Культура Стародавнього Китаю
- 11-11-2022, 21:27
- 415
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Сорочинська, Мартинюк 2019
§ 21. Культура Стародавнього Китаю
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• ознайомитися із досягненнями цивілізації Стародавнього Китаю;
• визначити її внесок у скарбницю світової культури.
Пригадайте:
1. Коли зародилась китайська цивілізація?
2. Хто був першим імператором Китаю?
1. Наукові знання та великі винаходи китайського народу
У Стародавньому Китаї було здійснено багато винаходів, якими ми користуємося й сьогодні.
Великих успіхів досягли стародавні китайці в астрономії. Вони вміли передбачати місячні та сонячні затемнення, навіть появу комет, першими виявили плями на Сонці.
Найважливішим винаходом китайців був папір. Його виготовляли з ганчірок, кори дерев та бамбуку. У Китаї вперше навчилися робити тонкі шовкові тканини.
Компас
Китайці також винайшли порох. Спочатку його використовували для влаштування феєрверків на святах. Згодом стали використовувати й у військовій справі.
Сима Цянь
Китайці були майстерними лікарями. Вони знали таємниці рослин і мінералів та робили з них ліки від багатьох хвороб. Китайські лікарі дуже добре вивчили людське тіло, відкрили в ньому точки, вплив на які покращує здоров’я людини. За допомогою золотих голок, встромлених у такі точки, лікарі успішно лікували багато серйозних захворювань.
Найвидатнішим китайським істориком був Сима Цянь, який жив наприкінці II — на початку І ст. до н.е. Його праця називається «Ші Цзі» («Історичні записки»). У своїх «Історичних записках» Сима Цянь виклав історію Китаю від найдавніших часів до кінця II ст. до н.е.
Світ стародавні китайські астрономи уявляли у вигляді величезного яйця. Земля була подібною до жовтка, а небо до шкаралупи. До неба були прикріплені світила, які разом з ними оберталися навколо Землі.
Китайські математики знали десяткові дроби, вперше в історії винайшли від’ємні числа. У Стародавньому Китаї був винайдений компас. Він складався з квадратної залізної пластинки та магнітної «ложки», яка вільно оберталася на відшліфованій поверхні пластинки. Ручка «ложки» завжди показувала на південь. У II ст. н.е. в Китаї винайшли також глобус.
2. Писемність
Писемність у Китаї виникла ще у III тис. до н.е., тобто на початку становлення китайської цивілізації. Археологи знайшли багато старовинних предметів із написами. У період правління династії Цинь було запроваджено єдине для всієї країни письмо. Воно дійшло до наших днів майже без змін.
Знаками китайського письма є ієрогліфи. Кожен ієрогліф означав окреме слово. У давньокитайському письмі використовували близько 10 тис. ієрогліфів. Розділових знаків не існувало. Тому навчання грамоти вимагало багато часу й зусиль. Спочатку китайці писали на панцирах черепах, кістках тварин та на бронзовому посуді, у І тис. до н.е. — пензликом на дощечках із бамбука, а згодом китайці почали використовувати для письма шовкові стрічки.
На них було зручно писати, але шовк на той час був дуже дорогим матеріалом.
Наприкінці І тис. до н.е. почали писати на папері. Папір був значно дешевшим за шовк та зручнішим, аніж бамбукові дощечки.
Каліграфічна робота Лян Цічао
3. Мистецтво
Стародавні китайці досягли високої майстерності в обробці міді й бронзи. Бронзовий посуд прикрашався золотом, сріблом, коштовним камінням. На посудинах зображали сцени полювання і військових походів.
Оркестр. Мармуровий рельєф із гробниці Ван Чучжі. 924 р.
У Стародавньому Китаї будинки будували з дерева, і тому вони не збереглися до нашого часу. Проте до нас дійшли їх глиняні макети. Китайські архітектори створили своєрідний стиль багатоярусного будинку.
До нашого часу збереглися чудові рельєфи на надгробних кам’яних плитах. В основному на них зображувались картини жнив, полювання. Художники з дивовижною майстерністю створювали картини на шовку, дереві. До нас дійшло багато пісень Стародавнього Китаю, які були записані в «Книгу пісень» («Ші цзін»).
Важливе значення також надавали танцям і музиці.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Які наукові знання розвивались у Стародавньому Китаї?
- 2. Коли виникла китайська писемність?
- 3. Коли для письма у Китаї стали використовувати папір?
- 4. Яка особливість китайської архітектури?
Поміркуйте і дайте відповідь
- 5. Чому в Стародавньому Китаї зародились такі ж наукові знання, як і в інших країнах Стародавнього Сходу?
- 6. Яке значення для розвитку культури Китаю мало винайдення паперу?
Виконайте завдання
- 7. Назвіть винаходи, зроблені китайцями.
- 8. Розкажіть про мистецтво Стародавнього Китаю.
Завдання для допитливих
- 9. Порівняйте китайську писемність з писемністю інших країн Стародавнього Сходу. Чим китайські «книги» відрізняються від «книг» Єгипту і Дворіччя?
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗА ТЕМОЮ
Стародавні цивілізації Азії та Африки
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО ОЦІНЮВАННЯ №2
Стародавні цивілізації Азії та Африки
Коментарі (0)