Войти
Закрыть

Озера Євразії. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності (відповіді)

ГДЗ 7 Клас , ГДЗ Географія 7 клас Довгань, Стадник 2015

 

§ 46. Озера Євразії. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності

Пригадайте:

Типи озер за походженням озерних улоговин.

Озера Євразії, як і річки, численні й різноманітні. Вони різні за походженням улоговин, розмірами, глибинами, солоністю й розміщені на материку дуже нерівномірно.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Які типи озер за походженням озерних улоговин поширені в Євразії? Наведіть конкретні приклади.

У внутрішніх улоговинах континенту розташована велика кількість солоних озер. Важливою господарською проблемою є збереження та підтримання чистоти внутрішніх вод.

Сюди несуть свою воду 1123 річки, а витікає лише одна — могутня Ангара. Влітку Байкал пом’якшує спеку, а взимку — суворі сибірські морози. Байкал є найстарішим озером на Землі. Формування його улоговини почалося 25—ЗО млн років тому й триває в наш час.

2. Чому в Євразії великі озера розташовані не тільки в місцях значного зволоження, але й у внутрішніх, посушливих районах?

Багато великих озер лежить у внутрішніх посушливих областях Євразії. Це залишкові реліктові озера, збережені на місці давніх водойм, які існували в умовах більш вологого клімату. До них належать найбільші озера світу — Каспійське й Аральське моря із солоною водою, а також озеро Балхаш, яке складається з двох частин — прісної і солоної.

3. Які озера Євразії можна назвати озерами-рекордсменами?

Саме на території Євразії розташовані озера-рекордсмени: найглибше озеро світу Байкал (1642 м) і найбільше за площею водної поверхні озеро Землі Каспійське (371 тис. км2) (зазвичай його називають морем). Найбагатша на озера північно-західна частина Європи.

4. Які види господарської діяльності найбільш негативно впливають на стан природних водойм?

Фабрики, заводи.

5. У яких районах Євразії найбільш гостро постає проблема водопостачання? Із чим це пов'язано?

У внутрішніх районах Азії, де й без того існує дефіцит води, ця проблема загострюється значними витратами водних ресурсів на зрошення полів. Саме в Азії зосереджено 3/4 зрошуваних полів усього світу. Оскільки для сільськогосподарських потреб використовують води не тільки великих, але й малих річок, рівень води в них упав настільки, що існує загроза їхнього перетворення на ваді.

Практична робота 10 (продовження)

Позначення на контурній карті назв географічних об'єктів Євразії. Позначте на контурній карті географічні об'єкти Євразії:

озера: Каспійське, Женевське, Ладозьке, Байкал, Мертве море.

Працюємо самостійно

1. У тексті параграфа ви прочитали про озера-рекордсмени, розташовані в Євразії. Однак перелік цих унікальних водойм далеко не повний. Підготуйте повідомлення про інші унікальні озера материка.

Венерн

Швеція взагалі славиться своїми водоймами, але одна з них особлива. Це озеро Венерн. Знаходиться воно на півдні країни, площа його басейну ― 5 650 квадратних кілометрів. При середній глибині 27 метрів озеро має деякі ділянки, глибина яких перевищує 100 метрову позначку (максимальна глибина ― 106 метрів)

У Швеції є цікава легенда про те, як утворилося Венерн. Вона викладена в основних міфологічних оповідях скандинавських народів ― Едді. Король Швеції пообіцяв одній жінці з роду Азов по імені Гефіон, що віддасть їй в дар стільки землі, скільки він зможе виорати. Для цього вона перетворила своїх чотирьох синів у биків. Вони зорали землю, проте провели таку глибоку борозну, що відрізали від Швеції великий шматок землі, який Гефіон назвала островом Зеландією. І ось, на цьому місці утворилося озеро, яке за деякими повір'ями і є озеро Венерн.

2. На межі двох суворих пустель Азії — Такла-Макан і Гобі — розташоване загадкове озеро Лобнор. Загадковим озеро називають тому, що мандрівники щоразу знаходили його на новому місці. Розкрити таємницю озера-кочівника вдалося М. Пржевальському. Спробуйте це зробити й ви.

Лобнор

Лобнор — солоне безстічне озеро на заході Китаю в Кашґарській (Таримській) улоговині, на висоті 780 м; площа змінюється залежно від стоку річок Тариму, Кончедар'ї та Черчену, до 2 600 км².

Сучасний Лобнор є залишком історичного пост льодовикового озера Тарим, яке колись мало площу в Таримському басейні 28 000 км². Воно утворилось в льодовиковий період. Льодовики в той час спускались з гір далеко вниз, танули в міжгірних улоговинах, де й утворилась велетенська водойма. Зараз озеро поступово висихає. Місце розташування, розміри, контури і солоність води Лобнора сильно змінюються, що зумовлено головним чином змінами витрат води і міграціями русел гирлових ділянок, що живлять озеро річок Тарим і Кончедар'я.

Найбільша площа сучасного Лобнору понад 3 тис. км², довжина понад 100 км, середня глибина близько 1 м.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 7 клас Довгань, Стадник 2015", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація