Войти
Закрыть

Історико-географічні назви як свідчення минулого

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

Урок 17. Історико-географічні назви як свідчення минулого

Про що розкажуть історико-географічні назви рідного краю?

Що криється за назвою рідного села чи міста?

Обговорення

Що ви знаєте про історію назви вашого рідного села/селища/міста? Коли воно отримало таку назву?

Про що розкажуть історико-географічні назви рідного краю?

На попередньому уроці ми переконалися, що історія назв географічних об’єктів - це невід’ємна частина історії. Зміна топонімів відбувається нечасто. Інколи їх змінюють на штучні, не притаманні цій місцевості. Наприклад, за часів радянської влади на карті нашої країни з’явилися міста й села на честь радянських політичних діячів чи подій радянської історії. Таких населених пунктів в Україні було понад 1000. У такий спосіб радянська влада намагалася стерти пам’ять українців про минуле, нав’язавши чужі назви.

Місто Кропивницький (колишній Єлизаветград, потім - Кіровоград). Будівля Кропивницького обласного музично-драматичного театру. Саме тут було створено перший професійний український театр - Театр корифеїв. Сучасне фото

Останніми роками в Україні відновлюють історичні топоніми. Повернення первинних назв сприяє відновленню історичної пам’яті. Погодьтеся, що жодна людина не хотіла б, щоби її ім’я одного дня змінили на інше. То хіба ж заслуговують на таке міста й села з багатющою історією?

Пропонуємо вам дослідити історико-географічні назви рідного краю, щоби дізнатися більше про історію малої батьківщини.

Народна легенда про назву Вінниці

Прийшов на берег Бугу чоловік, поставив собі хату й зажив із жінкою. Мав двох дочок. Одну ласкаво називав Вишенькою, а другу - Вінничкою. Росли дівчата, як ягоди, рум’яні та веселі. А коли виросли, то одружив їх із працьовитими риболовами. Поставили Вишенька із чоловіком дерев’яну хату на правім березі Бугу, а Вінничка - на лівому. Рубали ліс, випалювали пні, землю орали й жито засівали. В дуплах мед вибирали...

Одного разу зірвався сильний вітер, завив. Птахи перестали співати, сонце зайшло за чорну хмару. То не вітер вив, не буря надходила, а страшні воріженьки понад Бугом чорний копоть підняли. Оточили зненацька домівки Вишеньки й Віннички, хотіли всіх у полон забрати.

Виходу не було. Краще смерть, ніж довга й чорна неволя. Вінничка першою запалила свою хату. Сестра Вишенька побачила вогонь за Бугом і також розвела вогонь в оточеній хаті. Як дві свічки, палало сухе дерево, тріскотів вогонь...

Проминули літа. Багато води в Бузі протекло. Прийшли нові люди сюди, осіли, побачили згарища, дізналися про гірку долю Віннички і Вишеньки. На пам’ять добру про них назвали їхніми іменами річки, що несуть свої води до Південного Бугу. Побудували тут фортецю, а місто біля неї назвали іменем річки - Вінницею.

За матеріалами, зібраними фольклористкою Євдокією Горб

https://vinpoisk.com/old_history/narodna-legenda-pro-nazvu-v-nnits

Вінниця. Сучасне фото

1. Дізнайтесь, чи є топоніми у межах вашого рідного краю, названі на честь видатних українців/українок. Знайдіть топоніми вашого краю, які названі за особливостями ландшафту.

Що криється за назвою рідного села чи міста?

Історична назва рідного села чи міста - свідчення його минулого. Назва географічного об’єкта сама по собі є пам’яткою історії та культури. Дослідження походження назви рідної місцевості неодмінно розкриє маловідомі сторінки історії. Інформацію про топоніми ми можемо відшукати в різних джерелах - документах та розпорядженнях, заповітах, угодах, записках подорожніх тощо.

Якщо ж назва змінювалася, то причини цих змін також чимало розкажуть про долю вашого села чи міста. У такому разі потрібно довідатися, хто, коли й чому вирішив змінити історичну назву населеного пункту.

Серед назв населених пунктів України є і досить незвичні: Носівка на Чернігівщині, Сирники на Волині, Халеп’я на Київщині, Халтурине на Полтавщині або Африканівка на Харківщині. А на Донеччині є український Нью-Йорк! Хоча це й не велике місто, а проте мальовниче селище. Досить незвичну для України назву населеному пункту дали німецькі переселенці, які оселилися тут наприкінці XIX століття.

Але не лише переселенці засновували на теренах України поселення зі звичними для себе назвами. Українці за кордоном також називали засновані ними населені пункти, аби пам’ятати про Батьківщину. Наприклад, в Австралії є селище Себастополь, у Казахстані - Українка та Форт-Шевченко, у Канаді - Мазепа та Батурин, а в Бразилії - Нова Одеса. У Сполучених Штатах Америки існує понад десяток населених пунктів, у назві яких присутній топонім Одеса! За такими назвами легко зрозуміти, ким були засновники цих міст і містечок.

2. Розгляньте карту на с. 73. З’ясуйте, яке походження мають назви населених пунктів поблизу міста Теребовля (Тернопільска область). Запропонуйте власний варіант пояснення назви населених пунктів, які не розтлумачені на карті.

ПІДСУМОВУЄМО

1. Пригадайте назви вулиць вашого населеного пункту. Чи знаєте ви, звідки походять ці назви? Які назви вам видаються дивними/нестандартними або незрозумілими? Чому?

2. Відвідайте краєзнавчий музей/архів/органи місцевого самоврядування. Укладіть уявний туристичний буклет або рекламне оголошення про екскурсію рідним краєм. За приклад можна взяти рекламні оголошення, розміщені на сайті #Мандруй Україною: https://discover.ua/things-to-do.

3. Уявіть, що ви берете участь у засіданні історико-краєзнавчої комісії з надання назви новим вулицям у вашому населеному пункті. Запропонуйте 2-3 назви і винесіть їх на обговорення. Зверніть увагу, що нові назви мають легко вимовлятися, запам’ятовуватися, не повторюватись у межах населеного пункту.

Якщо ви запропонуєте назвати вулицю на честь особи, врахуйте, що обрана постать має відповідати таким умовам:

  • ця особа вплинула на розбудову держави, боротьбу за незалежність;
  • здійснила героїчний вчинок, звершений в ім’я Батьківщини;
  • має непересічні здобутки у сфері науки, освіти, культури, мистецтва.
  • Іменування вулиці на честь історичної події може здійснюватися задля:
  • популяризації історії України;
  • формування історичної свідомості українського народу;
  • розвитку науки, освіти, культури, мистецтва.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду