Як зберігають інформацію про минуле в музеях, архівах та книгах
- 28-11-2022, 16:37
- 1 060
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Пометун, Малієнко 2022
§ 11-12. Як зберігають інформацію про минуле в музеях, архівах та книгах
Обговоріть у класі
Як люди зберігають інформацію сьогодні? Що ви знаєте про зберігання історичних джерел? Чи були ви колись в місцях, де їх зберігають?
Досліди
Для чого існують музеї? Розглянь світлини і прочитай назви музеїв.
Що, на вашу думку, можна побачити у кожному з цих музеїв?
1. Як зберігають історичні джерела
Поміркуйте
Чому є важливим збереження речових пам’яток у музеях?
Інформацію зберігають по-різному: запам’ятовують, переказують одне одному, замальовують та записують. В останні два століття людство винайшло багато способів зберігання інформації. Це насамперед інтернет, який допомагає накопичувати і передавати величезні обсяги інформації.
А от інформацію про минуле знаходимо переважно в історичних джерелах. Щоб зберігати ці джерела, створили спеціальні заклади — музеї. Перший музей (Дім муз) — було засновано у давньому місті Александрія Єгипетська понад 2000 років тому. Більшість музеїв розташовані в спеціальних будівлях, проте є й музеї просто неба. Іноді навіть квартали міста оголошують музейною територією. В музеях речові й писемні пам’ятки є експонатами.
Співробітники музеїв працюють із відвідувачами, розповідаючи про експонати, досліджують джерела, займаються реставрацією — відновлюють пошкоджені історичні пам’ятки.
Досліди
Порівняй вигляд історичної пам’ятки до і після реставрації. Яке значення, на твою думку, має робота реставраторів та музейних працівників?
Ікона святого Юрія Змієборця із с. Старий Кропивник Львівської обл.
Корабель вікінгів, знайдений 1881 р. на території сучасної Норвегії
Як і речові, писемні джерела можуть псуватися, згоріти у пожежі, інколи їх викрадають чи навмисно знищують. Тому їх потрібно спеціально зберігати. Сховищем документів різних періодів є архіви.
Архів (від грецького слова «архе» — давній) — збірки документів, а також місця, де зберігають, упорядковують і вивчають письмові документи.
Досліди
Розглянь світлини та опиши їх. Що, на твою думку, треба робити, аби архівний документ «заговорив»?
Робота працівників архіва - архіваріусів, які систематизують, зберігають і досліджують документи
Архівні документи XVII ст.
2. Чому давні книги є історичними джерелами
Обговоріть у класі
Чим відомі Йоганн Гутенберг та Іван Федоров? Чому, на вашу думку, у багатьох країнах є пам’ятники книгам? А який пам’ятник запропонували б ви?
1. Пам’ятник Івану Федорову, засновнику першої друкарні, м. Львів
2. Пам’ятник Йоганну Гутенбергу - винахіднику книгодрукування. Майнц. Німеччина
3. Пам’ятник книзі. Берлін. Німеччина
4. Пам’ятник книзі. Китай
5. Пам’ятник людині, яка читає. Крайсчерч. Нова Зеландія
Поміркуйте
Фіксуйте у «бортовому журналі» нові для вас факти з тексту і свій короткий коментар щодо їх важливості/цікавості/новизни. Наприклад:
Відтоді, як люди винайшли письмо, книга стала найкращим способом збереження і передання накопиченої інформації. Звичне для нас слово «книга» має давнє походження й означає «те, що пов’язане, скріплене разом».
Упродовж століть книги переписували від руки, зазвичай у монастирях і храмах. Робота тривала місяцями, а почасти — і роками. Книги переплітали в міцні оправи з металевими замками, оздоблювали золотом і сріблом, коштовним камінням і перлами. Тому коштували книги дуже дорого.
Від першої держави, що існувала на нашій території, — Русі-України — залишилось багато рукописних пам’яток, які є частиною світової культурної спадщини. З-поміж них — Остромирове Євангеліє, створене в 1056-1057 роках на замовлення правителя Остромира. Ця книга має 294 пергаментні аркуші, написана красивим почерком у дві колонки, де букви не пов’язані між собою, а слова не відділені одне від одного.
Досліди
Розглянь світлини стародавніх українських книжок. Постав кілька запитань, які допоможуть тобі дослідити одне із зображених джерел.
Зображення євангеліста Луки в Остромировому Євангелії (XI ст.)
Пересопницьке Євангеліє XVI ст. - унікальна рукописна пам’ятка. Зберігається в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського. На ньому присягає новообраний Президент України
Досліди
Чому зображені пам’ятки є одночасно писемними, речовими і візуальними історичними джерелами? Що можна дізнатися про життя людей з книжкової мініатюри XV століття?
Будівельні та сільськогосподарські роботи (Радзивіллівський літопис XV ст.)
Коштовна оправа стародавньої книги. XVIII ст.
3. Як Йоганн Гутенберг та Іван Федоров змінили життя людей
Обговоріть у класі
Дехто з істориків вважає, що книгодрукування — одне з чотирьох великих відкриттів людства (разом з компасом, порохом і папером). Чи погоджуєшся ти з такою думкою? Чому?
Поміркуйте
На основі тексту з наведених слів оберіть ті, що об’єднують інформацію про Йоганна Гутенберга та Івана Федорова: Львів, XV століття, першодруки, Біблія, підручник, Німеччина, календар.
У XV столітті в Європі, зокрема й на українських землях, зростає потреба у книжках: учителям і школярам необхідні були підручники, купцям — відомості про інші держави та географічні карти, церквам — релігійні книги.
«Батьком» європейського книгодрукування вважають німецького винахідника Йоганна Гутенберга. Винайшовши в середині XV ст. друкарський верстат і спеціальну фарбу для літер, він близько 1450 р. надрукував Біблію. Й. Гутенберг започаткував і традиції книгодрукування: розміщення тексту на сторінці, види шрифтів, оздоблення книг тощо. Попри життєві труднощі та фінансову скруту, Й. Гутенберг випускав підручники й календарі.
Справу Йоганна Гутенберга в Україні продовжив Іван Федоров (Федорович) — обдарований винахідник і талановитий майстер, знаний друкар. Аби створити друкарський верстат, він опанував різні ремесла: був теслею, ливарником і палітурником. Іван Федоров розробив форми для літер, сам набирав і виправляв текст, перекладав і тлумачив стародавні книги. Власну друкарню І. Федоров відкрив у Львові за гроші містян. А потім переїхав до Острогу, де друкував книги коштом князя Костянтина Василя Острозького.
Завдяки книгодрукуванню збільшився випуск книжок, вони здешевіли і стали доступнішими для різних верств населення. Це зумовило розвиток освіти, науки і культури.
Досліди
Які були перші книги Івана Федорова у Львові? Що розповідає картина українського художника Артура Орльонова про створення Острозької Біблії? Які деталі картини важливі для розуміння події, історичного періоду?
1. Перша книга, видрукувана Іваном Федоровим в Україні. «Апостол», книга для богослужіння. 1574 р. Львів
2. Острозька Біблія - перший друк Святого Письма в Україні. Остріг
3. «Буквар» - перший друкований підручник на українських землях. Остріг
4. А. Орльонов. Створення Острозької Біблії, 1581 р. Сучасний живопис, Україна.
4. Яку роль відіграють бібліотеки в житті сучасного суспільства
Обговоріть у класі
Якими були ваші враження при першому відвіданні бібліотеки? Яким досвідом користування каталогами бібліотек ви могли б поділитися з іншими?
Досліди
Обери одне із завдань нижче та, скориставшись схемою, виконай його письмово. Поділись своїми думками з іншими. Які ідеї видалися тобі найбільш переконливими? Сформулюй висновки щодо ролі бібліотек в житті людини та сучасного суспільства.
Завдання:
- 1. Назви щонайменше три причини, чому сьогодні важливо зберігати книги.
- 2. Наведи не менше трьох прикладів того, як зберігають джерела інформації в бібліотеці.
- 3. Використай візуальну інформацію та власний досвід і закінчи речення: «Бібліотека сьогодні є інформаційним центром, тому що...»
- 4. Поясни кількома реченнями, навіщо в бібліотеці створюють каталоги книжок.
- 5. Склади пам’ятку з 3-4 порад: «Як знайти у бібліотеці потрібну книгу».
Перевір себе
- 1. Що можна дізнатися про минуле з експонатів різних музеїв?
- 2. Як архіви допомагають історикам досліджувати минуле?
- 3. Коли і де працювали Йоганн Гутенберг та Іван Федоров?
- 4. Навіщо потрібні бібліотеки людині сьогодні?
- 5. Обери одне з джерел, наведених у параграфі, та доповни речення: «Обране мною зображення... свідчить про зв’язок минулого і сьогодення, тому що...»
- 6. Запропонуйте назву книжки для спільного каталогу "Улюблені книжки нашого класу”. Складіть такий каталог.
А ще ти можеш
- 1. Здійсни віртуальну екскурсію в один із музеїв. Запиши назву музею, його місцезнаходження та експонати, які ти побачив/побачила.
- 2. Відвідай шкільну (місцеву) бібліотеку та візьми інтерв’ю у бібліотекарки/бібліотекаря і кількох відвідувачів. З’ясуй: скільки книжок у шкільній бібліотеці; з яких тем книжок більше; як вони розміщені на полицях; які з них призначені для твого віку; якими книжками цікавляться учні різних класів тощо. Напиши про це короткий звіт.
Коментарі (0)