Давньогрецька міфологія та релігія. Практичне заняття 5
- 9-11-2022, 21:29
- 763
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Бандровський, Власов 2019
§ 21. Давньогрецька міфологія та релігія
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 5
1. Як давні греки пояснювали походження світу та богів, явища природи?
У грецькому міфі про створення світу йдеться про період, коли існувала безодня Хаос. У ній народився Ерос (сила кохання), що постав зі світового яйця. Він призвів рух у Всесвіті. Богиня землі Гея народила Урана (небо) та Понта (море). Згодом, вона народила однооких велетнів - циклопів і дванадцятьох титанів. Головним серед них був Кронос. Згодом його син - Зевс - скинув титанів і став верховним богом, царем і батьком богів та людей. Бог неба, покровитель грому й блискавки Зевс, сидячи на високому троні, поділяв владу над світом з братами та сестрами. Його брат Посейдон став володарем моря, покровителем мореплавства. Він здіймав або гамував на морі бурю, викликав землетруси. Своїм тризубцем Посейдон підіймав кораблі, що сіли на мілину, а тим, хто зазнав кораблетрощі, посилав швидкі течії, які несли їх до безпечних берегів.
Персефона та Аїд. Давньогрецький рельєф.
Інший Зевсів брат, Аїд, став володарем у підземному світі. За віруваннями давніх греків, ворота в царство Аїда охороняв триголовий пес Цербер. Коли душа людини проходила крізь браму царства мертвих, вона потрапляла на суд Аїда, де зважували її вчинки за час земного життя. Душі праведників потрапляли в країну вічного щастя та вічної весни. Грішників доправляли в Тартар, оточений вогненною рікою. Тут на кожного з них чекала доля відповідно до його провини.
З грецьких міфів дізнаємося, що Аїд з дозволу Зевса викрав дочку Деметри й Зевса - Персефону, зробивши її своєю дружиною. Розгнівана Деметра наслала на землю неврожай, тому Зевс, аби врятувати життя на Землі, наказав Аїдові відпускати Персефону до матері на три чверті року. Саме на цей час природа щороку оживає. На землі розцвітають та плодоносять дерева, трави. Коли Персефона повертається до Аїда, життя завмирає. Так давні греки пояснювали зміни пір року.
1. Як давні елліни уявляли створення світу? 2. Які боги поділили між собою владу над природою та людьми? У чому виявлялася їхня влада? 3. Як греки пояснювали зміни пір року?
Працюймо самостійно. Завдання 1. Роздивіться ілюстрації та виконайте завдання.
- 1. Визначте, яких богів зображено.
- 2. Чи були серед єгипетських богів такі, які уособлювали ті самі стихії або опікувалися тими самими сферами життя, що й грецькі? Із чим це було пов’язано?
- 3. Чому греки поклонялися саме таким богам?
2. Як у грецьких міфах втілено спосіб життя та заняття греків?
Елліни вірили, що їхні найголовніші боги на чолі із громовержцем Зевсом живуть на горі Олімп. Боги в уяві греків мали людську подобу, людські бажання, думки, почуття, людські вади. Давньогрецькі боги сварилися, закохувалися, заздрили одне одному й навіть зазнавали поразок від людей.
Важлива роль серед богів-олімпійців належала сестрам Зевса та Посейдона: богиням Гестії, Деметрі та Гері. Гестію вшановували як покровительку домашнього вогнища; Деметра, богиня землеробства, уособлювала родючість та хліборобство; Гера - покровителька заміжніх жінок і дітей, родинного життя, подружньої вірності.
Вшановували греки й дітей Зевса. Так, Арес був богом війни, Гефест - вогню та ковальства; Артеміда - богиня полювання й покровителька тварин. Її зображували в довгому жіночому вбранні або в короткому, зручному для швидкого бігання одязі. За плечима в неї був сагайдак, а в руках - лук зі стрілами. Поряд з Артемідою зображували лань - її священну тварину.
Особливо шанували греки Афіну - богиню мудрості, покровительку наук та мистецтва, жіночої праці (ткацтва). Міфи розповідають про народження Афіни з голови Зевса в повному військовому спорядженні. Тому зображували її в обладунках, зі списом, щитом і в шоломі. За легендою, саме Афіна подарувала афінянам оливкове дерево.
Аполлону, богові сонячного світла, покровителю мистецтв, богу цілительства, були підвладні дев’ять муз, які уособлювали різні види мистецтва. Грецькі митці зображували Аполлона в образі вродливого стрункого юнака, з лірою в руках.
