Александр Македонський
- 10-11-2022, 20:45
- 303
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 26. Александр Македонський
Розгляньте карту. Чому державу Александра Македонського називають імперією?
Східний похід Александра
У 336 р. до н. е. царевич Александр (356-323 рр. до н. е.) очолив Македонію і вирішив продовжити справу батька. Він зумів не лише заволодіти Персією, а й узяти під контроль величезні території — від Греції аж до Індії.
Простежте шлях армії Александра Македонського на карті.
У 336 р. до н. е. македонська армія через північ Греції вийшла до земель Персії на півострові Мала Азія. У цей час проти Македонії повстали Фіви. Розлючений Александр розправився з повстанцями і наказав продати 30 тисяч фіванців у рабство. Після цього похід на схід було поновлено.
Колись могутня Перська держава ослабла через постійні конфлікти між сатрапами — правителями провінцій, — які стали самостійними і не хотіли виконувати наказів царя Персії Дарія III.
Перша велика битва між супротивниками відбулася на річці Гранік у 334 р. до н. е. Александрові потрібно було перемогти грецьких найманців, яких вважали найсильнішою частиною перського війська. Він застосував особливий порядок: у центрі розмістив важкоозброєну піхоту, а із флангів — кавалерію та легку піхоту. У такому порядку македоняни переправилися через річку, й піхота потужним ударом знищила перських лучників, а кіннота розбила ворожу кавалерію та грецьких найманців. Військо Дарія зазнало поразки, але не було знищене остаточно. Перси відступили, а македоняни легко увійшли до майже всіх підкорених персами грецьких колоній у Малій Азії. Лише Мілет і Галікарнас довелося брати штурмом.
Александр Македонський. Фрагмент давньоримської мозаїки з Помпеї
Поміркуйте, яким чином Александрові Македонському вдалося перемогти персів.
Прочитайте уривок із твору давньогрецького історика Плутарха. Чи підтверджують свідчення вченого ваші висновки?
Чому Александр Македонський так жорстоко покарав тих, хто довго чинив опір його війську?
Наступними під владу македонського царя потрапили землі Єгипту. Давня держава здалася без бою, а її жерці оголосили Александра богом.
Перський цар Дарій III розумів усю складність ситуації. Він пропонував віддати македонянам узбережжя Малої Азії та сплатити величезний викуп за полонених. Але Александр хотів знищити Дарія III і висунув нездійсненні вимоги. Тоді перський цар вирішив ризикнути. Він зібрав усе військо, що в нього залишилося, і навесні 331 р. до н. е. зустрівся в останньому двобої з Александром.
Війська зійшлися біля селища Гавгамели, на північ від Вавилона. Бій був запеклим. Завдяки хитрому маневру Александр домігся, що у передній лінії перського війська утворився розрив, і македоняни спрямували туди своїх гетайрів. Після поразки Дарій III утік у глиб імперії, де в 330 р. до н. е. був зрадницьки вбитий сатрапом — претендентом на царський престол. Військо Александра захопило, пограбувало й спалило столицю Персії Персеполь.
Завоювання Індії
У 327 р. до н. е. військо македонян увійшло до Індії і рушило в долину Інду. Проти них виступили загони раджі Таксила. Александр розпочав з ним переговори, у результаті яких було укладено договір, згідно з яким вони спільно напали на іншого раджу — Пора. У 326 р. до н. е. на річці Гідасп відбулася вирішальна битва. Непереможна македонська кавалерія на чолі з Александром легко розгромила кінноту супротивника. Але атакувати в лоб бойових слонів македоняни не наважилися. Спочатку тисяча кінних лучників обстріляла індів. Ескадрони Александра оточили лівий фланг противника — і колісниці швидко було виведено з ладу. Кіннота Пора кинулася під захист слонів, що давало змогу здійснювати вилазки за зручної ситуації. Махаути (вершники, які сиділи на шиях слонів) повели тварин на кіннотників Александра, котрі легко ухилялися від неповоротких тварин. Боролася з махаутами македонська піхота. Македоняни перемогли — і шлях до Гангу був відкритий. Проте виснажені вояки та командири вмовили полководця припинити наступ і повернути назад. Східний похід завершився.
Визначте основні наслідки Східного походу.
Результатом блискучих перемог Александра Македонського стало створення величезної імперії. До її складу увійшли Греція, Сирія, Фінікія, Єгипет, Персія та Західна Індія. Це була одна з найбільших держав давнього світу. Столицею Александр обрав давнє місто Вавилон. По всій території імперії засновували нові поліси, багато з яких називали на честь царя — Александріями.
Геніальний полководець Александр не планував зупинятися на досягнутому. Він прагнув підкорити увесь світ і наказав готуватися до війни з Римом та Карфагеном. Але у 323 р. до н. е. він несподівано захворів і помер.
Після смерті Александра його імперія почала слабшати і врешті-решт розпалася. Його спадкоємці — македонські полководці (діадохи) воювали між собою і втратили всі здобутки Александра Великого.
Складіть хронологічну таблицю Східного походу.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
Історики й дослідники військової справи вважають Александра Македонського геніальним полководцем, видатним організатором і політиком світового рівня. Його досвід вивчають як приклад блискучої стратегії й тактики. Як не дивно, походи македонян позитивно вплинули на розвиток античної науки (особливо географії) і поширили елліністичну культуру.
Домашнє завдання
- 1 .Складіть історичний портрет Александра Македонського.
- 2. Підготуйте повідомлення про його полководців — діадохів.
Коментарі (0)