Давня Індія
- 10-11-2022, 20:33
- 369
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 14. Давня Індія
Пригадайте, що вам відомо про міста Мохенджо-Даро і Хараппа. Чому вчені не можуть пояснити причини занепаду найдавнішої цивілізації Індії?
У середині II тис. до н. е. до Індії прийшли племена кочовиків і скотарів — аріїв. Головним серед них було плем’я бхаратів. Говорили арії на санскриті. Кожне плем’я очолював вождь — раджа. На чолі союзу дев’яти племен стояв магараджа. Усе корінне населення Індії було поневолене і стало безправним. Себе ж арії вважали благородними людьми.
З початком оброблення заліза арії розширили свої посівні площі за рахунок вирубування лісів. Це сприяло їх розселенню по всій території Індії. Поступово вони асимілювалися з місцевим населенням й утворили разом із ним індійський народ.
Держава Маур’їв (317-180 рр. до н. е.). До VI ст. до н. е. північна Індія поділялася на безліч царств. З часом одне з них, що називалося Магадха, швидко зміцніло й розширилося. Але близько 330 р. до н. е. Александр Македонський узяв під контроль усю Західну Індію. Після його смерті представник роду Маур’їв Чандрагупта позбувся залежності від еллінів. У 305 р. до н. е. він зміг відбити наступ армії діадоха Селевка. З ним Чандрагупта уклав мирний договір, згідно з яким він отримав землі Західної Індії, а навзаєм передав Селевку 500 бойових слонів.
Чандрагупта
З часом Чандрагупта повернувся до Магадхи, захопив престол і заснував могутню державу Маур’їв, об’єднавши всю Північну й Центральну Індію.
Чому наступники Александра Македонського не змогли втримати під контролем землі Індії?
Онук Чандрагупти Ашока підкорив сусідні царства у Південній Індії. Згідно з переказами він розширив мережу зрошувальних каналів, побудував у містах лікарні, оновив всеіндійську систему доріг. Підкорені землі Ашока поділив на великі області, на чолі яких поставив членів царської сім’ї. Відтак у середині III ст. до н. е. держава Маур’їв досягла розквіту.
Ашока зробив буддизм державною релігією близько 260 р. до н. е. Він побудував для вірян тисячі культових споруд. Протягом свого правління Ашока дотримувався припису ненасильства — ахімси.
Буддизм. Близько 560 р. до н. е. народився принц Сідхартха Гаутама. Побачивши страждання бідняків, принц зрікся престолу й подався мандрувати, шукаючи відповідь на запитання: що є причиною страждань? Коли ж на нього зійшло боже осяяння, він знайшов відповідь на своє запитання і став Буддою, тобто «просвітленим».
Основна мета буддистів — досягти нірвани: стану вічного блаженства й абсолютного спокою. Найбільшими прихильниками буддизму були бідні верстви суспільства.
Ашока прагнув об’єднати населення своєї держави в єдиний народ. Та, незважаючи на успішне правління магараджи, більшість індійців вважала себе членами насамперед своїх племен, а вже потім підданими Маур’їв.
Будда
У II ст. до н. е. імперія розпалася. Роздрібнена й знесилена Індія стала здобиччю нових завойовників.
Що було спільного у розвитку Давнього Єгипту і Давньої Індії?
Брахма, Вішну та Шива
Брахманізм. У VI—II ст. до н. е. виникла ще одна релігія — брахманізм. Головними богами цієї віри є Брахма — творець, Вішну — захисник і Шива — руйнівник. Саме бог Брахма поділив індійське суспільство на 4 варни (групи): брахмани — жерці; кшатрії — воїни на чолі з царем; вайш’ї — селяни, купці і ремісники; шудри — слуги, найнижчі верстви суспільства, зокрема корінне населення Індії.
Не належали до жодної варни так звані недоторкані. Їм було заборонено жити в селищах та містах, до них не дозволено було торкатися і навіть дивитися на них. Вони прибирали сміття й виконували усю брудну роботу. Якщо недоторканий входив до селища, він мав дати про це знати спеціальним дзвіночком.
У V ст. до н. е. індійське суспільство почало ділитися на касти, тобто за професіями.
Проаналізуйте, які переваги й недоліки мав поділ людей на варни.
Індуїзм. Релігія давала людям нижчих варн лише одну надію: якщо вони коритимуться своїй долі, старанно виконуватимуть свої обов’язки, то у наступному житті зможуть народитися воїнами, царями або навіть брахманами.
Колесо сансари
Таку надію надавав індуїзм, зокрема поняття сансара — кругообіг життя у природі й переселення душ померлих до інших тіл. Цю ідею підтримував закон карми — сукупність усіх добрих і поганих справ, вчинених у попередніх життях, що визначає долю людини в майбутньому. Індуїсти вшановують священних тварин: корову, змію та інших. Священними книгами буддизму та індуїзму є епічні поеми «Махабхарата», «Рамаяна» і «Бхагават-Гіта».
Поміркуйте, яку роль відігравала релігія у житті Давньої Індії.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
Цивілізації Давньої Індії зробили надзвичайно великий внесок у розвиток культури людства. Моральні принципи буддизму й індуїзму сповідує понад мільярд жителів планети Земля. Учені стверджують, що саме індійські мудреці придумали позначення цифр, які ми нині називаємо арабськими. Так сталося, тому що запозичили ми їх саме в арабів. Та араби й не приховують, що цифри, як і багато чого іншого, вони запозичили у давніх індійців. Інтелектуальну гру для царів — шахи — також створили в Індії. Навіть цукор («сакхара») теж прийшов до нас з Індії — його вперше отримали із солодкого соку цукрової тростини.
Домашнє завдання
- 1. Порівняйте поняття «варна» і «каста»: визначте їх спільні та відмінні риси.
- 2. Підготуйте повідомлення про визначну пам’ятку культури Давньої Індії.
Коментарі (0)