Шанували греки також Гермеса - вісника богів, опікуна пастухів, торговців, шахраїв і злодіїв. Щоб устигати виконувати всі доручення, Гермес змушений був зробити собі на ногах маленькі крильця. Зображували його юнаком у пласкому капелюсі, у руці він тримає чарівний жезл.
Одним з найпопулярніших богів був Діоніс - бог виноградарства та виноробства. Саме він навчив людей вирощувати виноградну лозу й робити вино. Зображували цього бога молодим, гарним, у вінку з плюща або виноградного листя, з гроном винограду.
Богиня кохання та краси Афродіта, за легендою, народилася з морської піни, і всюди, де ступала її нога, виростали квіти.
Греки вважали, що деякі боги втручалися в людські справи, допомагаючи чи шкодячи людині. Це, наприклад, богиня правосуддя Феміда, богині помсти ерінії, бог сну Гіпнос, бог шлюбу Гіменей.
1. Поміркуйте, про що свідчить той факт, що греки зображували своїх богів як людей. 2. Поясніть, як пов’язана поява богів зі способом життя та заняттями давніх греків. 3. Хто з богів уособлював явища природи?
Працюймо самостійно. Завдання 2. Роздивіться зображення з грецького посуду та виконайте завдання.
- 1. Яких богів зображено на фрагментах давньогрецького посуду?
- 2. Укажіть, покровителями яких занять або явищ природи вони були. Які людські якості уособлювали?
- 3. Доберіть слова чи словосполучення до характеристики кожного з богів.
3. Кого в Греції називали героями?
Не менше шанували греки героїв — напівбогів, народжених від богів і смертних жінок або від богинь і смертних чоловіків. Герої допомагали людям, навчали їх новому й корисному, а також приборкували або знищували страшних чудовиськ. Найулюбленішим з грецьких героїв-напівбогів був Геракл. Він убив велетенського лева, знищив гідру — потвору з тілом змії та дев’ятьма головами дракона, уполював дикого кабана, який мав дивовижну силу й наводив жах на людей. Геракла шанували й за те, що він навів лад у стайнях царя Авгія (які ніхто не чистив 30 років). Герой вичистив стайні від гною за один день, спрямувавши туди води двох річок. Загалом Геракл уславився 12 подвигами, за які Зевс зробив героя безсмертним, узявши його на Олімп.
У міфах про Геракла розповідається, що під час своїх мандрів герой зустрів титана Прометея, прикутого, за наказом Зевса, до скелі за те, що той викрав вогонь з Олімпу та приніс його людям. Тіло титана не переставав клювати орел. Геракл стрілою вбив орла, розірвав ланцюги й визволив Прометея.
Не менш шанованим героєм був Персей. Йому випало знищити страшну Медузу Горгону. Гермес подарував юному героєві всепереможного меча, який легко розрубував навіть залізо, Афіна вручила Персеєві блискучого, мов дзеркало, щита. Герой знав, що той, хто погляне на Медузу, негайно перетвориться на камінь, тому дивився на віддзеркалення на щиті. Відтявши голову Медузі Горгоні, Персей запхав її в чарівну торбу й знявся на летючих сандаліях у повітря, тікаючи від інших Горгон. Дорогою додому Персей урятував від морського чудовиська красуню Андромеду й одружився з нею.
Чому героїв греки поважали не менше за олімпійських богів? Кого в наш час називають героями? Поясніть походження та значення висловів: «геркулесова праця», «прометеїв вогонь», «очистити авгієві стайні».
Працюймо самостійно. Завдання 3. Роздивіться ілюстрації та виконайте завдання.
- 1. Які сюжети міфів про героїв покладено в основу зображених скульптур?
- 2. Чому Геракл був найулюбленішим героєм греків?
- 3. Уособленням яких чеснот були герої? Чому саме ці якості цінували греки?
Оцініть себе
Поставте собі оцінку за урок, зарахувавши за різні етапи роботи відповідні бали: за кожне із завдань (завдання 1-3) - від 1 до 3 балів; так само від 1 до 3 балів оцініть свою участь в обговоренні в парах (максимальна оцінка за урок - 12 балів).
Поміркуйте, чому деяких своїх богів елліни зображували старими, а деяких - юними. У чому відмінності грецької релігії від релігій народів Сходу? Чи пов’язаний з уявленнями греків про зовнішність богів розвиток скульптури та живопису?
Коментарі (0)