Елліністичні держави. Культура елліністичної доби
- 10-11-2022, 20:45
- 341
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 27. Елліністичні держави. Культура елліністичної доби
Смерть Александра Македонського спричинила боротьбу між його діадохами після виснажливого протистояння. Відтак остаточно сформувалися три основні держави елліністичного світу — Македонське царство, Єгипетське царство Птолемеїв і так зване Сирійське царство Селевкідів, до якого невдовзі відійшли й основні володіння розбитого Селевком царства діадоха Лісімаха.
Поміркуйте, чому ці держави називали елліністичними.
За політичним устроєм новоутворені держави багато чого запозичили зі східних країн. Замість народовладдя Еллади тут одноосібно правили царі. Але основою суспільного розвитку стала грецька (еллінська культура). Також тут використовували здобутки підкорених Александром Македонським народів. Культуру, що постала завдяки поєднанню грецької та східних культур, історики називають елліністичною.
Нові міста зводили за принципом будівництва у Греції. Греки навчилися використовувати у війнах бойових слонів. У політичній сфері новим явищем стало поклоніння цареві. Переплелися елементи різних релігій. Східні митці запозичили еллінські зразки в архітектурі, скульптурі та живописі. Спільною для народів елліністичного світу була також мова, яка виникла на основі афінського діалекту.
Розгляньте карту. Які держави утворилися після розпаду імперії Александра Македонського? Поміркуйте, чому діадохи не змогли досягти єдності в управлінні державою.
Розквіт елліністичних держав (III ст. до н. е.)
Прочитайте текст. Поясніть, чому діадохи постійно ворогували між собою.
Найсильніша у світі армія, створена Александром Великим Македонським, марно загинула в міжусобних війнах. У 270-х роках до н. е. вона вже не була непереможною. Мине півтора століття, й елліністичні держави без особливих зусиль будуть підкорені Римом.
Культура і наука доби еллінізму
За доби еллінізму жило і працювало багато видатних учених та мислителів. Учень Платона Арістотель (384-322 р. до н. е.) уславився як учений-енциклопедист. Він створив ґрунтовні трактати з філософії, відтак його вважають засновником логіки як науки. «Історію тварин» Арістотеля вивчали в школах уже за нового часу.
Як ви вважаєте, кого називали вченими-енциклопедистами і чому?
Поміркуйте, чому в часи елліністичної культури багато вчених і мислителів захоплювалося філософією.
Поряд із філософськими школами, що утворилися у класичний період, виникли нові. Основну увагу в них приділяли проблемам етики, моралі, місця людини у світі. Серед них особливого значення набули вчення стоїків та філософія Епікура.
Прочитайте текст і визначте головні риси стоїцизму.
Нові відкриття було здійснено у галузі математики й техніки. Евклід уславився як перший математик, чиї теоретичні твори дійшли до нашого часу. Архімед із Сиракуз — давньогрецький математик, фізик, інженер, винахідник та астроном. Про життя цього вченого дуже мало відомостей, але його вважають одним із найвидатніших науковців не лише еллінізму, а й античності загалом.
Видатним механіком доби еллінізму був Герон Александрійський, який сконструював фонтани. Також він зібрав парову машину, яка під час театральних вистав рухала маріонетки й декорації.
Видатним оратором усіх часів дослідники вважають Демосфена. Палкий прихильник демократії, у своїх натхнених промовах він виступав проти загарбницької політики Філіппа II. Його промови називали філіппіками.
Греки високо цінували мистецтво архітектури. Шедеврами доби еллінізму вважають маяк на острові Фарос у дельті Нілу, поблизу Александрії-Єгипетської. Вогонь маяка, що горів на висоті 135 м, моряки бачили за 60 км. Іще одне диво — гробниця царя Мавсола, яку увінчувала колісниця, запряжена четвіркою коней. Шедевром був також Колос Родоський — гігантська, близько 36 м заввишки, статуя бога Сонця Геліоса на острові Родос в Егейському морі. Двадцять років знадобилося, щоб побудувати це диво. Унікальна Александрійська бібліотека нагадувала чудове місто. У ній були не лише читальні зали, а й книгосховища, фонтан і навіть зоопарк.
Розгляньте зображення Фароського маяка та Мавзолею в Галікарнасі. Які наукові знання мали будівники цих неперевершених споруд?
Колос Родоський. Реконструкція
Александрійський маяк. Реконструкція
Галікарнаський мавзолей Мавсола. Реконструкція
Визначте основні риси еллінізму.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
Поява еллінізму як політичного і культурного явища стала результатом запеклих війн, об’єднання давнього грецького і східного світів, що раніше розвивалися окремо. Виникла єдина державна система — поліси мали багато спільного в соціально-економічному житті, політичному устрої, культурі. Взаємообмін дав змогу збагатити свої знання і грекам, і жителям Сходу. Як результат — значні досягнення у сферах науки й мистецтва.
Домашнє завдання
- 1. Підготуйте повідомлення про видатного вченого або митця доби еллінізму.
- 2. Об’єднайтеся у групи і створіть колаж на тему «Сім чудес світу».
Коментарі (0)