Войти
Закрыть

Фінікія в давнину

6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Щупак, Піскарьова 2019

 

§ 16. Фінікія в давнину

Поміркуйте, яке географічне положення країни вважається вигідним.

1. ПОВСЯКДЕННЕ Й ГОСПОДАРСЬКЕ ЖИТТЯ ФІНІКІЙЦІВ

На східному узбережжі Середземного моря з давніх часів жили фінікійці — від грецького слова phoinos («фоінос»), що означає «червоний», бо вони вміли виробляти красиву червоно-лілову фарбу. Територія країни була невеликою, землі для заняття землеробством бракувало, тому багато фінікійців ішли до міст. Найбільшими містами країни були Тир, Сидон, а також Бібл, назва якого збереглася в словах «Біблія», «бібліотека».

Як і в інших давніх країнах, хлібороби Фінікії вирощували хліб, обробляли сади й виноградники, виготовляли запашну маслинову олію. Фінікійці розвинули й інші галузі господарства, які давали їм чималі прибутки.

Діємо: практичні завдання

  • 1. Уважно прочитайте текст параграфа, розгляньте запропоновані ілюстрації (с. 68) та визначте головні заняття фінікійців.
  • 2. Складіть розповідь про господарство фінікійців.
  • 3. Чи можна сказати, що фінікійці робили «бізнес» на моді?

Головне, за рахунок чого багатіли фінікійські міста, — це торгівля. Фінікія розташовувалася на перехресті торговельних шляхів між Єгиптом, Палестиною та Вавилонією, Ассирією, Грецією. Фінікійці прославилися як успішні торговці й найкращі у світі мореплавці. Вони вивозили на продаж вино, маслинову олію, пурпурні вбрання, скляний посуд. Цар Хірам постачав головний скарб Фінікії — плоти з величезних кедрових колод — до Єгипту, Ізраїлю та інших країн.

Фінікія. Ізраїльсько-Юдейське царство

Порт Карфагена (мозаїка)

Фінікійські амфори з кольорового скла

Фінікійські маски з кольорового скла

Срібна тетрадрахма (монети, м. Бібл, близько 554-544 рр. до н. е.)

Пізнавально й цікаво

Відкриття фінікійських мореплавців

Відважні фінікійські мореплавці зборознили все Середземне море, дійшли до Іспанії й навіть насмілилися вийти за Гібралтарську протоку в Атлантичний океан, який вони вважали водою, що омиває край Землі. Фінікійські кораблі йшли чимраз далі на північ, досягли берегів сучасних Англії та Ірландії (звідки привозили олово) і Бурштинового берега загадкових північних країн. Славнозвісну подорож навколо Африки фінікійці здійснили за часів могутнього й марнославного єгипетського фараона Нехо ІІ. Вони вперше в історії обігнули «Чорний континент» і повернулися додому через три виснажливих роки.

Фінікійський корабель

Відеофільм «Відкриття фінікійців»

1. Про які винаходи фінікійців розповідається у фільмі?

2. Поміркуйте, які знання знадобилися фінікійцям для плавання.

3. Розвиткові яких наук сприяв їхній досвід?

2. ФІНІКІЙСЬКА КОЛОНІЗАЦІЯ. КАРФАГЕН

На узбережжі Середземного моря фінікійці засновували численні колонії. Одна з таких колоній, заснована Тиром у Північній Африці, згодом перетворилася на славний і могутній Карфаген.

Варто запам’ятати!

Слово «колонія» має два значення:

  • колонія — країна, захоплена і гноблена іншою країною;
  • колонія — поселення людей, що переселилися з іншої країни; у цьому разі відносини колонії з «метрополією» (місцем, звідки вийшли жителі колонії) були партнерськими.

Карфаген, або Нове місто, був заснований у 814 р. до н. е. Незабаром він став найбільшим фінікійським центром ремесла й торгівлі, кількість населення якого досягла 200 тис. осіб. У зручній гавані стояли не тільки торговельні, а й військові судна. Грізний флот Карфагена складався з кількох сотень чудово оснащених кораблів.

Згодом сам Карфаген заснував багато колоній. Володіння цього міста-держави простяглися на півдні Іспанії, заході Сицилії.

Відео: 3-D реконструкція давнього Карфагена

Перегляньте відео та укладіть титри до нього, за допомогою яких можна здійснити екскурсію.

3. БАТЬКІВЩИНА АЛФАВІТУ

Близько XV ст. до н.е. на Близькому Сході, де жили фінікійці та семітські народи, була винайдена абеткова писемність. Фінікійці, які займалися торгівлею в цьому регіоні, мали швидко робити необхідні записи, але використовувати для цього ієрогліфи або клинопис було незручно. Так було вигадане більш просте єврейсько-фінікійське письмо на основі алфавіту, в якому особливі значки позначали спочатку склади («складове письмо»), а потім — літери.

Походження сучасних алфавітів від фінікійського

За допомогою першого алфавіту, який складався з 30 літер, що позначали приголосні, можна було записати й прочитати будь-яке слово.

Майже всі алфавіти, що існують у наш час, створені на основі єврейсько-фінікійського.

ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання

I. Знаю нове

  • 1. Поясніть запропоновані в хмаринці слова. Як ви думаєте, чому хмаринка має саме таку форму?
  • 2. У тексті параграфа наведено два значення поняття «колонія». Яке з них ви застосували б, розповідаючи про фінікійську колонізацію? Свою думку обґрунтуйте.
  • 3. Поясніть, як винайдення алфавіту пов'язане з господарською діяльністю фінікійців.

II. Обговорюємо в групі

  • 1. Поміркуйте, у розвиток яких знань і вмінь людства зробили значний внесок фінікійці. Як це пов'язано з їхньою господарською діяльністю?
  • 2. На підставі здобутих знань про життя фінікійців спробуйте уявити, які релігійні культи сповідували у Фінікії.

III. Мислю творчо

  • 1. Продовжуйте укладати ілюстровану шкалу часу або хронологічну таблицю «Давні цивілізації Африки та Азії».
  • 2. Вигадайте дві-три задачі на лічбу часу, в яких будуть фігурувати епізоди з історії Фінікії та вивчених раніше країн.
  • 3. Дізнайтеся, які пам'ятки можна сьогодні відвідати на території колишньої Фінікії. Прокладіть на карті маршрут і доберіть найвигідніший вид транспорту для мандрівки. Обчисліть, скільки коштуватиме така поїздка. Для роботи скористайтеся можливостями мережі Інтернет та, за потреби, допомогою старших членів родини.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду