Скіфи на території України. Практична робота № 3 (частина 2)
- 10-11-2022, 21:37
- 480
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Щупак, Піскарьова 2019
§ 31. Скіфи на території України. Практична робота № 3 (частина 2)
Пригадайте, що вам відомо про зображену археологічну пам'ятку й автора цитованого уривку з поеми «Ирій» Бориса Мозолевського.
Вечірній пруг — як скіфська гривна шийна
Із оленем на золотім пруту.
Озвись мені, як зацвіте шипшина, —
Я сам в тобі тим цвітом зацвіту.
Віки зітхають із могильних штолень.
Віки мені гукають: «О-го-го-о-о!».
А я і сам стою, як скіфський олень,
І все чекаю голосу твого.
Борис Мозолевський. Ирій (Поема у витворах скіфського золотарства)
1. ЩО ПРО СКІФІЮ РОЗПОВІДАЮТЬ ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА
Скіфи — перший народ, який створив державу на теренах України. Так само, як і кіммерійці, вони прийшли зі сходу. Скіфи перемогли кіммерійців та утворили велику державу, що проіснувала до ІІІ ст. до н. е.
Грецькі поселення на теренах сучасної України
Діємо: практичні завдання
Уважно розгляньте карту (с. 122) та дайте відповіді на запитання. Заповніть відповідні рядки таблиці на с. 118:
- 1. Коли на теренах українських земель панували скіфи?
- 2. Як називалася держава скіфів? Які народи її населяли?
- 3. Які групи населення Великої Скіфії позначили на карті історики за свідченнями Геродота?
- 4. Визначте за назвами груп скіфів заняття жителів Великої Скіфії.
Позначте на контурній карті Велику Скіфію, згадувані в матеріалах параграфа скіфські царські кургани, похід Дарія І на скіфів. Позначте та підпишіть найбільші поселення землеробських племен Скіфії, грецькі міста-держави в Північному Причорномор'ї.
Пізнавально й цікаво
Геродот про природу Скіфії
В усій цій країні, яку я описав, зима така сувора, що нестерпний мороз триває вісім місяців, так що коли проллєш воду, то від цього на землі не буває болота, але коли розпалиш вогонь, може бути багнюка.
Одна з рік Скіфії — це Істр. Далі за нею йде Тірас... Третя ріка — це Гіпаній... Четверта ріка — це Борисфен... Серед інших рік Борисфен найбільш корисний людям, бо навколо нього найкращі й найпоживніші пасовища для худоби, і дуже багато в ньому риби, приємної на смак, і вода в ньому дуже чиста, порівняно до інших із каламутною водою, і ниви навколо нього чудові, а там, де не засіяно, виростає висока трава. А в його гирлі відкладається багато солі. І великі риби в ньому без колючих кісток, що їх називають антакаями. Для харчування ця ріка дає ще і багато чого іншого, гідного всякої уваги.
- 1. Чим клімат Скіфії (території сучасної України), за описом Геродота, відрізнявся від клімату вже вивчених вами країн?
- 2. Яку користь для господарювання людини приносили багатства Борисфена?
- 3. Визначте, зіставивши карти на с. 122 та сучасної карти України, як у наш час називають згадані Геродотом географічні об'єкти.
Фігури скіфських воїнів на золотому гребені для волосся, IV ст. до н. е. (із царського поховального кургану Солоха, Запорізька область)
Фрагмент золотої пекторалі, IV ст. до н. е. (з кургану Товста Могила, Дніпропетровська область)
Монета скіфського царя Атея (Атая), IV ст. до н. е.
На правління царя Атея припадає вершина могутності Великої Скіфії. Античні автори наводять його звернення до жителів міста Візантій: «Не шкодьте моєму зискові, інакше мої кобили питимуть вашу воду».
1. Уважно розгляньте зображення скіфів на археологічних знахідках (с. 123). Про що вони можуть розповісти?
2. Про які заняття скіфів ми можемо довідатися з пам'яток?
3. Як, за свідченнями підписів до малюнків, складалися відносини скіфів із сусідами-греками? Пригадайте з історії грецьких міст-держав у Північному Причорномор'ї, що ви про це знаєте.
Срібна чаша «Братіна», IV ст. до н. е. (з кургану Гайманова могила, Запорізька область)
Скіфська пектораль
Поміркуймо!
Сучасні історики про скіфів
Основу духовної культури кочових скіфів становили традиції середньоазійських іраномовних племен (саків, масагетів), т. зв. звіриний стиль у мистецтві, численні міфи, первісні релігійні уявлення. Певний вплив на формування духовної культури скіфів мали малоазійські народи та грецька культура, яка активно формувала естетичні смаки скіфської знаті.
Довідник з історії України (А-Я) / За заг. ред. І. Я. Підкови, Р. М. Шуста — Київ: Генеза. — С. 765.
- 1. Поясніть, як ви розумієте поняття «звіриний стиль» у мистецтві.
- 2. Які елементи на скіфських пам'ятках указують на панування цього стилю в мистецтві скіфів?
2. ЧИМ УСЛАВИЛИСЯ СКІФСЬКІ ВОЇНИ
У 513 р. до н. е. перський цар Дарій І напав на територію Скіфії. Для оборони скіфи застосували тактику випаленої землі та блискавичних набігів на ворога невеликими загонами. Щоб запобігти значним людським втратам, перське військо спішно відступило, хоча й не зазнало жодної нищівної поразки. Відтоді скіфи вважалися непереможними й були значущою військовою силою цього регіону.
Пізнавально й цікаво
Геродот про обряд скіфського побратимства
До великої посудини вливають [свою кров] і змішують з кров'ю тих, з ким укладають союз, уколовши шилом або дряпнувши шкіру ножем. Після того занурюють у посудину меч, стріли, сокиру і дротик. Як це зроблять, промовляють довгу молитву, а потім п'ють з чаші і ті, хто клянеться, і найповажніші з присутніх.
Золота пластина із зображенням обряду побратимства, IV ст. до н. е. (з кургану Куль-Оба поблизу м. Керчі, Крим)
Поміркуймо!
Михайло Грушевський про звичаї скіфів
...Поряд з... дикими... звичаями степовиків були у них, звичайно, й симпатичні звичаї. Так, славилося скіфське братство, вірність скіфських друзів... У ті войовничі та дикі часи надзвичайно важливо було мати вірного друга... Розповідає ще Лукіан про одного скіфського побратима, як той дав вийняти із себе очі, щоб звільнити з полону свого друга, і про іншого, який опинився разом зі своєю родиною та з пораненим побратимом у палаючому будинку: коли останній загорівся, скіф кинувся рятувати свого товариша, а дружину і дітей залишив. Дружина ледве врятувалася, а одна дитина згоріла, але скіф не засмутився цим, кажучи, що дітей він ще зможе мати, та й невідомо ще, що з них вийде, а такого іншого побратима, як цей товариш, який виявляв стільки разів свою любов до нього, невідомо, чи знайшов би він.
Грушевський М. Ілюстрована історія України з додатками та доповненнями / Упор. Й. Й. Брояк, В. Ф. Верстюк. — Донецьк: ТОВ ПКФ «БАО», 2004. — С. 22-23.
- 1. Які риси характеру скіфів висвітлює історик?
- 2. Як ви ставитеся до таких звичаїв? Як ви вчинили б у подібних ситуаціях?
У ІІІ ст. до н. е. під тиском наступаючих зі сходу племен сарматів скіфи покинули свою територію, лишаючи собі лише південь гирла річки Дніпро та степовий Крим. На цих землях з’явилася Мала Скіфія, яка проіснувала до III ст. н. е.
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
I. Знаю нове
- 1. Скільки століть налічує «скіфська історія» на теренах України?
- 2. Визначте, які історичні епізоди були «сучасниками» скіфів. Побудуйте з них хронологічну шкалу (усно або накресліть у зошиті).
- 3. Доведіть, що скіфи утворили державу.
- 4. Складіть задачі на лічбу часу з основними епізодами скіфської історії.
II. Обговорюємо в групі
- 1. На який народ більше схожі скіфи: на греків, землеробські племена чи кіммерійців? Доведіть свою думку.
- 2. Поміркуйте, наскільки корисними були взаємні контакти греків і скіфів. Що про це свідчить?
III. Мислю творчо
- 1. Опишіть одну з представлених у підручнику пам'яток скіфів. Під час роботи можна також скористатися сучасними технологіями та «доторкнутися» до легендарного золота скіфів. Для цього перейдіть за посиланнями:
- Золота пектораль clc.am/kRARDg;
- Скіфська поясна золота пластина clc.am/lZf5Nw;
- Скіфська прикраса у вигляді оленя clc.am/UCbD1A.
- 2. Вправа «Реставратор». Уявіть себе істориком — до вас потрапив пошкоджений документ. Вам потрібно його відновити: заповніть пропуски в тексті, користуючись знаннями з історії скіфів. (Посилання на вправу: https://learningapps.org/watch?v=pe100xzoj19).
Коментарі (0)