Чому міг би навчити тебе Пилипко? (за оповіданням „Морозенко”) - варіант 1
В оповіданні „Морозенко” мова йде про семирічного хлопця Пилипка, який жив разом із матір'ю в злиднях. Коли в хаті скінчується вся їжа, він, незважаючи на лютий мороз і розповіді матері про страшенного Морозенка, вирушає вночі до свого хрещеного батька, бо сподівається, що той дасть йому якоїсь їжі за посипання. Але хлопець заблудився в лісі й там зустрів Морозенка, холодного страшенного діда,
який поцілував його в губи. Так Пилипко замерз у лісі, а коли мати знайшла його вранці, хлопчик вже був задубілий. Мати вмерла в ту саму мить біля синового тіла: у неї розірвалося серце.
Усе це сталося тому, що Пилипко не послухався матері, яка вмовляла його не ходити в лютий мороз до хрещеного батька в інше село. А не послухався він тому, що йому дуже жаль було матері, тому він і пішов вночі, незважаючи на холод. Пилипком керували такі почуття, як любов до своєї матері, небайдужість до її сліз. Але його вчинок не був зважений розумом і тому сталася трагедія. Через своє чутливе серце Пилипко помирає сам і доводить до смерті свою матір.
Це оповідання навчило мене спочатку обмірковувати, а потім робити якісь вчинки. А ще я зрозумів, що треба завжди прислухатися до того, що кажуть батьки, бо вони знають життя краще за мене і не бажають мені поганого. Якби Пилипко послухався матері, не сталося б такої страшної біди.