Громада. Моя шкільна громада
- 27-11-2022, 23:06
- 663
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
§ 10. Громада. Моя шкільна громада
Згадайте....
— мешканцями якої територіальної громади ви є;
— що таке «місцеве самоврядування».
Як ви розумієте...
— поняття «громадські справи», «шкільне самоврядування»?
Чи знаєте ви, що...
— із 2020 року в Україні діють 1469 територіальних громад?
«Якби так узяти порівняння з тіла людського, то можна би сказати, що держава, то цілий чоловік, а громади, то ті найменші комірки, з котрих складається ціле тіло і кожна його частина ...».
Іван Франко, український письменник, громадський діяч
10.1. Громада
Жодна людина не існує сама по собі. Від народження ми є частиною певних спільнот: міста/села, школи, сім’ї. Наші спільноти є частинами більших об’єднань, зокрема територіальних громад. Хоча територіальні громади як адміністративні одиниці сформувалися в Україні нещодавно, традиція об’єднуватися для вирішення спільних важливих питань у наших предків існувала дуже давно. Земля, ліси, пасовища спільно використовувалися всіма членами громади. Жителі сіл і міст спільно організовували захист своїх населених пунктів від ворогів, охороняли порядок та спокій мешканців, займалися створенням шкіл, дозвіллям, допомагали людям старшого віку і тим, що не могли самотужки про себе подбати.
Сучасна територіальна громада, згідно Закону України «Про місцеве самоврядування», — це добровільне об’єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр. Чому виникла потреба у створенні такої ланки адміністративного устрою? Мешканці громади краще знають та відчувають місцеві потреби і можливості. Тому саме вони самостійно вирішують питання розвитку своєї території, будують дороги, школи та лікарні; реалізовують проекти з організації дозвілля дітей та молоді, шукають шляхи відкриття нових підприємств, створення робочих місць тощо.
Адміністративно-територіальний устрій України: територіальні громади і нові райони в межах областей, 2020 рік
Успішна громада — та, жителі якої активно долучаються до спільних громадських ініціатив. Посадити ліс чи парк, прибрати сміття, допомогти старшим людям чи спробувати себе у волонтерстві — цей внесок у розвиток своєї малої батьківщини може зробити кожен/кожна з нас.
Запитання і завдання
1. Чому людям властиво об’єднуватися в громади? 2. Чим, на вашу думку, різняться поняття «громада» і «територіальна громада»? 3. Наведіть приклади справ, які здійснені силами вашої громади.
10.2. Правила співжиття в громаді
Учасниками територіальної громади є всі люди, які проживають в її межах. Це єдина вимога. Інші індивідуальні характеристики й особливості, такі як національність, колір шкіри, релігійні переконання чи мова, ніяк не впливають на можливість жити у громаді. Ми всі є абсолютно різними й абсолютно рівними.
Територіальні громади за чисельністю осіб зазвичай є відносно невеликими утвореннями. При вирішенні важливих питань чи проблем, щоб подолати розбіжності між поглядами членів територіальної громади, організовують збори, громадські слухання, подають індивідуальні і колективні звернення, електронні петиції. Спільні обговорення, увага влади до позицій і поглядів кожного, дають можливість прийняти спільне рішення. Так реалізуються інтереси членів громади. Усі думки мають бути вислухані та взяті до уваги, однак реально втілені можуть бути лише ті, котрі підтримує більшість.
Ваша шкільна спільнота — теж громада. Учні, вчителі та батьки взаємодіють між собою, забезпечують ефективний процес навчання. Повага до особистості, людяність у стосунках, чіткі правила, які ніхто не повинен порушувати, є запорукою порядку та процвітання колективу. Дієвим є шкільне самоврядування. Його повноваження визначає статут навчального закладу. Чому це так важливо? Бо, залучаючись до організації та управління освітнім процесом, учні вчаться приймати рішення, бути активними, усвідомлюють принципи демократії.
Запитання і завдання
1. Чим схожі самоврядування у шкільній та територіальній громадах? 2. Чому учням важливо залучатися до організації шкільного самоврядування? 3. Сформулюйте перелік важливих правил співжиття в громаді.
10.3. Громадський простір
Громадський простір пов’язаний з певними типами громадської діяльності, такими, як спілкування, дозвілля. Він забезпечує умови для прогулянок, відпочинку, творчості та освіти, будучи загальнодоступним. Це вулиці, парки, газони, сквери, площі, дитячі майданчики, набережні, пляжі тощо. Громадський простір є місцем, де ми відпочиваємо, розважаємося, навчаємося чи весело проводимо час із друзями.
Поміркуйте, яким ви хотіли б бачити громадський простір. Вочевидь, серед іншого — комфортним і сучасним. Щоб цього досягти, потрібно дбати про безпечність, доступність, впорядкованість цієї території. Адже громадський простір не належить нікому і, водночас, є власністю всіх.
Школа теж є частиною громадського простору. Всі учасники/учасниці шкільної громади можуть вільно користуватися класними приміщеннями, актовою та спортивною залами. На цій території можемо вільно висловлювати свої думки, розмірковувати, сподіваючись на підтримку чи відстоюючи свою правоту в суперечці з опонентами. Школа є моделлю демократичного суспільства, тому будь-хто з вас повинен відчувати себе тут вільним, захищеним і почутим.
Запитання і завдання
1. Хто повинен дбати про благоустрій громадського простору? 2. Які обов’язки, на вашу думку, є в тих, хто користується громадським простором? 3. Наведіть приклади місць, які є громадським простором поблизу вашого дому.
Попрацюйте разом
1. Вправа «Спроба SWOT-аналізу» (strengths (сили), weaknesses (слабкості), opportunities (можливості), threats (загрози)). Обговоріть внутрішнє становище громади, спробувавши визначити її сильні та слабкі сторони. Дізнайтесь, які громади межують із вашою, та оцініть можливості і ризики «зовнішнього середовища». Систематизуйте міркування, уклавши таблицю чи схему. 2. Вправа «Мапа громади» (в парах). Намалюйте схематично мапу «Цікаві місця моєї громади». З її допомогою проведіть уявну екскурсію.
Пригадайте найважливіше
Громада. Територіальна громада. Шкільна громада. Громадський простір.
Онлайн-цікавинка: «Територіальні громади» (мультфільм)
https://cutt.ly/Ylsz1yp
Корисна гра: «Правила співжиття в громаді» (правильно-неправильно)
https://cutt.ly/YIsxvdZ
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Доберіть слова чи словосполучення, що відповідають поняттю «громада».
3. Складіть перелік природних об’єктів, які розташовані на території вашої громади.
4. Віднайдіть інформацію про те, які населені пункти входять у територіальну громаду, в якій ви мешкаєте.
5. Вправа «Лідери». Поміркуйте і запишіть, які риси мають бути притаманні шкільним лідерам/лідеркам. Чому ви так вважаєте?
6. Творча вправа «Мрія». Вважають, що лідери можуть бачити те, чого ще не існує — свою мрію. Опишіть, якими ви мрієте бачити свій клас або школу.
Коментарі (0)