Способи упорядкування хронологічних даних: лінія часу, хронологічна таблиця, синхронізована таблиця
- 18-11-2022, 18:20
- 2 148
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 12. Способи упорядкування хронологічних даних: лінія часу, хронологічна таблиця, синхронізована таблиця
Разом із Кліо розгляньте картини. Опишіть, що ви на них бачите, які емоції вони у вас викликають, в яких роках та століттях відбувалися події, зображені художниками.
Хрещення Володимира. 988 рік. Фреска Віктора Васнецова, Володимирський собор у Києві.
Картина Артура Орльонова «Кий, Щек, Хорив і Либідь засновують місто Київ. 482 рік»
1. Спосіб упорядкування хронологічних даних: лінія часу
Кожну хвилину на нашій планеті Земля відбувається безліч подій. А оскільки час невпинно рухається вперед, то ці події швидко стають минулим, тобто історією. Уявіть, що події відбуваються одночасно на різних континентах, у багатьох країнах, у житті мільярдів людей. Виникає питання: як впорядкувати цю величезну кількість подій? На допомогу вченим-історикам та історикиням приходить наука хронологія, яка за допомогою лінії часу вчить нас встановлювати послідовність подій, визначати їх тривалість, віддаленість один від одних та до сьогодення.
Історичний час зображають як пряму лінію, що направлена від минулого до майбутнього, розділену на проміжки: рік, століття, тисячоліття та ери, й називають її лінією часу.
Літочисленням називають відлік років від певної події. Вчені домовилися вести відлік часу від Різдва Христового — моменту, коли народився Ісус Христос. Так почалася християнська ера, яку стали називати нашою ерою. Така система літочислення прийнята майже у всьому світі. Люди жили й творили і до Різдва Христового. Всі події, які відбувалися до народження Ісуса Христа, вважають подіями до нашої ери та записують скорочено до н. е. або до Р. X. Відлік часу до нашої ери рахують у зворотному порядку, назад — від 1 року до безконечності. Роки нашої ери, тобто дати подій, що відбувалися після Різдва Христового, записують без позначень і рахують від меншого до більшого.
- 1. Як хронологія допомагає вивчати минуле?
- 2. За допомогою чого зображають історичний час?
- 3. Поясніть, що називають літочисленням.
Барвограй ідей
Накресліть у зошиті лінію часу й позначте на ній дати створення ілюстрованих книг.
2. Спосіб упорядкування хронологічних даних: хронологічна таблиця
У житті людини, народу, держави відбувається багато подій. Їх учені вивчають, аналізують, об’єднують подібні, виділяють серед них особливі та найголовніші. Шановні п’ятикласники й п’ятикласниці, які події вашого життя ви виділите як особливі?
Особливими подіями вважають, ті, які впливають і змінюють життя. Для того щоб їх краще запам’ятати, виокремити, зрозуміти, як вони між собою зв’язані і який мають вплив на історичний розвиток, учені запропонували записувати важливі події в часовій послідовності до хронологічних таблиць.
Отож, хронологічна таблиця — спосіб упорядкування подій за часом, перелік історичних подій у календарній послідовності.
- 1. Які події історики виділяють серед багатьох подій?
- 2. З якою метою були створені хронологічні таблиці?
- 3. Що таке хронологічна таблиця?
Барвограй ідей
1. Прочитайте уважно хронологічну таблицю. Про що ми дізнаємося з першої колонки таблиці? Яку інформацію отримуємо з другої колонки?
2. Попрацюйте в парах і виконайте вправу «Дата. Подія. Значення» (задайте один одному питання, використавши дані таблиці). Наприклад: Яка подія відбулася в 1561 році? Коли було створено Пересопницьке Євангеліє? Чому створення Пересопницького Євангелія було важливим?
3. Спосіб упорядкування хронологічних даних: синхронізована таблиця
Барвограй ідей
Пропонуємо вам, шановні п’ятикласники й п’ятикласниці, побути дослідниками й дослідницями і спробувати самим з’ясувати, що таке синхронізована таблиця. Допоможе вам у вашому мінідослідженні алгоритм дій, який ми вам пропонуємо.
1. Прочитайте уважно заголовки таблиці.
2. Яку інформацію ви можете почерпнути з частини таблиці під назвою «Всесвітня історія»?
3. Яку інформацію ви можете почерпнути з частини таблиці під назвою «Історія України»?
4. Про що ви дізнаєтеся, коли прочитаєте дати подій і назви подій?
5. Зробіть висновки, скориставшись словами-підказками: світ, Україна, одночасно, події.
Отож, синхронізована таблиця дає змогу встановлювати часові зв’язки між подіями, які відбувалися та відбуваються в світі. Й розуміти, що події української історії та всесвітньої взаємопов’язані.
Галявина творчості
Прочитайте уважно уривки з листів дітей, ваших ровесників та ровесниць, свідків Революції Гідності. Заповніть хронологічну таблицю на тему «Революція Гідності», скориставшись пам’яткою. Дайте відповідь на питання: «Що для вас гідність і свобода?».
«Щоб підтримати ідеологію Дня Гідності, до України 2014 року прибули президенти з інших держав, цим самим показуючи, що вони вважають її такою ж сильною, розвинутою і здатною на великі звершення. Тож гідність і свобода — це майже одне й те саме.»
Каріна Миколюк, Чернівецька гімназія № 5
«2010 року посаду президента України обійняв проросійськи налаштований Віктор Янукович. Усю його політику можна трактувати як злочинну по відношенню до українського народу. Всі його дії були направлені на зближення України і Росії (впровадження російської символіки, нехтування державною мовою в медіа, знецінення злочинів РФ в історії України щодо голодоморів, торговельні угоди з РФ, повернення до старої Конституції тощо). У 2013 році після зміни курсу проти ЄС на користь повернення до Митного союзу звичайні люди, що пам’ятають успішне завершення Помаранчевої революції, влаштували протести Євромайдану в багатьох містах України. Але найбільша кількість людей вийшла на Майдан у Києві, розпочалися студентські страйки...»
Дарина Коваленко, Харківська спеціалізована школа № 11
Пам’ятка
Як скласти хронологічну таблицю
• Прочитайте повністю тему, за якою належить скласти хронологічну таблицю.
• Уважно прочитайте текст, виділіть основні події, що згадуються в даному тексті.
• Підготуйте в зошиті основу таблиці.
• Прочитайте ще раз текст, заповніть таблицю. Розставте всі події за хронологічним порядком, тобто першою ставте подію, що відбулася раніше за всі, другою — подію, що відбулася після неї, і так далі. Останньою у списку має бути зазначена подія, що відбулася пізніше за всі.
• Випишіть у хронологічну таблицю тільки ті події, що мають безпосереднє відношення до даної теми.
Складіть синхроністичну таблицю за вказаними датами: 1648 рік, 1710 рік, 1905 рік, 1991 рік. Скористайтеся пам’яткою.
Пам’ятка
Як скласти синхроністичну таблицю за вказаними датами
• Накресліть у зошиті основу таблиці.
• Скористайтеся сайтом пошукової системи. Введіть у рядок пошуку «Цей день в історії».
• Введіть у пошук потрібний вам рік.
• Прочитайте інформацію про події, які відбулися в зазначеному році.
• Виберіть ті, які відбулися у світі і вас зацікавили. Запишіть їх у таблицю.
• Віднайдіть події, що стосуються історії України. Запишіть їх у таблицю.
Коментарі (0)