«Фірман султана» проблематика

 

«Фірман султана» проблематика

В. Малик у романі “Фірман султан” звернув увагу на багато проблем, але головна з них – проблема морального вибору та зради.

У творі багато героїв, долі яких тісно пов’язані між собою. Серед них варто звернути увагу на образи Сафар-бея, Гаміда й Чорнобая. Усі ці герої вороги Арсена Звенигори, але кожен із них діє залежно від власного вибору.

Сафар-бей — жорстокий воїн-яничар. Він не знає страху у битвах, сміливо дивиться смерті в очі, уперто переслідує всіх, кого вважає ворогом султана. Сафар-бей вважав себе правовірним мусульманином, а тому пережив справжнє потрясіння, коли дізнався, що він — син болгарського воєводи Младена.

Коли Ненко був маленький, його і сестричку Златку викрав Гамід, який ненавидів Младена. Повіривши пророцтву циганки, що буде жити доти, доки житимуть діти, викрадач опікувався малечею: хлопчика віддав на виховання яничарам, а дівчинку виховував разом зі своєю улюбленою дочкою. Ненко забув своїх батьків, рідну мову, гори, затишну домівку. Та перетворившись на жорстокого яничара Сафара-бея, Ненко не втратив поняття про честь і совість. Він зумів переступити через власну гордість і недовіру й попрощався з матір’ю, яка помирала, примирився з батьком, допоміг звільнитися з полону Арсену Звенигорі. Зовсім іншим постає перед читачем Гамід. Він хитрий і підступний ворог, брехливий боягуз, який не здатен на високі почуття. Усе, що він робить, спрямоване на те, щоб задовольнити власні амбіції.

Особливе місце у творі належить образу Чорнобая. Він українець, заможна людина, але має звірячу натуру. За його наказом пахолки Тхір і Митрофан ловили дівчат і продавали їх туркам і татарам у рабство. Прислужник Чорнобая Мийка знав про справи свого господаря, але мовчав, бо боявся лютої розправи. Та відданість ницих людців не врятувала їх: Чорнобай убив Минку і не завадив Тхору розправитися з Митрофаном.

Чорнобай не мав нічого святого в душі, жив подвійним життям. Щоб вижити, він наказав викопати в маєтку декілька криївок, прокопав підземні ходи., то, зрештою, і врятувало-таки йому життя. Але сподіватися на те, що такий нелюд зможе безкарно твориш свої чорні справи, не варто. Правда, звичайно ж, переможе, зло обов’язково буде покаране, адже так має статися не тільки за законами жанру, а й за законами справедливості.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы