Повсякденне життя в римських містах
- 13-11-2022, 17:16
- 388
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Гісем 2019
§ 45. Повсякденне життя в римських містах
ПРИГАДАЙТЕ
- Хто належав до громадян Рима?
1. Римська сім'я. Головною складовою давньоримського суспільства був рід. Кожен рід очолював старійшина. У свою чергу, роди поділялися на сім’ї — фамілії. Головою сім’ї міг бути тільки чоловік. Його називали батьком сім’ї. Влада батька в межах сім’ї була абсолютною: відносно її членів він був наділений «правом життя та смерті». До сім’ї належали також клієнти і тривалий час — раби. Жінки в сім’ях повністю залежали спочатку від батька, потім — від чоловіка, а вдовами мали опікуватися сини. Заміжніх жінок називали матронами.
Римський чоловічий та жіночий одяг.
Римські імена
Ім'я людини в Давньому Римі складалося з кількох частин, які виникли в різний час. Спочатку всі римляни мали лише так зване особисте ім'я, наприклад Ромул. Усього таких імен було 72. Старший син отримував таке ж особисте ім'я, як і його батько. Згодом до нього почали додавати ім'я роду (приблизно як сучасні прізвища). Римських «прізвищ» існувало близько тисячі.
У повсякденному житті люди зверталися один до одного за родовим іменем: наприклад, Юлій (тобто з роду Юліїв).
Оскільки особистих імен було мало, у межах одного роду багатьох людей звали однаково. Щоб вирішити цю проблему, до особистого імені та прізвища почали додавати ще й прізвисько. Прізвиська були двох типів: вони могли належати особисто чоловікові, а могли передаватися від батька до сина та утворювати ніби другу частину родового імені.
Отже, в імені видатного римського воєначальника Гая Юлія Цезаря перше слово — Гай — це особисте ім'я, Юлій — родове, а Цезар — прізвисько, яке він успадкував від одного з предків. Жінки особистих імен не мали. Ім'я жінки складалося з імені її роду із жіночим граматичним закінченням, наприклад Юлія (тобто з роду Юліїв). Потім ішло прізвисько батька або чоловіка, а за ним — жіноче прізвисько, яке вказувало на порядок її народження в сім'ї: Старша, Третя, Маленька тощо. Так, першу дружину Гая Юлія Цезаря, доньку Луція Корнелія Цинни, звали Корнелія Цинна Молодша.
2. Помешкання. У римських містах переважали два типи будинків: інсула та домус.
Пересічні родини наймали помешкання в кількаповерхових будинках — інсулах. Житло на перших поверхах складалося з декількох кімнат і могло бути навіть дворівневим. На верхніх поверхах площа помешкання була меншою, зазвичай воно мало дві невеликі кімнати. На перших поверхах інсул могли бути каналізація та водогін. Мешканці верхніх поверхів користувалися громадськими вбиральнями, а воду набирали на вулиці у фонтанах і піднімали нагору. Обігрівали кімнати за допомогою жаровень.
Часто на перших поверхах інсул розміщувалися крамниці, заклади харчування тощо.
Заможні родини мали великий будинок — домус. За входом розташовувався внутрішній дворик — атріум. Стіни будинку вкривали фресками або мозаїками. Такі будинки мали водогін і каналізацію, а іноді навіть спільне для всього будинку опалення.
Будинок для пересічних жителів — інсула.
- 1) Розгляньте малюнок. Який тип будинків зображено? Що розміщується на перших поверхах будинку?
- 2) Чому мешканці верхніх поверхів вивішують свої речі на вулиці?
- 3) Що, на вашу думку, виливають із вікон?
3. Харчування. Раціон римлян залежав від їх становища в суспільстві та достатку. Основою раціону пересічних людей були пшеничний хліб та каша. Каша була настільки поширеною стравою, що римлян називали «кашоїдами». З овочів вживали капусту, ріпу, цибулю, редьку та боби. Запивали це все вином, яке розводили водою. Із молочних продуктів римляни визнавали лише твердий козиний або овечий сир, який їли із хлібом, а також додавали в різні страви. М’ясо вживали дуже рідко, лише на свята. Переважно це була свинина. Із неї готували численні види ковбас.
Тривалий час бідні римляни могли мати городи, на яких вирощували овочі. Проте із часом, коли кількість населення Рима збільшилася й місця всім не вистачало, мати город у межах міста заборонили.
Харчування заможних римлян було надзвичайно різноманітним. Вони вживали багато м’яса, дичини та риби, свіжих овочів та фруктів. Із далеких країв для них привозили екзотичні продукти (наприклад, імбир, корицю та чорний перець з Індії). Якщо бідняки могли їсти раз на добу, то заможні римляни харчувалися три-чотири рази на день. Страви для них були вишуканими й вимагали багато часу та складових для приготування.
Срібний римський посуд.
Хто міг користуватися таким посудом: заможні чи пересічні римляни?
Будинок заможної родини — домус.
- 1) Розгляньте малюнок. назвіть основні частини домусу.
- 2) Користуючись малюнком, текстом підручника та додатковими джерелами, складіть невелику розповідь (5—6 речень) про життя заможної римської сім'ї в домусі.
Обід пересічної римської сім'ї. Сучасний малюнок.
Висновки
- Головою давньоримської сім'ї був найстарший чоловік. Він мав владу над життям усіх її членів.
- Заможні родини жили в окремих великих будинках — домусах. Пересічні родини жили в кількаповерхових будинках, де наймали кімнати.
- Основою харчування більшості римлян були каша, хліб, овочі та розведене з водою вино.
Запитання та завдання
- 1. Кому належала вся повнота влади в римській сім'ї?
- 2. Які два типи помешкань існували в римських містах?
- 3. Назвіть основні продукти харчування пересічних римлян.
Коментарі (0)