не відбуваються.
7. Чому серед австралійських корисних копалин переважають рудні?
В Австралії є значні й різноманітні поклади корисних копалин. Найбільші родовища зосереджені на Австралійській платформі. Фундамент Австралійської платформи вміщує значні родовища золота (Західна Австралія), поліметалевих і уранових руд, бокситів (Західний Квінсленд та ін.), протерозойський осадовий чохол багатий на родовища залізних руд (хребет Хамерслі в Західній Австралії та ін.). Руди металів залягають також на сході материка, в горах.
Практична робота 5 (закінчення)
Позначення на контурній карті назв основних географічних об'єктів Австралії.
Позначте на контурній карті основні географічні об'єкти Австралії:
Миси: Йорк, Південно-Східний, Стіп-Пойнт, Байрон;
моря: Коралове, Тасманове;
затоки: Карпентарія, Велика Австралійська;
острів: Тасманія;
півострів: Кейп-Йорк;
плоскогір'я: Західноавстралійське;
низовина: Центральна;
гори: Великий Вододільний хребет;
Великий Бар'єрний риф.
Практична завдання
1. Порівняйте географічне положення Австралії та Південної Америки. Для проведення порівняння скористайтеся планом характеристики географічного положення материка. Установіть спільні та відмінні риси. Результати занесіть до таблиці.
2. За фізичною картою Австралії визначте координати крайніх точок материка та його довжину з півночі на південь за меридіаном 142° сх. д. та із заходу на схід за Південним тропіком (протяжність 1° за меридіаном — 111 км, за тропіками — 102,5 км).
Протяжність Австралії із заходу на схід по паралелі 26° пд. ш. становить 40° (майже 4000 км), а з півночі на південь по меридіану 142° сх. д.— 29° (3219 км).
Працюємо самостійно
Здійсніть уявну подорож навколо Австралії та дослідіть виникнення назв географічних об'єктів, використовуючи додаткову літературу.
Берегова лінія. Береги Австралії мало розчленовані. До північно-східних берегів упритул підходить Великий Бар’єрний риф, що тягнеться з півночі на південь на 2000 км, як Уральські гори в Європі. Це найбільше на Землі пасмо дрібних коралових островів, між якими плавають маленькі яхти.
Великі острови біля берегів Австралії мають материкове походження. На півночі розташований другий за площею острів світу Нова Гвінея, який у 1,5 раза більший за територію України. Від материка острів відділяє Торресова протока. На півдні — острів Тасманія, відокремлений від південно-східного берега Австралії Бассовою протокою.
Географічне положення та берегова лінія. Унікальність природи Австралії пов’язана з особливостями її географічного положення.
Австралія повністю знаходиться в Східній півкулі. Південний тропік проходить через середину материка. Тому Австралію, як Африку й Південну Америку, вважають материком тропічних широт із спекотним кліматом. Більша частина її території простягається в межах тропічного поясу, а найпівденніша точка на острові Тасманія заходить на південь далі, ніж крайня південна точка Африки.
Береги Австралії омивають води двох океанів: на заході — Індійського, на сході — Коралового й Тасманового морів Тихого океану.
Холодні течії в Індійському океані — Західних Вітрів і Західноавстралійська — сприяють формуванню посушливого клімату південного та західного узбереж материка. Тому Велика пустеля Вікторія та Велика Піщана пустеля підходять упритул до берега океану. Тепла Східно-австралійська течія в Тихому океані зумовлює вологу погоду східних берегів материка.
Коментарі (0)