Утворення полісів. Афінський поліс
- 13-11-2022, 13:21
- 305
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Мороз 2019
§ 28. Утворення полісів. Афінський поліс
1. Коли і як виникають давньогрецькі поліси?
У VIII ст. до н. е. в Греції з’являються перші ознаки відродження господарського та культурного життя. Розвиваються торгівля і ремесла, карбується власна монета. Водночас набуває розвитку грецьке мистецтво, виникає писемність1. Населення країни збільшилось, підвищився рівень життя. Відбулося укрупнення общин шляхом об’єднання дрібних або підкоренням слабших сильнішими.
1 У фінікійців греки запозичили алфавіт, що складався лише з приголосних звуків, і додали до нього голосні Так з'явився грецький алфавіт із 24 літер (на його основі згодом утворилися всі європейські алфавіти). Писемність у греків була проста для засвоєння, тому багато мешканців Греції знали грамоту.
Поступово виникали нові міста. Вони мали вже інший вигляд, аніж поселення ахейських царів: їх центром був не царський палац, а торгова площа - агора. Навколо агори споруджували громадські споруди, храми, жертовники. У деяких містах їх розташовували на укріпленому пагорбі - акрополі. Із часом навколо міст будували оборонні кам’яні стіни.
Зусібіч кожне місто оточували невеликі поселення або й містечка. Їх мешканці займались хліборобством, городництвом та садівництвом. Такі міста разом із прилеглою до них територією ставали самостійними общинами - полісами. Кожен поліс мав свій уряд, військо і скарбницю, чеканив свою монету. Лише повноправний член общини, тобто громадянин, мав право на землю і брав участь у народних зборах.
Жителі поліса поділялися на вільних та рабів. Серед вільного населення невелику групу становили аристократи (спадкова знать). Вони були власниками великих ділянок землі й ремісничих майстерень, кораблів. Усі незнатні жителі грецьких міст-держав, як бідні, так і багаті, називалися демосом, тобто народом. Це землероби, ремісники й торгівці. Раби були робочою силою і не мали ніяких прав. Багато рабів у цей час жили разом зі своїми володарями як члени сім’ї, проте їм рідко дарували свободу.
• Працюймо разом!
Спираючись на текст, поясніть, чим давньогрецький поліс відрізнявся від поселень Ахейської цивілізацій, а що було спільного.
Поліс (план-реконструкція)
Поліс - громадянська община, що складалася з повноправних громадян-землевласників і мала свою територію, закони, органи управління.
Аристократія - привілейований прошарок населення, який має виняткові права, переваги та можливості порівняно з іншими соціальними групами.
Демос - незнатні трудові верстви громадян еллінської держави.
Громадянин - особа, що належить до постійного населення якої-небудь держави, користується її правами і виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави.
2. Як утворилася Афінська держава?
У Центральній Греції розташована гірська область Аттика. Береги Аттики дуже порізані, з глибокими і зручними для мореплавства гаванями (зокрема, порт Пірей). Найбільше місто Аттики - Афіни - розкинулося в центрі широкої рівнини за 5 км від моря. Для захисту від ворожих нападів у центрі міста на високому пагорбі було споруджено акрополь. Неподалік від нього була торгова площа - агора. Тут торгували зерном, олією, вином, худобою, ремісничими виробами.
• Поміркуйте!
Які особливості мало розташування Афінської держави? Покажіть на карті її територію.
Територію навколо агори населяли ремісники. В Афінах жили гончарі, які займали цілий квартал (він називався Керамік), ковалі, шевці, ювеліри. У зручних гаванях вантажили на кораблі вироби афінських ремісників, амфори з вином та олією для продажу в інших областях Греції та країнах. З кораблів, що прибували, вивантажували хліб, худобу, деревину, рабів. Поблизу гаваней будували та ремонтували кораблі.
Мешканці Аттики в разі небезпеки шукали притулку за міцними мурами Афін. З посиленням афінської общини всі інші общини Аттики або підкорилися їй, або добровільно злилися з нею на основі угоди. У VIII cт. до н. е. в Аттиці утворилась Афінська держава (поліс).
Панівне становище в новій державі посідали аристократи. Державою правили загальна рада старійшин усіх общин (ареопаг) та 9 найвищих службовців - архонтів (перший архонт1, верховний жрець, головнокомандувач та шість громадських суддів). Усі ці посади займали аристократи. Демос не брав участі в управлінні державою. Лише іноді скликали народні збори, на яких оголошували рішення влади.
1 Перший архонт мав велику владу. Зокрема, він наглядав за державним управлінням в Афінах, очолював судову та виконавчу владу, його ім'ям називався рік.
3. Які реформи провів Солон в Афінах?
