Войти
Закрыть

Природа і населення Стародавньої Греції (практичне заняття)

6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Мороз 2019

 

§ 23. Природа і населення Стародавньої Греції (практичне заняття)

1. Яким було географічне положення Стародавньої Греції?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Спираючись на інформацію з підручника й карту Стародавньої Греції, проаналізуйте природні умови цієї країни. Порівняйте їх з природно-кліматичними умовами Дворіччя та Єгипту. Позначте на контурній карті виділені в тексті географічні назви.

Стародавня Греція займала південну частину Балканського півострова й узбережжя Малої Азії. Народ, що населяв цю країну, називав її Елладою, а себе еллінами. Ми називаємо жителів цієї країни греками за ім’ям, яке їм дали римляни. Материкова Греція поділяється на три частини: Північну, Середню та Південну. Потрапити з однієї частини в іншу можна було лише вузькими гірськими стежками.

У межах Північної Греції виділяють великі області: на заході - Епір, на сході - Фессалію. З Північної Греції в Середню єдиний шлях пролягав через Фермопільський прохід (Фермопіли) - вузьку ущелину між високими горами й уривистим берегом моря. У північній частині Фессалії здіймається найвища гора Греції - Олімп (висотою близько 3 км).

Гора Олімп

Середня Греція так само поділяється горами на багато окремих областей. Найвідомішими в стародавні часи були Беотія і Аттика. Гористим Коринфським перешийком Середня Греція сполучається з Південною.

Гірська річка

Південну Грецію називають Пелопоннес. Це гористий півострів, у центральній частині якого лежить плоскогір’я. На окраїнах Пелопоннесу розташовані родючі долини - Мессенська та Лаконська.

Гори Греції

Географічні особливості країни сприяли відособленню життя кожної общини. У Греції немає таких великих річок, як Ніл, Тигр, Євфрат, Інд, Ганг чи Янцзи. Кожне плем’я чи частина його утворювали самостійне поселення. Як наслідок, великих держав, як на Стародавньому Сході, класична Греція не знала, а об’єднання грецьких міст, за поодинокими винятками, були нетривкими.

2. Як природні умови вплинули на заняття населення Стародавньої Греції?

На початку І тис. до н. е. вся Греція була поділена між основними чотирма грецькими племенами: дорійцями, ахейцями, іонійцями та еолійцями. Із цих чотирьох великих племінних об’єднань склалася грецька народність.

• Обговоріть у класі!

Що спільного, а що відмінного в заняттях населення Стародавньої Греції та народів Стародавнього Сходу? Чим це обумовлено?

Клімат у Греції теплий. Під час короткої зими йдуть дощі, морозів майже не буває. А влітку спекотно, дощів випадає мало. Значна частина Греції в літні місяці страждає від посухи, майже всі річки пересихають. Проводжаючи друзів, стародавні греки бажали «щасливої дороги та свіжої води».

На схилах гір здавна росли виноградники та оливкові (маслинові) гаї. З винограду греки навчилися виготовляти вино. Оливки вживали в їжу, маринували, виготовляли з них поживну смачну олію.

Збирання оливок (зображення на давньогрецькій амфорі)

Ґрунт у Греції не відзначався родючістю і вимагав ретельного обробітку. Лише деякі райони були сприятливі для хліборобства. Із зернових культур переважав ячмінь, не примхлива до ґрунту культура. Свого зерна жителям Греції часто не вистачало, тому його ввозили з інших країн. Варто зазначити, що в обмін на вино та олію греки одержували значно більше хліба, ніж можна було його виростити в країні.

Оливки

На кам’янистих та покритих густими чагарниками схилах гір мешканці Стародавньої Греції розводили невибагливу до корму худобу: кіз, овець та свиней.

Звичайною їжею греків були хліб, оливки, козине молоко, сир, овочі, риба та вино. М’ясо в їжу вживали лише заможні люди.

Традиційна грецька їжа

Природні умови у Греції сприяли розвитку різноманітних ремесел. Зокрема, завдяки покладам заліза та міді розвивалося ковальство. З високоякісної червоної та сірої глини виготовляли посуд і черепицю. Мармур, на який були багаті Аттика та о. Парос, використовували для спорудження храмів і громадських будівель.

3. Яку роль відігравало море в житті греків?

Якщо поглянемо на карту, то побачимо, що материкова Греція з трьох боків омивається морями: на сході - Егейським, на заході - Іонічним, на півдні - Середземним. Проте береги її не скрізь однакові. Західне та південне узбережжя скелясті й мають багато обмілин. Там майже немає зручних бухт для гаваней.

• Працюймо в парі!

Позначте виділені в тексті курсивом моря на контурній карті. За текстом підручника та картою зробіть висновки: яку роль у розвитку зв’язків між окремими областями Стародавньої Греції відігравало море?

Берегова лінія східного узбережжя більш порізана: у багатьох місцях море глибоко врізається в суходіл, утворюючи численні затоки та зручні бухти. В Егейському морі багато островів, часто близько розташованих.

Уже в найдавніші часи греки були вправними мореплавцями, хоча будували ще невеликі човни. Плавали тоді вздовж берегів або від острова до острова. Безпечнішими для плавання були літо та осінь. З листопада до лютого через сильні вітри виходити в море було небезпечно. Та попри ризики греки віддавали перевагу морському шляху, а не суходолу. Адже море, на відміну від гір, об’єднувало греків. Крім того, дари моря складали значну частку їхнього раціону.

Згодом мешканці Стародавньої Греції навчилися будувати великі човни з вітрилами та здійснювати далекі морські подорожі. Спочатку вони досягли островів Егейського моря та узбережжя Малої Азії, пізніше - берегів Чорного моря. Детальніше ви довідаєтеся про це в наступних параграфах.

Давньогрецький торговельний корабель (реконструкція). Рештки корабля було знайдено в акваторії кіпрського порту Кіренія. Археологи визначили його вік - приблизно 2300 років, а також відновили його вигляд. Довжина корабля становила 14,3 м, а ширина - 4,3 м.

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ

  • 1. Як стародавні греки називали свою країну і себе?
  • 2. На які частини поділяється материкова Греція?

РОЗУМІЮ

  • 1. Як природні умови, наявність корисних копалин впливали на заняття населення Стародавньої Греції?
  • 2. Що було подібного, а що відмінного в заняттях населення Стародавньої Греції та країн Стародавнього Сходу?

ВМІЮ

  • 1. Порівняйте природні умови Стародавнього Єгипту та Греції. Під час відповіді використайте опорні слова: а) море; б) гори; в) ґрунти; г) річки.
  • 2. Яке узбережжя Греції було зручнішим для розвитку мореплавства? Поясніть це за допомогою карти.

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

  • У Стародавній Греції говорили: «Гори захищають і роз’єднують, а море об’єднує». Чи згодні ви з цим твердженням? Відповідь обґрунтуйте за допомогою карти.

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ

Яку роль відігравало море в житті давніх греків та інших відомих народів Стародавнього Сходу? Поміркуйте, яку роль відіграє море в житті людей нині.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія. Історія України 6 клас Мороз 2019", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду