Кримські гори: клімат, внутрішні води, органічний світ, природні області, охорона природи (відповіді)
- 30-01-2023, 20:27
- 216
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Кобернік, Коваленко 2021
§ 41. Кримські гори: клімат, внутрішні води, органічний світ, природні області, охорона природи
Перевір себе1. Які характерні риси клімату Кримських гір? Із чим вони пов’язані?
Кримські гори належать до гірської кліматичної області. Клімат Кримських гір змінюється від субтропічного з м'якою зимою і жарким посушливий літом на Південному березі Криму до прохолодного, вологого з сильними вітрами на яйлах.
Територія в південного заходу на північний схід Південного берега Криму належить до Середземноморської кліматичної області. Вона в півночі захищена від впливу холодніших повітряних мас Кримськими горами.
Клімат тут середземноморського типу - температура в зимові місяці вища +1 градуса; влітку, протягом 3–4-х місяців, температура повітря перевищує +20 градусів. Весна довготривала, тепла; літо триває близько шести місяців, Осінь також тепла, ясна. Середня температура року +12,5-14 градусів, січня - -2– -4, липня – +23,5-24 градуси. Середньорічна сума опадів - 540-690 мм.
2. Порівняйте внутрішні води Кримських гір та Українських Карпат.
Унаслідок особливостей географічного положення га складу гірських порід ресурси внутрішніх вод у горах Криму обмежені. Річки Кримських гір короткі, із нерівномірним стоком. Найбільші з них беруть початок з Головного пасма та впадають у Чорне й Азовське моря.
3. Розкажіть про особливості поширення ґрунтово-рослинного покриву у Кримських горах.
Рослинність Кримських гір розташована у наступних фізико-географічних поясах:
Передгірний лісостеп. На висотах 120—350 м розорані лучні степи на родючих звичайних карбонатних чорноземах.
Ялівцево-дубові ліси і кущі. В долинах річок, в нижній частині схилів на дерново-карбонатних ґрунтах до висот 550 м ростуть: дуб звичайний, пухнастий та скельний з ялівцем високим. Зустрічаються також липа, ясен, граб, бук. Багато ягідних та фруктових дерев. Серед них зустрічається суничник дрібноплідний (Arbutus andrachne), фісташка. У підліску, на узліссях росте — ялівець колючий, рускуси під'язиковий і понтійський, шипшина, вовчі ягоди, кизил, ліщина, багато глоду, плющ. Третій ярус у цьому лісі утворюють різні трав'янисті рослини. Навесні квітують підсніжники, крокуси, гіацинти. Влітку — глуха кропива, жовтець роздільний, борщівник пухнастий, аденофора кримська, які занесені до Червоної книги.
Ліси сосни кримської. Характерні для центральних яйл південного дуже крутого схилу Головного пасма. В підліску — жасмин, терен колючий. На висоті понад 900 м переважає сосна гачкувата, яка ближче до яйл утворює рідколісся та криволісся.
Букові ліси. На висоті 600—700 м на бурих лісових ґрунтах переважають бук (Бук східний та європейський, на думку інших — самостійний вид — таврійський), граб, сосна (переважно на гірських кручах). У горах серед ущелин росте тис.
Яйла — пояс гірських лугових степів (гірсько-лучні ґрунти). Яйла в основному безліса, що пояснюється вертикальною зональністю, розвитком карсту, а через це й браком вологи. Тут ростуть трав'янисті рослини, які пристосувалися до посушливих умов: шафрани, горицвіт, півники, фіалка, вероніка, перстач, таволга, деревій, звіробій, материнка, сон-трава, ясколка Біберштейна (кримський едельвейс). Трави яйли: типчак, степова осочка, стоколос, осока, чебрець, еспарцет, конюшина, приворотень, тирса, тонконіг, костриця, пирій, тимофіївка. Не менш п'ятисот видів рослин налічується на Демерджі-яйлі.
Південнобережні субтропічні вічнозелені ліси. На Південному схилі від 500 м до морського узбережжя поширені субтропічні ліси та чагарники середземноморського типу. Ростуть пальми, кипариси, платани, магнолії та інші культури, більшість з яких привезена з інших регіонів.
4. Які природні області виділяють у межах Кримських гір?
У межах Кримських гір виділяють три природні області, які мають характерні для них риси природних умов. Це Передгірна лісостепова область, яка займає Зовнішнє і Внутрішнє пасма, Головне пасмо та Південний берег Криму.
5. Назвіть і покажіть на карті заповідники Кримських гір. З якою метою їх було створено?
Казантипський заповідник
Карадазький заповідник
Кримський природний заповідник
Філіал: Лебедині острови
Мис Мартьян, заповідник
Опуцький природний заповідник
Ялтинський гірсько-лісовий природний заповідник
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Кобернік, Коваленко 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)