На початку VI ст. до н. е. в Афінах загострилася боротьба між демосом та аристократами. Значна частина демосу страждала від тягаря боргів, багато селян розорились. Іноді для покриття боргу селяни змушені були продавати себе та своїх дітей у рабство, навіть в інші країни. При цьому на землю боржника ставили борговий камінь, на якому вказували суму боргу та термін його сплати.
• Працюймо в парі!
У чому полягала суть реформ Солона? Якою була основна їх мета?
Настав момент, коли демос готовий був почати збройну боротьбу проти родової знаті. У розпал смути громадяни покладали надії на Солона, відомого вченістю, життєвим досвідом та справедливістю. У 594 р. до н. е. народні збори надали йому повноваження на проведення реформ. Його завданням було вирішити конфлікт між демосом та аристократією.
Насамперед Солон скасував борги афінян та заборонив боргове рабство. Земельні ділянки, на яких на час проведення реформи стояли боргові камені, було повернуто у володіння боржникам. Афіняни, які потрапили в рабство за борги, отримували свободу. Громадяни, продані в рабство в чужі країни, були викуплені за державні кошти. Віднині ні один афінянин не міг бути рабом іншого афінянина.
Солон
Усі чоловіки - уродженці Аттики - вважалися громадянами Афінської держави. Всі громадяни мали право брати участь у народних зборах, які відтепер збиралися регулярно. На зборах вирішували найважливіші питання державного життя та обирали посадових осіб, які управляли Афінською державою.
4. Як у Афінах встановилася тиранія?
За допомогою QR-коду ознайомтеся з відповідним матеріалом.
Поміркуйте, чому Пісістрата називають тираном. Яким було його правління?
http://bit.ly/2XnL7u4
5. Яке значення реформи Клісфена для Афін?
Ще одну важливу реформу в Афінах в 507 р. до н.е. провів Клісфен. Усю територію Афінської держави він розділив на 10 областей. Кожна з них складалася із трьох районів, розташованих у різних частинах країни: один - у Афінах, другий - на узбережжі, третій - у горах Аттики. Раніше області поділялись за родовою ознакою, тому родова знать була сильною. Відтепер вони складались не з родів, а з окремих районів. Цією реформою Клісфен немов «перемішав» громадян і дав усім їм однакові права. Так був знищений поділ громадян на знатних і незнатних.
Клісфен
Аби запобігти в майбутньому тиранії, Клісфен запровадив остракізм, тобто «суд черепків». Щороку навесні голова народних зборів звертався до афінського демосу із запитанням: «Чи є в Афінах людина, яка загрожує народовладдю?». Усім роздавали черепки розбитого посуду (остракони), і кожен міг написати на ньому ім’я тієї людини, яка здавалася небезпечною. Остракони опускали в урну, а потім їх лічили. Та людина, ім’я якої згадувалося на 5 тисячах черепків, повинна була (іноді без будь-якої провини) залишити Афінську державу на десять років.
Остракони
Афіняни боялися появи нового тирана і з підозрою ставились до всіх видатних людей. Тому жертвами остракізму часто ставали саме знамениті афіняни.
У результаті реформи Клісфена вплив родової знаті в управлінні державою зменшився. Усі громадяни в державі вважалися рівними, незалежно від майнового стану: навіть бідняки могли обіймати всі державні посади. Так в Афінах влада опинилась у руках народу, що називається демократією. Проте демократія була обмеженою. Раби та метеки1 не мали громадянських прав. Не допускалися до управління країною і жінки.
1 Метеки — це люди з інших країн, які жили та працювали в Афінах. Серед них було багато вмілих ремісників, талановитих художників та поетів, артистів, учених. Їхня праця та творчість приносили велику користь місту, проте вони не мали громадянських прав та не допускалися до управління державою.
Демократія (від грецького demos - народ і cratos - влада) - форма організації суспільства, що характеризується участю народу в управлінні державою та особистою свободою громадян.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ
ЗНАЮ
- Які реформи було проведено в Афінській державі в VI ст. до н. е.?
РОЗУМІЮ
- 1. Як ви розумієте поняття «поліс», «громадянин», «демос», «аристократія», «демократія»?
- 2. Якими були склад та становище різних верств населення Аттики в VIII—VII ст. до н. е.?
ВМІЮ
- 1. Позначте на контурній карті Аттику та місто Афіни.
- 2. Уявіть, що ви побували в Афінах VI ст. до н. е. Про що ви запитали б у містян? Опишіть свої враження.
ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ
- 1. Дайте оцінку реформам Солона з позицій демосу (аристократів, рабів).
- 2. Чи вважаєте ви традицію остракізму справедливою? Свою відповідь аргументуйте.
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ
У чому полягала цінність реформ Солона та Клісфена для розвитку Афінської держави? Чи згодні ви з твердженням, що проведення реформ дає змогу вирішувати конфлікти та суперечності в суспільстві мирним шляхом?
Коментарі (0)