Близькість поезії „Веснівка” до народних веснянок

 

Однією з основних ознак романтизму в український літературі є продовження традицій фольклору, звертання до літературних надбань народу. Ось чому так часто ми зустрічаємо у творах поетів-романтиків сюжети, мотиви, образи, запозичені з усної народної творчості, а також виражально-зображальні засоби української словесності.

Яскравим прикладом звернення до скарбниці українського фольклору є вірш „Веснівка” видатного поета-романтика Маркіяна Шашкевича. У цій поезії відбилися роздуми автора над долею культури нашого народу. Рання весняна квітка, якій загрожують жорстокі бурі і морози, символізує складне становище

української культури та літератури в умовах гноблення України та її народу.

На зразок народних веснянок вірш побудовано у формі пісенно-поетичного діалогу між ранньою весняною квіткою і матір'ю-весною. Вірш Маркіяна Шашкевича ввібрав у себе найпоетичніші мотиви народних веснянок, їх образну стилістику, незвичайну атмосферу. Так, у першій половині поезії спостерігаємо образи сонця, зорі — образи веснянок, а також таку рису народних пісень, як прохання кращої долі у весни:

   Дай мені долю,

   Щоб я зацвіла,

   Весь луг скрасила,

   Щоби я була,

   Як сонце ясна,

   Як зоря красна!

Близькість другої половини „Веснівки” до веснянок виявляється в народно-поетичних образах, сюжетній ситуації та в майже дослівній цитаті народної пісні:

   Вихор свисне,

   Мороз потисне,

   Буря загуде, —

   Краса змарніє,

   Личко зчорніє

   Головоньку склониш,

   Листоньки зрониш, —

   Жаль серцю буде.

Розгортання дії в поезії нагадує сюжет народної веснянки „Ой хвалилася та березонька”:

   А учув то буйний вітер:

   Не хвалися, березонько,

   Я листя обвію,

   Гіллячки обламаю...

Так, за допомогою таких способів використання народної творчості як переспів пісень і обробка їх сюжетів, орієнтуючись на простоту і метафоричність, образність усної словесності, Маркіян Шашкевич створив оригінальний поетичний шедевр.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы