Формування рельєфу (відповіді)
- 30-01-2023, 21:52
- 316
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук 2021
§ 15. Формування рельєфу
Запитання та завдання1. Назвіть чинники, які впливають на формування рельєфу.
Нагрівання сонцем твердих порід вдень і різке охолодження уночі, що триває довгі роки, призводять до утворення тріщин і розломів, які заповнює дощова вода. Замерзаючи, вона розширюється сама та розширює щілини у гірській породі. Будучи розчинником, вода поступово розчиняє мінерали, що є у складі гірських порід, та вимиває речовини в одних місцях і переносить в інші. Омиваючи береги морів, океанів, річок, хвилі теж змінюють рельєф. Значні опади в гірській місцевості призводять до утворення стрімких потоків з води, грязі, уламків гірських порід.
Ґрунти руйнуються через розмивання водою під час сильних злив і різкого танення снігу та в результаті господарської діяльності людини. На схилах вони взагалі можуть змиватися водою, при цьому утворюються яри.
Унаслідок розмивання гірських порід підземними водами виникають пустоти різних розмірів. Так утворюються печери. Їхня довжина може сягати кількох метрів.
Вітри, що поширюються з дуже великою швидкістю, зносять ґрунт, переносять пісок над поверхнею землі, формуючи піщані пагорби різної форми - бархани. Не без допомоги вітру утворюються кам'яні скелі химерних форм.
Коріння рослин дещо розпушує ґрунт, коли проникає вглиб у пошуках води та поживних речовин. А в гірських породах воно може утворювати тріщини.
Мешканці ґрунту, як-от: комахи, черви, кроти, сліпаки — під час риття ґрунту збагачують його киснем та роблять підземні ходи. Це також змінює структуру ґрунту.
Людина своєю діяльністю впливає на формування рельєфу, зводячи різноманітні будівлі, риючи канали, створюючи водосховища, вирубуючи ліси, осушуючи болота, прокладаючи дороги і тунелі, видобуваючи корисні копалини тощо. Отже, рельєф формується під впливом різноманітних чинників.
Руйнівну силу вітру та води істотно послаблюють зелені насадження. Ось чому на відкритих місцевостях висаджують лісосмуги.
2. Охарактеризуйте зовнішні чинники, що впливають на формування рельєфу.
Серед них: гравітаційні (сформовані під дією сили тяжіння), водні, льодовикові, карстові (пов'язані з процесами розчинення гірських порід), еолові (вітрові), біогенні (пов'язані з діяльністю живих організмів), антропогенні (пов'язані з діяльністю людини).
3. Які типи рельєфу переважають у вашій місцевості?
У північну частину Львівської області входить південне пасмо Волинської височини — Сокальське. Це невисоке (до 290 м) хвилясте підвищення, що простягається широтно і продовжується на заході в Польщі і на сході — у Волинській області. Височина розділена на окремі частини долиною р. Західний Буг — широкою і добре сформованою з пологим і відносно низьким лівим берегом та високим правим берегом. У височину врізаються долини коротких річок, що виходять до основної долини — до Бугу.
Відносні висоти (перевищення вододілів над долинами) тут коливаються у межах 100 м, хоч переважають 20-40 метрові перепади. Лівобережна частина височини має більш плавні форми рельєфу, сформовані терасові рівні. Правобережна частина височини ускладнена глибшими і різкішими врізами, крутішими схилами. З південного боку Сокальська височина закінчується виразним прямолінійним уступним зниженням до Малого Полісся.
4. Наведіть приклади господарської діяльності людини. Як це позначається на рельєфі місцевості?
Рельєф впливає на господарську діяльність людини безпосередньо й опосередковано. Він є важливою природною умовою освоєння певних територій, що визначає характер діяльності. Рівнинна поверхня сприяє будівництву, прокладанню доріг, сільськогосподарській діяльності. Натомість гірський рельєф може ускладнити прокладання доріг, використання сільськогосподарських машин тощо. Від того, який рельєф – рівнинний чи гірський, залежать площі орних земель, сіножатей, пасовищ, що визначає спеціалізацію сільського господарства.
Нині людина надзвичайно активно втручається у формування рельєфу, що спричинює утворення техногенних форм рельєфу. Прикладами таких форм рельєфу є насипи для доріг і залізниць, кар’єри, терикони шахт, дамби, які утворюються в результаті будівництва доріг і залізниць, видобутку мінеральних ресурсів та складування відходів після перероблення корисних копалин, загачування річок тощо.
5. Назвіть форми рельєфу в межах вашої місцевості. Які з них утворені під дією зовнішніх сил?
Північ області відноситься до зони мішаних лісів, зокрема, Малого Полісся; середня частина — до лісостепу, де виділяються пасма Розточчя, Гологір, Вороняк, Опілля та крайньої західної частини Подільської височини. Далі на південь йдуть карпатські передгір'я та, власне, Карпати. Вони представлені Бескидами.
6. Які заходи із запобігання руйнівним процесам на земній поверхні впроваджуються у вашій місцевості?
У прогресивних зсувах поверхня зони ковзання проходить нижче за підошву схилу, тому під час руху зсуву утворюється характерний бугор випирання, який сам по собі є стримуючим протизсувним бар'єром. Через це одним із заходів, що запобігають розвитку зсувів, є підсилення бугра випирання, що досягається відсипкою контрбанкетів або прошивкою залізобетонними шпильками зсувного тіла перед схилом. Іноді разом із шпильками використовується явище так званого «електроосмосу».
Будова стінок і контрбанкетів обов'язково супроводжується дренуючими приладами. За відсутності цих заходів підпір підземних і поверхневих вод зруйнує споруду. Конструкція підпірних споруд і глибина фундаментів визначається розрахунками, з урахуванням практичних величин зсувного тиску на об'єктах досліджень.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)