«П'ятизлотник» аналіз

 

Аналіз твору “П’ятизлотник”

Жанр – оповідання

Автор – М. Коцюбинський

Рік написання – 1892

«П’ятизлотник» скорочено

Оповідання «П’ятизлотник» автор присвячу рідній матері. В оповіданні порушується морально-етична проблема.

Розпочинається твір бідканням головних героїв щодо врожаю та його наслідками: «думали: свій хліб минувся, а купити ні за що…». Увага зосереджується на думках і переживаннях старих селян Хоми і Хими. Дійсність, події у творі подано крізь сприйняття героїв – бідних, знедолених селян. Починаються страшні часи – нема хліба, нема заробітку…- нема життя…

Обов’язкове дотримання свят – показано похід до церкви на Введення. Жінки та чоловіки красно одягаються та йдуть на службу до церкви. Але й у церкві батюшка у золоченій рясі розказує про тяжку скруту селян, є місця, де гірше люд голодує. Хима зі слізьми повертається додому. По обіді, читаючи псалтир, пригадує стара про п’ятизлотник (75коп), що подаровано їй на посаг. І мріє вона про те, як подарує його своїй онуці, якщо доживе… Засперечалися старі через той п’ятизлотник: старий пропонує обміняти його на муку, щоб якось вижити… та Хима проти – адже це її пам’ять.

Внутрішній монолог і невласне пряма мова стають основою змалювання, заміняють авторську мову. В центрі твору – «старий білий п’ятизлотник», за допомогою якого розкриваються образи старого подружжя, підкреслюється високе душевне благородство бідняків. Напруженість дії, її драматизм і полягає в показі того, як важко доводиться оберігати жінці свого п’ятизлотника. Вона на собі відчуває голод і безвихідь, але змушена боронити єдине, що в неї залишилося, берегти не для себе, а для інших. Ходять старі, як примари, голодні та злі один на одного… Приїзд свата бентежить родину – адже нема й чим пригостити, і жид не дає у борг горілки.

Якось прийняли свата вареною бараболею, але захистила стара свій посаг. Наступного дня почали шукати де взяти у борг хліба, але по всьому селу горе – неврожай. Нове лихо чекає на подружжя: соцький з війтом прийшли за податтю. Забрали свитку, але захистила старенька свій скарб. Наступного дня пішов Хома до пана та взяв 5 крб. на відробіток – на буряки. Та сон не йде до подружжя – думки линуть до тих голодних, що гинуть в інших краях…

Тому так вражає розв’язка оповідання, коли старі після почутої в церкві проповіді попа, уявляючи голодні страждання людей десь у далеких невідомих краях, піднімаються до справжнього громадянського подвигу самопожертви, віддають єдине, що в них є, на допомогу іншим. Показуючи життя трудівників села, опоетизовуючи їхні високі моральні якості, Коцюбинський намагається піднести образ позитивного героя як приклад для наслідування. В українській літературі мірою моральної і духовної висоти стала людина з народу, оскільки саме в ній бачився образ високої духовності.

«П’ятизлотник» аналіз Ви можете доповнити визначивши тему та ідею, проблематику. Поділитися інформацією з іншими Ви можете через форму коментарів.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы