Палеоліт
- 13-11-2022, 15:49
- 370
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Гісем 2019
§ 3. Палеоліт
ПРИГАДАЙТЕ
- 1. Що таке антропогенез?
- 2. Як вчені називають сучасну людину?
- 3. Який вид людиноподібних істот жив у Європі одночасно з Homo sapiens?
1. Льодовиковий період. І людиноподібні істоти, і кроманьйонці виготовляли знаряддя праці з каменю. Тому цей час отримав назву кам’яний вік. Його найдавніший період називають палеоліт (у перекладі із грецької — давній камінь). На території України він розпочався 1 млн років тому та тривав до XI тис. до н. е.: від появи тут першої людини до закінчення останнього льодовикового періоду.
Людина сучасного типу з’явилася на українських землях 40 тис. років тому. На життя первісних людей на території України в добу палеоліту особливий вплив мав клімат. Льодові шапки вкрили північ Євразії та Америки. Балтійське море було суцільним льодовиком, а рівень Світового океану знизився на 100 м.
Коли на українських землях тривала доба палеоліту?
Значну частину території сучасної України займали посушливі холодні степи, які простягалися на південь до Південного берега Криму. Тут мешкали мамонти, олені та бізони. На цих тварин полювало місцеве населення. М’яса одного мамонта могло вистачити на місяць харчування 40 особам.
Сучасні археологи стверджують, що на мамонтів полювали за допомогою довгих (до 3 м) метальних списів. Тварині завдавали поранень та чекали, поки вона ослабне від втрати крові. А от у ловчі ями мамонтів не заганяли: в умовах вічної мерзлоти давні мисливці не мали можливості викопати достатньо велику для цієї тварини яму.
Яким був клімат на українських землях за часів останнього льодовикового періоду?
2. Полювання та збиральництво. У добу палеоліту люди забезпечували себе їжею за допомогою збиральництва та полювання. Панувало привласнювальне господарство — тип господарювання, за якого людина не вирощувала собі їжу, а знаходила та збирала те, що давала їй природа. Люди користувалися найпростішими знаряддями праці: рубилом, палицею-копачкою і важким дрючком.
Виготовлення кам'яного рубила.
Розгляньте схему процесу виготовлення кам'яних знарядь праці. Поміркуйте, чи потребує таке вміння тривалого навчання та практики. Аргументуйте свою відповідь.
Шерстистий мамонт. Вага мамонта становила 8—12 тис. кг, товщина шкури — від 3 до 10 см, а довжина шерсті — 40—90 см.
Виготовлення кістяної голки.
Протягом усього періоду палеоліту знаряддя праці вдосконалювалися, кількість їх видів збільшилася. Це були списи та списометалки, ножі, скребла, сокири, проколки та голки тощо. Для виготовлення рубил, скребел, наконечників списів, сокир, ножів тощо первісні люди використовували один вид каменю — кремінь. Справа в тому, що кремінь відносно легкий, його нескладно обробляти, він поширений у природі. Крім того, за умови правильної обробки кремінь утворює дуже гострі краї. Інші знаряддя праці, як, наприклад, проколки та голки, робили з рогів або кісток тварин.
Населення доби палеоліту постійно переходило з місця на місце. Із часом ці переселення обмежилися переходами між літніми та зимовими стоянками. Найдавніша стоянка на території України була знайдена в Закарпатті біля села Королеве. Людиноподібні істоти жили там 1 млн років тому.
Стоянки кроманьйонців розміщувалися, як правило, у долинах річок. Стоянка складалася із чотирьох-п’яти жител, де разом проживало по кілька сімей. Каркас житла діаметром 4—5 м виготовляли з кісток мамонта й вкривали шкурами бізонів та оленів. Із цих самих шкур виготовляли й одяг. А от товсті шкури мамонта, напевне, у господарстві не застосовувалися: тогочасне населення не мало відповідних знарядь, щоб обробити їх. Крім того, така шкура була занадто важкою та грубою.
Складіть розповідь про життя в часи палеоліту на території сучасної України. Яким був тоді клімат? Де люди жили та який носили одяг? Чим харчувалися? Чим вони займалися та які знаряддя праці використовували?
Палеолітичні стоянки на території України.
Що таке палеолітична стоянка? Користуючись картою, назвіть основні палеолітичні стоянки на території України.
Використання списометалки.
Приготування їжі в добу палеоліту. Ні казанів, ні горщиків ще не було винайдено. Щоб підігріти воду, її наливали в підвішений на тринозі мішок зі шкур тварин. Туди кидали розпечені на вогні камені, поки вода не закипить.
Палеолітична стоянка взимку. Сучасна реконструкція.
Збиральництво близько 40 тис. років тому. Сучасний малюнок.
Поміркуйте, яку їжу можна було знайти за допомогою збиральництва. Як збиральництво було пов'язане з тим, що люди доби палеоліту постійно переходили з місця на місце?
Висновки
- На території України доба палеоліту розпочалася 1 млн років тому й тривала до XI тис. до н. е.
- Населення доби палеоліту переходило з місця на місце. Основними його заняттями були полювання та збиральництво.
- Найбільш поширеним знаряддям праці доби палеоліту було кам'яне рубило.
Запитання та завдання
- 1. Що таке палеоліт?
- 2. Як ви розумієте поняття «привласнювальне господарство»? Які джерела харчування доступні людині за такого способу господарювання?
- 3. Коли людиноподібні істоти вперше прийшли на землі сучасної України? Як називається їх стоянка?
Коментарі (0)