«Князь Єремія Вишневецький» проблематика

 

«Князь Єремія Вишневецький» ― це історичний роман Івана Нечуя-Левицького.

«Князь Єремія Вишневецький» проблематика

Першорядною проблемою, порушеною в романі, є проблема поневолення українського народу. Прагнення бачити свій народ вільним, ностальгія за національно-визвольною війною 1648 року, бажання пробудити національну свідомість – ось що надихнуло автора на створення цього історичного полотна.

Другою і визначальною проблемою є проблема патріотизму і лжепатріотизму.

Історична та моральна перспектива дітей нації досліджується цією проблемою. Духовне змізерніння людини, її відступництво та зраду батьківщині та своєму народові автор показує я к потворне явище в історії української нації. Гірким і справедливим осудом численних перевертнів звучать слова автора. Виставляючи себе за взірець для всієї України, вони були фактично «сліпими проводирями», котрих Україна зреклась як своїх ворогів. Така ж доля і Вишневецького, життя і талант якого, величезна енергія були присвячені фальшивій ідеї. Прагнучи до нелюдської влади над людьми, герой не здобув очікуваної слави, бо на горі рідного народу слави не здобудеш.

Як протиставлення відступнику Яремі, в романі виступають безстрашні образи Максима Кривоноса, Гонти. Вони – це втілення патріотизму українського народу. Письменник зображає їх простими, дотепними з природним розумом і мудрістю.

Не менш важливою простежується в романі проблема гуманізму, людинолюбства. Вона найкраще висвітлюється образом Тодозі Світайлихи – образом не історичним, а вигаданим автором. Письменник не випадково вводить цей образ. Теодозя виступає в романі людиною високої душі. Ця проста козачка своєю великодушністю приваблює читача, хоч в творі їй відводиться роль коханки Єремії. На противагу Вишневецькому, ця жінка вселяє надію, узагальненням народу в творі. Полюбивши відвертого ворога козаків, Тодозя мучиться в пошуках виходу між жагучим почуттям кохання і обов’язком патріотки. Добре знаючи про реальну дату нападу козаків на місто і чекаючи цього, вона все-таки не може допустити загибелі Гризельди Вишневецької з сином. Її вчинок служить підтвердженням ідеї незнищенності, гуманної сутності народу, його великодушності.

Таким чином, всі ці три проблеми є актуальними і в наш час. Крім того, проблема зрадництва Яреми батьківщині широко висвітлена в усній народній творчості.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы